GündemSağlık

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

 Corona virüsü nedir? Nasıl bulaşır? SARS virüsünün bir kuzenidir. İlk olarak Çin’de ortaya çıkmıştır.  Bu virüs salgını Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde başladı. Bu zamana kadar yüzlerce kişiyi enfekte etti. Leo Poon virüs yapısını ilk kez çözen bilim adamıdır. Leo Poon, bu virüsün muhtemelen bir hayvanda ortaya çıktığını söyledi.  Ayrıca insanlara da yayıldığını belirtti.

Bu virüs son zamanlarda  dünyada gündem oldu. Bu salgın ayrıca Türkiye’de yoğun olarak araştırılıyor. En çok merak edilenler arasında corona virüsü nedir? Corona virüsü belirtileri nelerdir soruları yer alıyor. Dünyayı tehdit eden bu virüs nasıl bulaşır? Her hangi bir tedavisi var mı?

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Var mıdır?

Sosyal medyayı ya da dünya haberlerini az çok takip ediyor musunuz? Corona virüsü hakkında mutlaka bir şeyler duymuşsunuzdur. Son günlerde dolaşan bilgilere de mutlaka denk gelmişsiniz. Korona virüsü ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Leo Poon Hong Kong Üniversitesi Halk Sağlığı Okulunda bir virologtur. Bu virüs için, Corona virüsü hakkında bildiklerimiz, pnömoniye neden olduğudur. Bir çok yeni virüs gibi, antibiyotik tedavisine cevap vermediğidir. Ancak mortalite açısından SARS, bireylerin %10’unu öldürüyor. Şu an için bu virüsün ne kadar ölümcül olacağı belli değil dedi.

Şu ana kadar neler biliyoruz?

  • Ortaya çıktığı yer: Çin’in Wuhan kenti
  •  440’tan fazla insanda virüs tespit edildi.
  • Bu virüsten dünya genelinde ölen kişi sayısı 9’dur.
  • Kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak hafifletici tedaviler mevcut.
  •  Şu ana kadar ülkemizde herhangi bir vaka denk gelmemiştir.

Dünya Sağlık Örgütü bu virüsle ilgili bir makale hazırladı. Bu makalede hastalara nasıl izleneceği ve hastalara nasıl davranılacağından bahsediliyor. Ayrıca kişilerin seyahat edecekleri ülkelere nasıl hazırlanabilecekleri konusunu ele aldı.

Bu virüs hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, nadir durumlarda, hayvanlardan insanlara bulaşabilme riski vardır.

Virüsün belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

Bu virüs genellikle soğuk algınlığına benziyor. Hafif ile orta derecede kronik üst solunum yolu hastalığı olan insanları daha kolay hasta edebilir. Corona virüsü gribe benzer semptomlar göstermektedir. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı görülür. Ayrıca bir kaç gün sürebilen bir ateşlenme olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf, yaşlılar ve küçük çocuklarda daha çok görülme ihtimali vardır. Virüsün pnömoni veya bronşite çevirme riski fazladır. Bunlar çok daha ciddi solunum yolu hastalıklarıdır. Mers virüsüne dönüştüğünde çok daha ciddi bir hal alır. Bu hastalık 2012 yılında Ortadoğu’da ortaya çıkmıştır. Ortadoğu Solunum Sendromu olarak bilinir.
Aynı zamanda solunum problemlerine neden olur. Ancak bu semptomlar çok daha şiddetlidir. CDC’ye göre, MERS hastalığına yakalanan hastaların 4 kişiden 3 ü hayatını kaybetmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bu virüs solunum problemlerine sebep oluyor. Ancak aynı zamanda ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğine de neden olabilir. Hastanın yaşına bağlı olarak tehlike oranı farklılık gösterebilir. SARS ile ölüm oranı vakaların %0-50’si arasında değişmektedir. Yaşlılar en savunmasız hastalardır.

Bu virüs için her hangi özel bir tedavi yoktur. Çoğu zaman, semptomlar kendi kendine kaybolur. Doktorun verdiği ağrı kesici veya ateş düşürücü ilaçlar bu virüsün belirtilerini azaltabilir. ABD’nin resmi sağlık merkezi CDC’ye göre sıcak bir duşun bile iyi bir etkisi olduğudur. Sıcak duşun boğaz ağrısına veya öksürüğe iyi gelebileceğini söylüyor.
Bol bol sıvı tüketin. Dinlenmeye çalışın. Ayrıca mümkün olduğunca uyuyun.
Belirtileri standart bir soğuk algınlığından daha kötü bir şekilde ortaya çıkıyor olabilir. O zaman mutlaka doktorunuza danışın.

Virüsten nasıl korunulur?

Şu an için bu virüs ailesine karşı korunacak bir aşı geliştirilmemiştir.  MERS virüsünün aşısı için denemeler devam etmektedir.

  • Hasta olan insanlardan kaçınmalısınız. Bu sayede enfeksiyon riskinizi azaltabilirsiniz. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Ellerinizi sık sık sabunlayın. Suyla en az 20 saniye yıkayın.
  • Hastaysanız, evde kalın. Kalabalıklardan kaçının. Başkalarıyla temas etmekten kaçının
  • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Dokunduğunuz nesneleri ve yüzeyleri dezenfekte edin.

Domuz Gribi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. 2020’den beklentilerim çok güzeldi. 3. dünya savaşı ihtimalinin artması, Corona virüsü, Elazığ ve Manisa’daki depremler derken 1 yıllık sıkıntıyı 1 ay içinde yaşadık. Teşekkürler hayat… Kalemine sağlık Özlem hocam.

  2. Şimdi her grip olduğumda virüsü kaptığımı düşünmem inşallah ‍♀️benzer olmaları kötü olmuş basit bir grip diyip anlamayıp geçebiliriz çünkü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu