in

BayıldımBayıldım

Cüneyt Arkın Öyküsüdür

cüneyt arkın öyküsüdür

Cüneyt Arkın dediğimde aklına Fatih’in Fedaisi Kara Murat, Köroğlu, Malkoçoğlu gibi pek çok kahraman filmi gelmeyen var mıdır hala? Bu yazımda yeşiçamın efsane ismi Cüneyt Arkın’ın hayat öyküsünü anlatacağım kıymetli takipçiler.

Cüneyt Arkın Kimdir?

Cüneyt Arkın’ın asıl ismiyle başlayalım. Sanatçımızın gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olmakla birlikte 1937 yılının Eylül ayının 8. gününde dünyaya gelmiştir. Aslen Nogay Türklerine mensup olan Cüneyt Arkın, Eskişehir’de Karaçay adlı bir köyde doğmuştur. Babası Kurtuluş Savaşı’na katılmış Hacı Yakup Efendi, annesi ise Halise Hanım’dır. Babası okuma-yazma bilmemesine rağmen tabiatla iç içe olmasından dolayı pek çok hayvan ve bitki hakkında epey bilgi birikimi olmuş bir kişi imiş. Ne var ki 13 kardeşten yalnızca 3 tanesi hayatta kalmış.

Eğitimi

Cüneyt Arkın, annesinin ısrarı üzerine Eskişehir’deki Necati Bey İlkokulu’na başladı. Çocukluğunda sürekli olarak anlatılan menkıbeleri dinlerdi. Bu menkıbelerin hemen hepsi de kahramanlık öyküleriydi. İlerleyen yıllarda kendisi de kahraman rollerinin vazgeçilmez oyuncusu olacaktı zaten. Liseyi ise yine Eskişehir’de Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Hedefi doktor olmaktı. Kardeşlerini modern tıbbın ulaşamadığı köyünde kocakarı ilaçları yüzünden kaybetmiş olmanın verdiği acıydı belki de onu bu yola sevk eden. Sanat merakını pratiğe döktüğü yıllardı ayrıca lise yılları. Zira menkıbe dinlemek artık ona yetmiyordu. Böylelikle kendisi de öykü yazmaya başladı. Sadece yazmakla dayetinmedi. Yazdığı öyküleri çeşitli dergilere gönderdi. Okuldan arta kalan zamanlarda ise koyunlarıyla ilgilenerek babasına yardım ediyordu. Emek, tenine işlemişti.

Tıp Fakültesi

Lise bitmiş, hayallerine bir adım daha yaklaşmıştı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. Parasızlık bıçak gibiydi adeta. İstanbul’da kalacak en ucuz yerleri araştırdı, soruşturdu. Sonunda Sirkeci’de bulduğu köhne bir otel odasında iki yıl boyunca inşaat işçileriule kaldı. Okuldan artan zamanda da boş durmuyor, inşaatlarda çalışıyordu. Bazen de evlerde ağır hastalara bakıcılık yapıyordu. Ancak ne yoksulluğun soğuk nefesi ne de yoğun ders temposu hikaye yazmasına engel olmuyordu. Arkadaşlarıyla birlikte Erek ismini koydukları bir dergi çıkartmaya karar verdiler. 1957 yılında Cemal Süreyya ile tanıştı ve öykülerini ona sundu.  1961 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. O artık bir doktordu…

Sinemayla İlk Tanışma

Okul bitmiş, vatan hizmeti vakti gelmişti. Askerliğini yedek subay olarak Eskişehir’de yapıyordu. Bu sırada Halit Refiğ, çekeceği bir film için gerçek subaylar bulmak istedi. Filmi çekeceği yer ise Cüneyt Arkın’ın bulunduğu askeriyenin yakınlarıydı. Bu sıralarda bu yakışıklı genç Halit Refiğ’in dikkatini çekti. Filmde rol alamadı ama ünlü yönetmenle tanışmış oldular. Bir süre doktor olarak Adana dolaylarında çalıştı. 1963 senesinde ise Artist dergisinin açtığı yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Beyoğlu’nda yağmurlu bir günde yürürken yine Halit Refiğ’le karşılaştılar. O sırada çekilen Gurbet kuşları filminde rol kaptı ve sinemaya ilk adımını atmış oldu. Ancak halen kullandığı Fahrettin Cüreklibatır bir sahne ismi değildi. Böylece artık bizim onu tanıdığımız Cüneyt Arkın adını almış oldu. Ona bu ismi veren ise gazeteci Vecdi Benderli oldu.

