in

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamalar Yaptı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Bugün yapılan kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalar yaptı. Erdoğan, corona virüs önlemleri kapsamında bayram boyunca sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirtti. Buna göre 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma yasağı geçerli olacak. Çarşamba günü gençlerle ilgili esneklik uygulanmaya devam edecek. 15 ilimiz için geçerli olan şehirler arası seyahat kısıtlaması ise 15 gün uzatıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamalarda Bulundu!

Kabine toplantısının en önemli konusunun corona virüs olduğunu belirten Erdoğan, salgınla ilgili mücadelenin başarı ile sürdürüldüğüne değindi. Salgının tamamen ortadan kalkabilmesinin tüm Dünya’da çözüme ulaşılmasıyla mümkün olduğunu söyledi. Ülkede ve Dünya’da hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirten Erdoğan, yeni dönemin adının kontrollü sosyal hayat olduğunu ekledi. Evden çıkarken mutlaka maske takılmasının önemini vurguladı ve ellerimizi de her fırsatta yıkamamız gerektiğini belirtti. Dezenfektan kullanılmasının önemli olduğunu söyledi. “Maske, mesafe, temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmezi olacaktır.” dedi.

“ARTIK SALGIN HASTALIKLARA KARŞI DAHA HAZIRLIKLIYIZ”

Hastanelerimizde tedavi gören vaka sayısı oldukça düşük. Sağlık alt yapımızı güçlendiriyoruz. Başakşehir’deki şehir hastanesi perşembe günü açılıyor. Hastanenin adı “Çamsakura” olacak. Çam bizi, sakura ise Japonya’yı temsil ediyor. Son iki ayda elde edilen tecrübeler sayesinde teşhis ve tedavi konusunda bilgi sahibi olduk. Yeşilköy ve Sancaktepe’deki hastaneler ise tamamlanmak üzere. Corona virüs benzeri salgınlara karşı eskisinden daha hazırlıklıyız.

“NORMALLEŞME TAKVİMİ HAYATA GEÇİYOR”

Erdoğan, yeni vaka sayısının en kısa sürede kesilmesi gerektiğinden bahsetti. “Bunu başarmak 83 milyon olarak bizim elimizdedir.” dedi. Normalleşme takvimi vaka sayısının çok daha aşağı düşmesiyle mümkün olacaktır diyen Erdoğan, olumsuz gelişme gözlenirse bazı önlemlerin daha sert şekilde uygulanabileceğini söyledi. Normalleşme takviminin adım adım hayata geçirildiğini belirtti. Geçen hafta, berber, kuaför ve Avm gibi yerlerin tekrardan faaliyete geçtiğini hatırlattı.

YAPILAN AÇIKLAMALARA GÖRE:

Bilim Kurulu çerçevesinde normalleşme takvimi adım adım hayata geçirilecek. Bayramda 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Tüm sektörlerle ilgili normalleşme planı ile ilgili hususlar yayınlandı. İş yerlerinin giriş saati, kullanım alanı, müşteri sayısı ile ilgili bilgilendirme asılacak.

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SONA ERDİ

29 Mayıs Cuma günü öncelikle valilikler ve müftülüklerle ilgili şartları uygun camiler ibadete açılacak. Bu cemaatle namaz kurallar çerçevesinde kılınacak. Yeni eğitim öğretim yılı Eylül ayında başlayacak. Kreşler ve gündüz bakım evleri 15 Haziran’da faaliyete geçecek.

**Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre uzaktan eğitim süreci 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının son günü olan 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek.

SAAT 19.19’DA İSTİKLAL MARŞI ÇAĞRISI

Milletin ve tüm gençlerin 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı’nı kutlayan Erdoğan, yarın saat 19.19’da ülkemizde tüm stadyumların ışıklandırılacağını ve seslendirme cihazı ile İstiklal Marşı yayını yapılacağını belirtti. Milleti ise aynı saatte evlerinin pencerelerinden İstiklal marşı okumaya çağırdı.

Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı 26 İlde Uygulanıyor

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kahve içmek

Kahve İçmek İçin En Uygun Zaman

Mustafa Kemal Paşa ve Samsun

Mustafa Kemal Paşa ve Samsun