Gündem

Corona ve Pandemi En Çok Hangi Sektörü Etkiledi?

Pandeminin etkisini ağırlıklı olarak gösterdiği 2020’nin ikinci çeyreğinde 4,13 milyon ev satılırken üçüncü çeyreğinde ise 6,13 milyon ev satılıyor. Bu durumun temel sebebi hiç şüphesiz, kişilerin likidite ihtiyacının pandemi döneminde artması ve evlerini bu nedenle satışa çıkarmasıdır.  Pandemi koşullarının devam etmesi durumunda emlak piyasasındaki daralmanın bir süre daha devam edeceği söylenebilir. Öte yandan ABD’de yeni yapılan evlerin sayısında Nisan ayından itibaren hızlı bir artış vardır. Bu da emlak sektörünün ilerleyen süreçten umutlu olduğunu gösterir fakat yine de toparlanmanın geç görüleceği sektörlerin başında emlak sektörünün geleceğini söylemek yanlış olmaz.  Dolayısıyla Corona ve Pandemi, emlak sektörünü büyük oranda etkiledi diyebiliriz.

Corona ve Pandemi: Reel Sektör ve Sigortacılık

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz sektörler arasında en çok etkilenecek sektörlerin emlak sektörü ve sigortacılık sektörü olduğu söylenebilir. Diğer sektörlerin reel sektörler ile bağlantısı görece daha azken bu iki sektörün reel sektörlerle bağlantısı daha kuvvetlidir. Bireyler, pandemi boyunca tüketim harcamalarını kısıp tasarruf yapmaya yönelmiştir. Bunun etkisiyle ev satın alımı için yapılan harcamalarda azalma görülmeye devam edecektir. Kısacası diğer sektörlerin birçoğunda hızlı bir düşüşün ardından toparlanma belirtisi görülürken emlak sektöründe özellikle sıfır ev satışlarında önemli azalmalar meydana geldi ve bu azalmalar devam edecektir.

Reel sektörlerle en az emlak sektörü kadar bağlantılı olan bir diğer sektör de sigortacılık sektörüdür. Sigortacılık sektörü, emlak sektörü kadar etkilenmese de belli başlı sigorta alanlarında yaşanan düşüşler, sigortacılık sektörünün de duraklama ve kısmen düşüş yaşamasına neden oldu. Bu durum ilerleyen süreçlerde de devam edecektir.  Konut sigortası, seyahat sigortası ve kasko gibi sigorta çeşitlerinde görülen azalma önümüzdeki aylarda da devam edecektir Öte yandan işletme sigortaları ve sağlık sigortaları, pandeminin sigorta sektörüne olan etkisini bir miktar dizginleyebilir.

Corona ve Pandemi: Küresel Para Sistemi

Pandeminin küresel para sistemine önemli bir zarar vermesi de söz konusu olabilir. Doların mevcut konumu şu an için ciddi bir sınavdan geçtiği söylenebilir. Belki pandemi döneminde değil ama daha sonra gelebilecek şoklar doların bu konumunu kaybetmesine neden olabilir. Kredi piyasalarının ve tahvil piyasalarının görece daha az etkilenebileceği söylenebilir. Özellikle işletmelerin ve bireylerin toparlanmak ve ayakta kalabilmek için borçlanmaya olan ihtiyacı arttığından pandeminin bu iki piyasa üzerindeki etkisi daha da sınırlı kalacaktır. Son olarak pandeminin başında önemli miktarda düşüş yaşayan hisse senedi piyasalarında da kredi ve tahvil piyasalarına paralel bir seyir gözlemlenmesi beklenir.

Son Söz

Kısaca özetlemek gerekirse Covid19 salgının beraberinde getireceği olumsuz etkilerden en çok emlak sektörünün ve kısmen de sigortacılık sektörünün etkilenmesi beklenebilir. Bu iki sektörün dışında pandeminin küresel para sistemi üzerindeki etkisinin nasıl olacağı ise daha belirsizdir. Diğer finansal piyasalarda yani hisse senedi piyasaları, kredi piyasaları ve tahvil piyasalarında bir şok yaşandı fakat sözü edilen bu piyasalarda üretim artışı ve ekonomide yaşanabilecek olumlu gelişmeler neticesinde pozitif bir ivme görülebilir fakat bu sektörler için durağan bir seyir beklemek daha gerçekçidir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu