Gündem

Covid19 Salgını ve Sigortacılık ile Para Sistemine Etkisi

Covid19 salgını için sigorta piyasalarında ciddi bir zarara yol açtığı düşüncesi mevcuttur. Yaz aylarında geçici bir rahatlama yaşansa da genel kanı salgının sigorta sektörünü olumsuz etkilediği yönündedir. Öncelikle bireyler, daha az seyahat ettiği ve daha az araç kullandığı için seyahat sigortası ve kasko gibi belli başlı sigorta türlerinde azalmalar görüldü. Çünkü turizm amaçlı seyahatler, uçak yolculukları önemli oranda azalma gösterdi. Bunun yanı sıra zorunlu olmayan sigorta türlerinden biri olan kasko sigortası miktarında da pandemi döneminde araç yoğunluğunun azalmasından ötürü bir miktar azalma gözlendi.

Covid19 Salgını ve Sigorta Türleri

Öte yandan genel sağlık sigortası ve benzeri sigortalarına da benzer şekilde talebin arttığı gözlemlenebilir. Pandemi dolayısıyla özel sağlık sigortasında ve tamamlayıcı sağlık sigortalarında önemli artışlar mevcuttur. Sağlık sigortalarının yanı sıra bireyler ve kurumlar, pandemi nedeniyle doğabilecek zararlar için de sigorta yapmaya eğilim gösterdi. Söz konusu sigorta türlerinin önde gelenleri; alacak sigortası, kritik hastalıklar sigortası, hayat sigortası, iş durması ve kar kaybı sigortası olarak bilinir. Sağlık sigortası ve diğer sigorta türlerine olan talebin pandeminin neden olduğu belirsizliğin sürdüğü sürece devam edeceği ve artacağı söylenebilir.

Covid19 Salgını ve Küresel Para Sistemi

Günümüzde ABD dolarının yaygın para birimi olduğu bir küresel para sistemi mevcuttur. Günümüzdeki bu para sistemi Post-Bretton Woods para sistemi olarak da adlandırılır. ABD dolarının birçok ülkenin para birimi karşısında değer kaybettiği görülmektedir. Örneğin 2020’nin mart ayında bir ABD doları, 1,44 Kanada dolarına eşitken ABD doları zamanla değer kaybederek 1 ABD doları 1,28 Kanada dolarına eşit olmuştur. Keza Covid19 salgının ilk başladığı ülke olan Çin’in para birimi Yuan’ın değeri de bir miktar artış göstermiştir. Avrupa Birliği’nde resmi para birimi olarak kabul edilen Euro da son bir yıl içerisinde ABD dolarına karşı yaklaşık yüzde 12 değer kazanmıştır. Pandemiden önce sıkça adı geçen Bitcoin ise pandeminin başladığı mart ayından itibaren düzenli olarak artış göstermiştir. Mart ayında 1 Bitcoin 7 bin dolar ederken günümüzde 38 bin dolar civarındadır.

Altın Fiyatları Ne Olacak?

Öte yandan Altın fiyatları da pandeminin başladığı mart ayından günümüze kadar önemli artışlar göstermiştir. Mart ayının başlarında 1 Ons altın, 1477 dolar değerindeyken günümüzde 2000 dolar civarından işlem görmektedir. Doların diğer para birimleri ve altın karşısında değer kaybetmektedir. Bu durum, ABD dolarının en yaygın para birimi olma konumunu ve mevcut küresel para sistemini de riske atmaktadır. ABD dolarının değer kaybının devam etmesi ve altın fiyatlarının devamlı olarak artması, küresel para sistemi içerisinde doların gücünün kaybolmasına ve altının eski gücüne kavuşmasına neden olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu