Seyahat

Daha Önce Hiç Gitmediğiniz Yerlere Seyahat Ederken Bunları Yapın

Genelde online ortamlarda ya da basılı yayınlarda şu tarz haberler çıkar; “Seyahatin 10 güvenli noktası”, “En güvenli seyahat rotaları” vs… Bizlerde dedik ki, kimseler sizi tutmasın size de birkaç öneri verelim, sizler de o yerlere gidip tedbiri elden bırakmayın ve güven içerisinde seyahatinizi tamamlayın. Özellikle bilmediğiniz yerlere seyahat ederken bunları yapın dediğimiz şeyleri sizler için derledik. Maddeleri okuduktan sonra “Vay! İyi taktikmiş!” diyeceğinize eminiz! Hadi başlayalım!

Daha Önce Hiç Gitmediğiniz Yerlere Seyahat Ederken Bunları Yapın

Harita ve çeviri uygulamalarının mutlaka çevrimdışı versiyonlarını indirmiş olun!

Gittiğiniz yerde internet olmayabilir ve nerede olduğunuzu öğrenmek, insanlara bunu sormak isteyebilirsiniz. Ya da buna benzer birçok şey olabilir… Bu yüzden Google Maps ya da Google Translate gibi internet bağlantısı ile çalışan uygulamaların çevrimdışı versiyonlarını iyi araştırın ve telefonunuza yükleyin. Bu sayede internetiniz olmasa dahi seyahatiniz boyunca şehirde kaybolma gibi bir durumla karşı karşıya gelmez, çeviri uygulaması ile de insanlarla iletişim halinde kalmış olursunuz.

Yerel toplu taşıma ile ilgili tüm detayları öğrenmeye çalışın

Hiç bilmediğiniz bir destinasyonda seçebileceğiniz en güvenli ve en ucuz seyahat şekli toplu taşıma araçlarıdır. Bu sebeple seyahat öncesinde gideceğiniz yer ile ilgili toplu taşıma bilgilerini iyice araştırıp öğrenmenizi öneririz. Bazı bölgelerde otobüs ya da tren gibi toplu taşıma araçlarında saat uygulaması yapılıyor olabilir. Eğer konu ile ilgili yeterli bir bilgiye sahip değilseniz belki de son otobüsü kaçırmış olacak, varış noktanıza yürüyüşle ya da daha pahalı bir yöntem olan taksi ile gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Uçak Bileti Almadan Önce Mutlaka Okuyun: Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Yolları

Sahte cüzdan numarası her zaman işe yarar!

Gideceğiniz ülkede ya da şehirde alabileceğiniz en dahiyane önlemlerden biri de sahte cüzdan! Yanınızda taşımayı unutmayacağınız bir sahte cüzdanın içerisine koyacağınız sahte paralar ve kredi kartları, elinizdeki parayı kaptırmamanız için harika bir seçenek. Eğer bir yankesici sizi soymak isterse ona bu sahte cüzdanı verin ve hızlıca olay yerinden uzaklaşın. Paranız cebinizde kalsın!

Değerli eşyalarınızı yanınızda götürmeyin

Yeni model bir telefon, pahalı bir fotoğraf makinesi ya da pahalı mücevherler her zaman dikkatleri üstüne çeker. Yapacağınız seyahatinizde ille de lüks eşyaların yanınızda olmasına gerek yoksa bırakın evde kalsınlar. Bilmediğiniz yerlere giderken basit şeyler giymeye özen gösterin. En kötü ihtimalle de kullanmadığınız anlarda örnek verecek olursak; fotoğraf makinenizi iyice sakladığınızdan emin olun.

Önemli belgelerinizin bir kopyasını kendinize mail atın

Bilmediğiniz bir yere seyahate giderken pasaport, ehliyet, kimlik, vize, sigorta gibi önemli belgelerinizi bir tarayıcıdan geçirin ve bu belgeleri kendinize mail atın. Oldu ki bu önemli evrakları kaybettiniz, kopyalarına bu sayede kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

ATM’lerde dikkatli olun ve önlem almayı unutmayın

Çoğu kişinin aklına gelmeyebilir fakat biz sizleri önceden uyaralım. ATM’de işlem yaptıktan sonra çıkan dekontu sakın ama sakın almamazlık yapmayın. Bu kağıt üzerinde banka ve bölgeye bağlı olarak son yapılan işlem, hesap bakiyeniz ve kart numaranız yazıyor olabilir. Bu da kötü niyetli kişilerin ekmeğine yağ sürmekle eş değer… ATM kullanırken şifrenizi kimsenin görmediğine emin olun. Kötü ışıklandırılan ya da terk edilmiş bölgelerdeki ATM makinelerini kullanmamaya özen gösterin.

İkinci, üçüncü ve dördüncü katlardan oda seçmeye özen gösterin

Güvenlik uzmanlarına göre gideceğiniz bir şehirde kalacağınız odanın iki, üç ya da dördüncü katta olması her zaman daha iyi bir seçimmiş. Bu hem hırsızlara dur demek için hem de yangın gibi meydana gelebilecek olumsuz durumlarda sizler için avantaj… Aynı zamanda odanıza her geldiğinizde camları, pencereleri, balkonları kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Temizlik görevlileri odanıza girmiş, kilitleri açmış ve unutmuş olabilir.

Odadan ayrılırken kapıya “Rahatsız etmeyin” yazısını asın

Kaldığınız hotel ya da pansiyon gibi yerlerde odanızdan çıkarken televizyonunuzu açık bırakıp, kapıya rahatsız etmeyin uyarısını asabilirsiniz. Bu sayede hırsızlık yapmak isteyen biri sizin odada oladuğunuzu varsayacaktır.

Kaldığınız odanın kapı koluna bardak yerleştirin

Bu da sizlere vereceğimiz son altın değerinde tavsiye! Seyahat ettiğiniz yerde kaldığınız pansiyonda ya da hotelde güvenlik sistemi rezalet denecek kadar kötü çalışıyor olabilir. Belki de hiç güvenlik sistemi yoktur… Bu sebeple önlem almanız gerekebilir. Peki nasıl mı? Özellikle gece saatlerinde kendinizi daha güvende hissetmek istiyorsanız oda kapınızın koluna bardak gibi düşünce kırılıp ses çıkaracak bir şeyler asın. Bu sayede sessiz sessiz odanıza sızmak isteyecek kötü niyetli kişilere karşı uyanık olmuş olacaksınız.

Bu Habere de Göz Atabilirsiniz: Tek Başına Seyahat Etmek İle İlgili Yararlı Bilgiler

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Otel odalarında genelde televizyonu açık bırakıp giderdim Ama rahatsız etmeyin yazısını şimdi duydum onuda denicem

  2. Ben bardakla dokunmak istemediğim pis olabilecek kapıları aciyordum otel odanızı basit ve ücretsiz şekilde güvene alabilirsiniz. Bunun için bir tablet ya da eski telefonuzu internete bağlayıp ücretsiz uygulamalardan birini( ben alfred i kullaniyodum harika bi uygulama) 2 cihaziniza da indirmek. Odanıza biri girince size msj gönderecek ve onun kamerasını uzaktan kullanmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu