Gündem

Corona Virüste Yeni Semptomlar Ortaya Çıktı

Binzhou Tıp Fakültesi’nde görevli uzmanların verdiği bilgiler ışığında Corona virüs ile ilgili yeni bir açıklama yapıldı. Corona virüste yeni semptomlar ortaya çıktı. Uzmanlar Coronavirüs vakalarının %48,5′ inin solumun semptomları ile eş zamanlı olarak sindirim problemleri yaşadıklarını da açıkladı.

CORONA VİRÜSTE YENİ SEMPTOMLAR ORTAYA ÇIKTI

Çinli uzmanlar, Kovid-19’un iştahsızlık, ishal ve bulantı gibi sindirim sistemini etkileyen yeni semptomları ile ilgili uyarılarda bulundu. Çin’deki 3 hastanede 204 enfekte kişi üzerinde yapılan çalışmalar, “American Journal of Gastroenterology” dergisinde yayımlandı.

Uzmanlar vakaların %48,5’inin solunum yolları şikayetleri dışında sindirim sorunları yaşadığını da bildirdi. Sadece ishal şikayeti olan bazı vakalarda ateş ya da öksürük olmadığı belirtildi.

Sindirim sistemi şikayeti olan bazı vakalarda, ilk belirtilerin görülmesinden hastaneye kaldırılmalarına kadar geçen sürenin, bu şikayetleri olmayanlardan bir buçuk gün daha uzun olduğu açıklandı. Çalışmalar sonucunda sadece solunum yolu sıkıntısı olan kişilerin daha hızlı iyileştiği gözlemlendi. Corona virüste belirtisiz olgular olabileceği gibi, bunların oranı bilinmemekte. En çok karşılaşılan belirtiler ise ateş, öksürük ve nefes darlığı. Şiddetli olan vakalarda ise zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm görülmekte.

CORONA VİRÜSE YAKALANMAMAK İÇİN ÖNERİLER

  • Hijyene azami ölçüde dikkat edilmelidir. Özellikle eller en az 20 saniye boyunca su ve sabun ile yıkanmalıdır. Sabun ve suya erişim olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılması önerilir. Antiseptik ya da antibakteriyel içerikli sabun kullanımına gerek yoktur. Normal sabun da doğru şekilde kullanıldığında aynı işlevi görmektedir. 80 derecelik kolonyalar da dezenfektasyon için kullanılabilir.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve göze götürülmemelidir. Bu bölgelerle ellerin temasına dikkat edilmelidir.
  • Hasta olan insanlarla asla temasta bulunulmamalıdır. Mümkünse arada 1 metre uzaklık olmalıdır.
  • Bir şekilde hasta ya da çevresi ile temas edildiyse eller mutlaka temizlenmelidir.
  • Hasta olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka maske kullanmalısınız.
  • Özellikle yüksek ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı varsa ayrıca sindirim sorunları da bu semptomlara eklendiyse vakit kaybetmeden mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Corona virüste yeni semptomlar ile ilgili bilgi verdiğim yazımdan sonra, Corona virüsünün kuluçka süresi ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Corona Virüsünün Kuluçka Süresi Ne Kadar?

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Test sonucu pozitif olan bazi hastalar da bazı belirtilerin gözükmediğini de duydum. Dilerim en kısa sürede bu durum kontrol altına alınır.

  2. Ciddi onlemler alindi ve alinmaya da devam ediyor ancak elbette bu sadece birilerinin onlemiyle degil hepimizin tedbiriyle basariya ulasacaktir. Kendimizi yoklamali ve belirtisi oldugundan suphe ettigimiz an gerekli adimlari atmaktan cekinmemeliyiz. Degerli calismaniz ve kaleminiz icin tesekkur ederiz. Saglikli gunler dileklerimle.

  3. Hala neyin ne olduğu belli değil bu hastalıkta sadece üst solunum yollarına saldırdığı tespit edilmişti ancak sindirim sistemine de etki ediyor aslında top yekün iç organları iflas ettiriyor sadece en çok etkisi cigerlerde goruluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu