in

Dünyayı Kasıp Kavuran Corona Virüsünün Kuluçka Süresi

corona virüsünün kuluçka

Dünyamızı ve ülkemizi derinden etkileyen bir konu olan Corona virüsü hakkında yepyeni bir yazı daha kaleme alıyoruz. Bu yazımızda virüsün kuluçka süresi ile ilgili tartışmalara biraz değineceğiz. Corona virüsünün kuluçka süresinin 2 ila 14 gün arasında değiştiği resmi kaynaklar tarafından doğrulanmış durumdadır. Öte yandan Hubei bölgesel hükümeti, 22 Şubat’ta kuluçka süresinin 27 gün olarak tespit edildiği bir vaka da bulunduğunu belirtti. Ayrıca JAMA tarafından yapılan ve 21 Şubat’ta yayımlanan bir çalışmada 5 vakada kuluçka süresinin 19 gün olarak gözlemlendiği belirtildi. Tüm bunların yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü, 9 Şubat’ta 24 günlük kuluçka süresinin görüldüğü bir vakayı da doğruladı.

Corona Virüsünün Kuluçka Süresi Kaç Gün?

Kuluçka süresi 0 ile 24 gün arasında değişen 1324 vakada yapılan araştırmaya göre kuluçka süresinin ortalama 3 gün olduğu tespit edildi. Öte yandan kuluçka süresinin 4.1 ile 7 gün arasında değiştiği 425 vakada ise ortalama 5.2 gün olarak saptandı. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen verilere göre Corona’nın kuluçka süresi 2 ile 10 gün arasında değişiyor. Çin Halk Cumhuriyeti Halk Sağlığı Merkezi’nden alınan bilgiye göre kuluçka süresi 10 ile 14 gün arasındadır.

Corona Virüsünün Kuluçka Süresi 24 Güne Kadar Uzayabilir Mi?

Kuluçka süresinin 24 güne kadar uzayabileceği iddiası, ilk olarak 9 Şubat’ta yayınlanan bir makale ile ortaya atıldı. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, 10 Şubat’ta yaptığı açıklama ile böyle bir durumun ancak virüse farklı dönemlerde iki defa maruz kalmayla açıklanabileceğini belirtiyor. Kuluçka süresinin 24 gün olacağı gözlemi, çalışmanın ana sonucu ile çelişmektedir ve bu nedenle çalışmanın asıl bulguları dikkate alınmalıdır. Bu bilgiden sonra Dünya Sağlık Örgütü, kuluçka süresine dair öngörüsünü değiştirmiyor.

Ortalama Kuluçka Süresi 5 Gün

NCIP tarafından yapılan çalışmada incelenen 425 vakada hastaların ortalama yaşının 59 olduğu ve bu hastaların yüzde 56’sının da erkek olduğu biliniyor. Bu çalışmada yüzde 95 güven aralığı ile yapılan ölçümlerde ortalama kuluçka süresi, 5,2 gün olarak tahmin ediliyor. Grip, domuz gribi, SARS ve MERS gibi diğer virüslerle karşılaştırıldığında Corona virüsüne ait kuluçka süresinin daha uzun olduğunu söyleyebiliriz. Kuluçka süresinin daha net bir şekilde bilinmesi sağlık otoriteleri için büyük önem taşıyor.

Korona Virüsü İle İlgili Bilinen Yanlışlar. Profesör Mesut Yılmaz Açıkladı

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

korona virüsü ile ilgili bilinen yanlışlar

Korona Virüsü İle İlgili Bilinen Yanlışlar. Profesör Mesut Yılmaz Açıkladı.

Corona virüste yeni semptomlar

Corona Virüste Yeni Semptomlar Ortaya Çıktı