Sağlık

Çukur Taban Nedir?

Çukur taban nedir? Genellikle fazla bilinmeyen bu rahatsızlık aslında oldukça yaygın. Çukur tabanın asıl nedenlerinden biri nörolojik yani sinirsel nedenlerdir. Bu sinirsel etkenlerden kasıt psikolojik sorunlar değildir. Bugün bu rahatsızlık ile ilgili bilgiler vereceğim.

ÇUKUR TABAN NEDİR?

Genellikle ayaklarda, parmak uçlarındaki uzuvları besleyen sinirlerde görülen bir sorun nedeniyle oluşur. Bir diğer sebebi ise bir travma sonucu gelişen kötü kaynama, kırık sonrası yanlış kaynama gibi olaylar olabilir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler özellikle ayakkabı konusunda dikkatli olmalıdır. Çukur taban düz tabanlığın tam tersidir. Çukur tabanın nedeni %70 nörolojik, %30 fizyolojiktir. Nörolojik sorunlar, çocuk felci(poliomyelit),  beyin felci (serebral palsi)  ve CMT (Kalıtsal Motor ve Duyusal Nöropati Hastalığı) ‘dir.

Serebral Palsi Nedir?

ÇUKUR TABAN NASIL ANLAŞILIR?

Az bir olasılık olsa da bu hastalık genetik de olabilir. Erişkin kişilerde ayak iç yan kısmı incelendiğinde topuk ile parmaklar arasında yukarıya doğru bir çukur görülür. Normal bir ayakta bu çukurun en yüksek yeri 1,5 cm civarındadır. Bu bölgeye longitudinal ark denir. Ayak içi çukur yüksekliği olması gerekenden fazla ise buna yüksek çukur taban hastalığı denir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler genellikle ayaklarının dış tabanına basarak yürür. Ayakkabıda iç kavis desteğine gerek görülmez, ayak tabanında kalın bir destek olması gerekir. Ayakkabının burun kısmı yuvarlak olmalıdır, parmaklar rahatça hareket edebilmelidir. Çukur tabanlı kişilerin en büyük sorunu nasırdır. Oluşan nasırları aldırmak çözüm değildir. Bu hastalık parmaklarda bükülmeye neden olabilir. Öncelikle iyi bir ortopediste görünmek önemlidir.

ÇUKUR TABAN TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Nörolojik bir nedenle oluşmuşsa çukur taban, çocukluk çağından itibaren görülür. Çocuklarda sık düşmelere rastlanabilir ama hemen fark edilmez. Zamanla çukur tabana ek olarak topukta içe dönmeler ve parmaklarda hastalık ilerledikçe pençeleşmeler görülebilir. Çukur taban bir kas dengesizliğidir. Yüksek çukur taban hastası kişide, ayakta ve alt baldır arkasında şiddetli ağrı, parmaklarda bükülme, parmak diplerinde ve topukta nasır şikayetleri görülür. Fizik muayenenin arkasından röntgen ve nörolojik sorunu anlamak için MR ve EMG görüntüleri gerekir. Doktor bu işlemler sonrası tam teşhisi koyar.

Çukur taban nedir? yazımdan sonra ayakkabı alırken dikkat etmemiz gerekenlerle ilgili bilgiler bulacağınız yazımız sizin için faydalı olabilir.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Düz taban sorununu cok duyardım hatta kardesimdede var ama çukur tabanı cidden ilk kez duydum.. Teshis bölümü önemli cünkü bir cok kişi ozellikle sık düşme vs atlıyabilir üzerinde durmayabilir.. İçerik acısından okunması gereken Bi baslık

  2. Düz tabanı çok duymuştum ama çukur tabanı ilk defa duyuyorum. Hemen fark edilmemesi kötüymüş dikkat etmek gerekiyor çocuklarda

  3. Düz tabanı çok duymuştum ama çukur taban terimini ilk kez duydum sanırım iş alanımda birkaç kez karşılaştım ama hiç ne olduğunu merak etmemiştim demek ki çukur taban deniliyormuş. Tanı her hastalıkta olduğu gibi burada da önemli tabii ki. İlgi çekici bir yazı olmuş. Teşekkürler

  4. Düz taban hastalığını çok duydum ama çukur tabani ilk defa duyuyorum.İlginç olan yanıysa sinirsel etkilerden oluşabilmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu