in

Corona Virüs İle İlgili Dikkat Çeken Noktalar

corona virüs hakkında önemli noktalar

COVID19 yani Corona virüs, Çin ve diğer uzak doğu ülkeleri başta olmak üzere seksenden fazla ülkede görülmüş durumdadır. Peki, Corona tam olarak nedir ve nasıl korunabiliriz. İşte bu sorunun cevabını ve daha fazlasını yazımızda okuma şansınız bulunuyor. Gelin hep birlikte Corona virüsünün ne olduğunu ve nasıl korunabileceğimizi birlikte görebiliriz.

Corona Virüs Hangi Belirtilere Sahip?

Corona, solunum yollarını etkileyen önemli bir virüstür. Corona’nın en belirgin belirtileri arasında yüksek ateş bulunur ve yüksek ateşi kuru öksürük takip eder. Bir hafta sonra nefes darlığı kendini belirgin olarak gösterir ve bazı hastalar hastanede tedavi olma ihtiyacı duyabilir. Öte yandan bu semptomların görülmesi sizin Corona virüsüne sahip olduğunuz anlamına gelmez. Grip ve nezle gibi birçok hastalıkta da benzer semptomlar görülür.

Corona Virüs Nasıl Öldürür?

Daha ağır vakalarda Corona, zatürreye neden olur ve böylelikle akciğer yetmezliği sendromu görülebilir. Daha sonra çoklu organ yetmezliği nedeniyle kişilerin ölümüne sebep olabilir. Yaşlı insanlar ve kronik (diyabet, tansiyon ve kolestorol gibi) hastalıklara sahip olan kişilerin Corona virüsünden ağır bir şekilde etkilenme riski yüksektir. Corona virüsünün kuluçka süresinin ise yaklaşık olarak 14 gün olduğu biliniyor fakat bazı araştırmacılar bu sürenin 24 güne çıktığını belirtiyor.

Corona Virüs Ne Kadar Ölümcül?

Dünya sağlık örgütü WHO’nun 56 bin hasta üzerinde yaptığı araştırmaya göre virüs ile enfekte olan kişilerin yüzde 80’i, hafif etkilerle Corona’yı atlatabiliyor. Bu hastaların yüzde 14’ü hastalığı ağır bir şekilde geçiriyor. Hastaların yüzde 6’sının durumu ise kritik olarak biliniyor. Öte yandan hastalığın ölümcül olduğu hasta grubu ise toplam hasta sayısının yüzde 3’ünü oluşturuyor.

Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?

Corona virüsünden korunabilmek için düzenli ve iyi bir şekilde el yıkamak gerçekten çok önemlidir. Corona virüsünün tam olarak nasıl yayıldığı şu an için tam olarak bilinmiyor fakat benzeri virüslerin damlacık yolu ile bulaştığı biliniyor. Yani Corona da öksürme ve hapşırma sonucu ortaya çıkan damlacıklar aracılığıyla insana bulaşıyor diyebiliriz. Öksürürken ve hapşırırken mendil kullanmak bu nedenle çok önemlidir. Ayrıca yüzümüze kirli ellerle dokunmamalıyız. Sağlık konusunda uzman doktorlara göre yüz maskeleri virüse karşı etkin bir koruma sağlamıyor.

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

xiaomi mi 10

Xiaomi Mi 10 Lansman Tarihi Açıklandı

aşk acısından kurtulmanın yolları

Aşk Acısından Kurtulmanın Yolları