Aksiyon Rolleri

Onun asıl dönüm noktalarından birisi de Gurbet Kuşları filmindeki kavga sahnesi oldu. Okadar başarılı oynamıştı ki yönetmen Halit Refiğ, onun aksiyon filmlerinde müthiş derecede başarılı olacağını fark etti. O dönem İstanbul’a gelmiş olan Medrano sirkinin kapısını bıkmadan aşındırdı. Sonunda akrobatik hareketler öğretmeleri karşılığında geceleri sirkte çalışmayı kabu etti. Bir yandan akrobasi eğitimi alıyordu bir yandan da ahır temizliyordu. Hiç yılmadan, yüksünmeden en ağır işlere koşturdu. Yine İstanbul’a gelen bir Kazak sirkinde ise at binme eğitimleri aldı. Öte yandan da tam altı senelik bir karete eğitimi aldı ki sonunda siyah kuşak sahibi olana kadar da durmadı Cüneyt Arkın. Dublör kullanmayı reddediyor, en tehlikeli sahnelerde dahi kendisini feda edercesine oynuyordu. Bu sebeple pek çok sakatlık geçirdi. Fakat çalışmasının karşılığını misliyle alıyordu. Zira Malkoçoğlu, Karamurat gibi filmlerle artık Cüneyt Arkın efsanesi dalga dalga yayılıyordu.

Ey Aşk… Eyyy Aşk!

Cüneyt Arkın ilk evliliğini kendisi gibi doktor olan Güler Mocan ile yaptı. bu evlilikten de Filiz adında bir kızı dünyaya geldi. Ancak 1964 yılında boşandılar. Şöhretin zehirli atmosferi hayatını alt üst etmiş, kendi deyimiyle “kendisini yaşamıyordu” artık. Düzene ihtiyacı vardı ve bu da evlilikle mümkündü. İşte bu buhranlar sırasında katıldığı bir partide Betül hanımı gördü. Öylesine vurulmuştu ki zihnindeki cenderelerin verdiği “acaba” kuşkusunu yenip yanına yaklaştığında yalnızca “merhaba ben Doktor Fahrettin” diyebildi. Onun aklını başından alan kadın ise “Betül” dedi ve başka bir şey konuşamadılar. Aşık olmuşlardı birbirlerine ve kısa bir süre sonra hayatlarını birleştirdiler. Yıllar sonra Cüneyt Arkın, Betül hanımın hayatına girişini akıllara zamk gibi yapışacak şu aşk dolu cümleyle anlatacaktı: “Betül, cennetim olmuştu…”

Evlat… Dostluk…

Cüneyt Arkın, Kara Murat filmini çektikleri sırada ilk çocukları dünyaya geldi. Filmin yapımcısı Türker İnanoğlu’nun tavsiyesiyle Murat koydular adını. 1 yıl sonra da Kaan Polat adını verdikleri ikinci çocukları dünyaya geldi. En yakın arkadaşları ise Tarık Akan ve Yılmaz Güney’di. Siyasi görüşleri farklı olsa da dostluğa çok önem veriyordu Cüneyt Arkın. Öyle ki 1972’de düzenlenen Altın Koza Festivali’nde Yılmaz Güney En İyi Erkek Oyuncu seçilmesine rağmen baskılar nedeniyle ödülü iptal edilmişti. Cüneyt Arkın’a teklif ettilerse de o bunu asla kabul etmedi.

Saygı…

Cüneyt Arkın, pek çok ödülün ve yurt dışına taşan büyük bir şöhretin sahibi oldu. Yeşilçam’ı yaşatanlardan birisi olarak Türk sinemasına adını altın harflerle kazıdı. Halen hayatta olan büyük ustaya saygıyı borç bilirim. Kendisine sağlıklı ömürler diliyorum…

 

Arsan Dolay: Kötülüğün Efendisi

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

beyaz renk ne anlama gelir

Beyaz Renk ile İlgili Her Şey

orta doğuda helenizm

Orta Doğu’da Helenizm