in

Covid19 Salgınında Bahçe İşleri Nasıl Yapılır?

Covid19 Salgınında Bahçe

Koronavirüs (COVID-19) salgını, kilitlenmeleri, kapanışları ve sosyal uzaklaşma yönergeleriyle, İkinci Dünya Savaşı sırasında Zafer Bahçesi’nde ABD’de tanıtılan bir fikri canlandırdı. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, kendi ürünlerini yetiştirerek eksiklikleri ve maruz kalma riskini yenmek istiyorlar. Bir bahçeye yönelmek, stresi kontrol etmeye yardımcı olabilir ve bu belirsiz zamanlarda büyüyebileceğiniz ve kontrol edebileceğiniz bir şey sağlayabilir. Kıtlıklara rağmen, pandemi sırasında kendiniz ve aileniz için lezzetli taze meyve ve sebzeleri ekmenize, büyütmenize ve hasat etmenize yardımcı olacak hazır ve mevcut birçok kaynak var. Bu yazımızda Covid19 salgınında bahçe işleri ile ilgili önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Covid19 Salgınında Bahçe: Ne Yetiştirmek İstiyorsunuz?

Ne tür bir bahçe yetiştirmek istediğinize karar verin. Geleneksel “zafer bahçesi” sebze ve otları içermekle birlikte, bir koronavirüs bahçesi, beslenmekten ve büyümeyi izlemekten zevk alacağınız herhangi bir bitki türünü içerebilir. Sahip olabileceğiniz bazı temel bahçe türleri:

  • Konteyner bahçesi: Bahçeniz yoksa veya sınırlı alanınız varsa çiçekler, sebzeler ve otlar da dahil olmak üzere birçok bitki konteynerlere ekilebilir.
  • Bitki bahçesi: İster içeride ister dışarıda, bitki bahçeleri yeni başlayanlar için büyümek ve yemeklerinize lezzetli taze lezzetler eklemek kolaydır.

Covid19 Salgınında Bahçe: Bölgenizde Yetişenleri Listeleyin

Bölgenizde büyümesi kolay olan bitkilerin bir listesini yapın. Bahçeniz verimli bir yerdeyse, dünyanın birçok yerinde yıl boyunca ekinler yetiştirebilirsiniz. Yaşadığınız popüler bitkilere bakın ve ailenizin yemekten hoşlandıkları ürünlere odaklanın. Bir çiçek bahçesiyle daha fazla ilgileniyorsanız, ikliminizde çiçek açan çiçekleri seçin.  Örneğin, Kuzey Amerika’da bir sebze bahçesi yetiştiriyorsanız, domates, kabak kabak, biber, lahana, marul, havuç, pancar ve turp ekleyebilirsiniz. Domates ve biber de iyi kap bitkileridir.

Yetiştirilmesi Kolay Bitkiler Tercih Edin

Bahçıvan olarak beceri seviyenize en uygun bitkileri tercih edin. Muhtemelen yüksek bakım gerektiren veya büyümesi zor ürünler yetiştirmek istemezsiniz, özellikle de ilk kez bir bahçe dikiyorsanız. Çok çeşitli iklimlerde iyi yetişen ve budama ya da düzenli bakım gerektirmeyen dayanıklı bitkiler arayın. Bitki bahçeleri yeni başlayanlar için genellikle oldukça kolaydır ve fazla yer kaplamazlar, bu nedenle bir şey dikmek istiyorsanız, ancak dışarıya sınırlı erişimi olan küçük bir dairede yaşamak istiyorsanız mükemmeldirler.

Covid19 Salgınında Bahçe: Bahçenizin Yerini İyi Belirleyin

Bahçenizin yerini belirleyin. Bahçeniz için sahip olduğunuz alan miktarı, yetiştirebileceğiniz bitki türlerini de belirleyebilir. Çoğu sebzede en az 6 saat doğrudan güneş ışığı gerekir. Bununla birlikte, diğer bitkiler kısmi gölgede en iyi şekilde büyür. İhtiyaçlarını belirlemek için ilgilendiğiniz bitkilerin profilini kontrol edin.

Başlangıçta Fide veya Tohum Alın

Tohumlarınızı veya fidelerinizi ve malzemelerinizi satın alın. Alışverişinizi organize etmek için ihtiyaç duyacağınız belirli tesislerin ve malzemelerin bir listesini yapın. Artan talep nedeniyle, ihtiyacınız olan her şeyi elde etmek için birkaç farklı yer kullanmanız gerekebilir.

Atatürk Arboretumu – İstanbul’un Gizli Bahçesi

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

günlük hayatta ırkçılık

Günlük Hayatta Irkçılık: Irkçılık Hakkında Bilinmeyenler

pump dump

Pump Dump Kavramları: Kripto Paralar Hakkında Bilinmeyenler