Kültür - Sanat

Daha Fazla Kitap Okumanın Yolları

Sizce de oldukça az kitap okumuyor muyuz? Birçoğumuz için bunu söyleyebiliriz diye tahmin ediyoruz. Peki ya daha fazla kitap okumak için ne yapabiliriz?

Evet haklı olarak bu sorunun hemen arkasından daha fazla kitap okumak mı? Ya da daha verimli okumak mı? iyi bir şey diye sorulabilir. Ama bu haberimizde daha fazla kitap okumanın yollarını arayacağız.

Daha Fazla Kitap Okumanın Yolları

Kitap okurlarının en çok arzuladığı şeylerden biri, daha fazla kitap okumak. Bazılarımız bunu başarabilirken, bazılarımız pek başaramıyor ve bu başarısızlığın nedeni olarak gündelik hayattaki olan haksızlıkları gösteriyor. Peki, gerçekten gündelik hayattaki olan haksızlıklardan dolayı mı daha az kitap okuyoruz? Ya da hiç okumuyoruz? Ya da gerçekten bunu arzu etmediğimiz için mi?

Peki gerçekten daha fazla kitap okumaya karar verdik. Ama orada da bazı çözülmesi gereken sorunlar var. Bunları nasıl aşabiliriz? Az kitap okuyanların başına gelen en büyük bir talihsizlik, kitapla başbaşa kalamamak olsa gerek. Tam olarak kitabı elinize alıyorsunuz, okumaya karar veriyorsunuz, araya dikkatinizi vermeniz gereken başka unsurlar, başka insanlar giriyor ve okuma serüveni daha başlamadan ya bitiyor ya da yarım kalıyor.

Peki bunu aşabilmek için ne yapmamız gerekiyor?

Öncelikli olarak gerçek anlamda dış unsurlardan yalıtılmış okuma saati belirlememiz gerekiyor. Kendinize, bunun sizin kişisel hayatınıza göre oldukça değişkenlik gösterebileceğini düşünüyorsunuz ama yine de sizin için en doğru zamanı öncesinde planlayıp bu zamana sadık kalmanız gerekiyor.

Diyelim ki kendimize başbaşa kalabileceğimiz okuma zamanını yarattınız. Yeterli olacak mıdır? Elbette hayır! Çünkü; eğer dolu bir kafanız varsa muhtemelen boş bir okuma serüveniniz olacaktır. Başınıza gelmiştir; gözleriniz satırlarda dolaşırken, beyin bambaşka yerlerde oluyor. Bir anda, bir noktada duruyorsunuz ve fark ediyorsunuz ki aslında okuduklarınızdan hiçbir şey anlamamışsınız. Geriye dönüp tekrar en baştan okumaya çalışıyorsunuz.

Eğer kitaptan bir şeyler bize vermesini istiyorsak ona karşı bencil olmamalıyız. Boş bir zihinle karşısına çıkmamız gerekiyor. Zihnimizdeki sorunları çözmeliyiz ya da bir köşeye koymalıyız. Ama kesinlikle kitabın karşısına onlarla çıkmamız gerekiyor. Kendinizle başbaşa kalacağınız zamanı yarattınız, zihninizi de boşaltınız… Yani konsantre olmak için tüm şartlarını sahipsiniz ama sayfalar bir türlü su gibi akıp gitmiyor. Çünkü kitap çok sıkıcı!

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Bakış Açınızı Değiştirin – Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 4 Kitap

Başınıza böyle bir şey gelebilir. Bu durumda yapmanız gereken, sevdiğiniz tarzda bir kitap okumak. Diyelim ki bir arkadaşınız size “bu kitabı mutlaka okumalısın, çok akıcı çok güzel bir kitap” gibi öneri sundu ama unutmayın ki her zaman bu tür önerileri sizde beğeneceksiniz diye bir şey yok. Bazen bu tür kitaplar sizin için oldukça sıkıcı olabilir. Bu yüzden kendi kitap okuma zevkinize uygun kitaplar bulun. Bu tür kitaplar su gibi akıp gideceği için muhtemelen okuma suresini oldukça ileri bu konuma taşıyacaksınız.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu