Gündem

Corona Virüs Vakaları Türkiye’de Hızla Artıyor

Çin’in Wuhan kentinden başlayarak tün Dünya’ya yayılan Corona virüsünü Dünya Sağlık Örgütü “PANDEMİ” olarak nitelendiriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün akşam yapılan son açıklamaya göre Türkiye’de corona virüs vakalarında artış var. Ve bir dizi önlem daha alınmaya başlandı. Corona virüs vakaları Türkiye’de hızla artıyor. İlgili detayları sizler için derledim.

CORONA VİRÜS VAKALARI TÜRKİYE’DE HIZLA ARTIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü bulaşan vakaların toplam sayısını ülke ile paylaştı. Corona virüsü kaç kişiye bulaştı? Bu gidiş hata göre alınan ve alınacak önlemler neler olacak? Yazımın devamında bu sorulara cevap bulabilirsiniz.

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

DÜNYA ÇAPINDA BİR ÇOK ÜLKEDE GÖRÜLEN CORONA VİRÜSÜ TÜRKİYE’Yİ DE VURDU!

Dünya çapında 150 bini geçen corona virüs vaka sayısı Türkiye’de de artmaya başladı. Corona virüs vakaları Türkiye’de hızla artıyor.  Son dakika haberlerine bakıldığında vaka sayısı umreden dönen ve yurt dışından ülkeye giriş yapan kişiler sebebiyle 18′ e çıktı. Fahrettin Koca, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yeni ortaya çıkan 2 vakanın, ilk vaka ile temasa geçen kişiler olduğunu belirtti. Avrupa’dan gelmiş 7 kişi ve Amerika’dan gelmiş 3 kişide de corona virüs tespit edildiğini söyledi. Bu sayılara göre hesap yapıldığında toplam vaka sayısı Türkiye’de 18 oldu.

ÜLKEMİZDE CORONA VİRÜS ÖNLEMLERİ ALINIYOR.

Vaka sayılarındaki artış göz önünde bulundurularak 16 Mart itibariyle, 6 Nisan’da yapılacak ara tatil öne alındı ve tüm okullar tatil edildi. Ayrıca tüm üniversiteler de 3 hafta süreyle tatil edildi. Bunun sonucunda şehir dışından gelen öğrenciler ailelerinin yanına döndü. Otogarlarda izdiham ve yoğunluk yaşandı. Okulların ara tatilin ardından 1 hafta süreyle online eğitime geçeceği de belirtildi. 23 Mart itibariyle öğrenciler evlerinden sisteme bağlanarak eğitim süreçlerine devam edecekler. Tatilin devam edip etmeyeceği ise gelişmelere göre belirlenecek.

Toplu alanlar, toplu taşıma araçları, insanların yoğun bulunduğu bölgeler sık sık dezenfekte ediliyor. İlaçlama ve dezenfekte işlemlerine her gün devam ediliyor.

Bu arada pazar günü umreden dönen bir kısım vatandaş apar topar öğrenci yurtlarına yerleştirildi. Orada kalan öğrenciler evlerine gönderildi. Umreden ve yurt dışından daha önce dönen vatandaşlar içinse 14 gün kuralı uygulanıyor. Evlerinden çıkmamaları ve kimseyle temasa geçmemeleri söyleniyor.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamaya göre bugün sabah saat 10.00 itibariyle toplu hizmet veren gece kulüpleri, barlar, diskotekler, pavyonlar, kütüphaneler, devlet ve şehir tiyatroları, özel tiyatrolar ve konser salonları geçici olarak kapatılacak.

Diyanet İşleri Başkanı’nın yaptığı açıklama ile camilerde de namaz kılınması bir süreliğine yasaklanmıştır. Cuma namazı başta olmak üzere, cami ve mescitlerde insanların bir araya gelmesi böyle bir süreçte doğru olmadığından namazların evde kılınması gerekliliği vurgulanmıştır.

Şimdilik son gelişmeler bu şekilde herhangi bir yeni açıklama sonrası sizlere yeniden bilgi veriyor olacağız. Halk olarak bizlerin de kişisel önlemlerimizi mutlaka alması gerekmekte. Hijyene azami özen göstermemiz gerekiyor. Sık sık el yıkamak, insanlarla yakın temasta bulunmamak, el sıkışmamak, öpüşmemek ve sarılmamak bu süreçte çok önemli. Toplu yerlere gitmemek, toplu taşıma araçlarını daha az kullanmak gerekiyor.

Corona Virüs Hakkında Önemli Noktalar

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Sağlıklı günlerin geleceği günleri bekliyorum, yazı da konu hakkında hem bilgi vermiş hemde özetlemiş keyifle okudum kaleminize sağlık

  2. Zorunlu ihtiyaç harici dışarı çıkmayalım. Hijyene her zamankinden daha çok dikkat edelim. Sağlıklı günler.

  3. Ben korkunun önlemin önüne geçeceğinden korkuyorum asıl. Çünkü önlem her şeyden daha önemli. Corona’ya karşı korku yaratmak yerine önlemlere ağırlık vermemiz gerekli kanısındayım. Hem de devletten bekleyerek değil, bireysel bilinçlenerek.

  4. Ne yazık ki ülkemizde Corona Virüs vakaları gittikçe artmaya devam ediyor.Devletin aldığı önlemler dışında kişisel önlemleri almamız da çok önemli.Lütfen önelmlerimizin hepsini alalım ve kendimize bulaşması dışında çevremizdekilere bulaştırma konusunda da dikkatli olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu