Gündem

Covid19 Pandemisi ve Kredi Piyasaları/Emlak Piyasaları

2020 Mart ayı ortasına kadar büyümesini sürdüren kredi piyasaları, pandeminin başlaması nedeniyle oluşan belirsizlik sayesinde bir durgunluk içine girmiştir. ABD’de tüketicilere verilen toplam kredi miktarı Şubat 2020’de 4.2 Milyar Dolar seviyesinde iken mayıs ayında bu rakam 4.11 Milyar Dolar’a kadar düşmüştür. Daha sonrasında toplam kredi miktarı 4,18 milyar dolara kadar çıkmayı başarmıştır. Verilen kredi miktarı, 2019’un ortalama seviyesini ancak 2020 yılı sonunda tekrar yakalayabilmiştir. Kısacası kredi piyasalarında Covid19 Pandemisi nedeniyle bir duraklama mevcuttur. Özellikle birçok tüketicinin dayanıklı mal ve hizmet tüketimini oldukça sınırlaması, kredi talebini olumsuz yönde etkilemiştir. Ülkemizde ise pandeminin çıkışından itibaren birkaç aylık süreçte bir miktar daralma görülse de açıklanan kredi paketleri sayesinde kredi piyasalarında oluşabilecek olası sert düşüşlerin de önüne geçilebilmiştir.

Covid19 Pandemisi ve Bankacılık Sektörü

Söz konusu kredi paketleri, kamu bankalarının öncülüğünde gerçekleşmiş ve daha çok orta ve dar gelirli kesimlerin faydalanması hedeflenmiştir. Önümüzdeki aylarda aşılama uygulamalarının yaygınlaşması ile beraber tüketicilerin hizmet alımları ve dayanıklı tüketim malları için kredi ihtiyacı da artabilir. Tüketicilerin yanı sıra firmaların da bir kredi talebi mevcuttur fakat bu krediler daha çok firmanın genel işletme giderlerini gidermeye ve firmaları zor durumdan kurtarmaya yöneliktir. Yatırım amaçlı kredi çeken firmaların sayısı ise pandeminin getirdiği belirsizliklerden dolayı epey azdır. Önümüzdeki günlerdeki pandemide görülebilecek olumlu gelişmeler, firmaların kredi talebini olumlu yönde etkileyebilir. Öte yandan sağlık krizinin ve bu krizin ikiz kardeşi olan ekonomik krizinin bir süre daha devam etmesi, verilen kredilerin geri gelmemesine ve kredi piyasalarının ciddi bir darboğaza düşmesine neden olabilir.

Covid19 Pandemisi ve Emlak Sektörü

Pandeminin etkisi belki de en belirgin olarak emlak piyasasında görülüyor denilebilir. 2020 Nisan ayında ABD’de ortalama 7 ev arz edilirken, 2020 yılı Kasım ayında ise sadece 4 ev arz edildi. Bu rakamın son 7 yılın en düşük rakamı olduğu da belirtilebilir. Bu açıdan bakıldığında başta ABD’de olmak üzere emlak piyasaları önemli bir krizin içinde gibi görünüyor. Bunun yanı sıra 2020’nin ikinci çeyreğinde ortalama ev fiyatı, 374 bin dolar iken 2020’nin üçüncü çeyreğinde bu rakam 384 bin dolar seviyesine çıkıyor. Bu da ev fiyatlarında bir miktar artışa işaret ediyor. Keza bu durum, S&P/Case-Shiller ev fiyatları indeksine bakarak da anlaşılabiliyor. Sıfır evlerin satışının aksine ikinci el evlerin satışında son dönemlerde bir toparlanma görülüyor.

Pandemi Döneminde Ev Satışları

Pandeminin etkisini ağırlıklı olarak gösterdiği 2020’nin ikinci çeyreğinde ABD’de  4,13 milyon ev satılırken üçüncü çeyreğinde ise 6,13 milyon ev satılıyor. Bu durumun temel sebebi hiç şüphesiz, kişilerin likidite ihtiyacının pandemi döneminde artması ve evlerini bu nedenle satışa çıkarmasıdır.  Pandemi koşullarının devam etmesi durumunda emlak piyasasındaki daralmanın bir süre daha devam edeceği söylenebilir. Öte yandan ABD’de yeni yapılan evlerin sayısında Nisan ayından itibaren hızlı bir artış vardır. Bu da emlak sektörünün ilerleyen süreçten umutlu olduğunu gösterir fakat yine de toparlanmanın geç görüleceği sektörlerin başında emlak sektörünün geleceğini söylemek yanlış olmaz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. virüs davasına tüm sektörlee geriledi bakalım sonumuz nasıl olacak, paylaşım için teşekkürler.
    Murat Onay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu