Gündem

Corona İlacı Bulundu mu? Prof. Dr.Ercüment Ovalı Açıkladı.

Corona virüs tedavisi üzerinde bir süredir laboratuvarda Türk Bilim insanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi çalışmalar yürütüyordu. Corona ilacı bulundu mu? Beklenilen haber sonunda geldi. Ercüment Ovalı bir aydır sürdürdükleri çalışma ile ilgili açıklamayı 23 Nisan’da yapacaklarını duyurmuştu. Ancak ilaç oldukça etkili olduğu için ve insanların hayatını kurtarabileceğini düşündükleri için açıklamayı bir an önce yapmanın doğru olacağını belirtti.

CORONA İLACI BULUNDU MU?

“TÜM DÜNYA ÇALIŞMALARIMIZLA NEREYE VARDIĞIMIZI 23 NİSAN’DA GÖRECEK!”

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Hürriyet köşe yazarı Nedim Şener ile yaptığı röportajda bir ay içinde tüm Dünya’nın 23 Nisan’da çalışmaları ile nereye vardıklarını göreceğini söylemişti. Ancak sosyal medya hesabından dün bir paylaşım yaptı.

“1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik.. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim.” 

DORNAZ ALFA HASTALARIN TEDAVİSİNDE KLİNİK TESTLERE ALINMALI!

Corona ilacı bulundu mu? Sosyal medyadan yaptığı açıklamaya göre Dornaz Alfa isimli ilaç corona virüs tedavisinde oldukça etkili. Ve bir an önce hastaların tedavisinde klinik testlere dahil edilmeli.

ERCÜMENT OVALI KİMDİR?

1961 yılında Kırıkkale’nin Babaeski ilçesinde doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitimine başladı. 1985 yılında 19 Mayıs Üniversitesi’nde, İç hastalıkları ihtisasını ve 1991 yılında Hematoloji üst ihtisasını tamamladı. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimini tamamladı. 1992 yılında KTÜ İç hastalıklarında öğretim üyeliğine başladı. 1994 yılında Doçent oldu. 1999 yılında ise Profesör oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hematoloji bilim dalında öğretim üyeliğini görevine devam ederken 1 Aralık 2010 yılından sonra Acıbadem Labcell hücre laboratuvar ve Kordon kanı bankası Mesul Müdürü oldu. 59 yurt dışı makale olmak üzere 370’den fazla yayını vardır. Yurt dışı yayınlarırın citation oranı 2.5’tur.

Son 18 yıldır hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulamaları üzerinde çalışmaktadır. 1998-2007 yılları arasında ilk olarak KTÜ Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumluluğunu yürütmüştür. Yine bu zaman dilimi içerisinde Sağlık Bakanlığı Kemik İliği Nakli komistonunda üye ve Kordon kanı bankaları koordinasyon kurulunda başkanlık yapmıştır.

2003’ten sonra KTÜ adına ülkemizin ilk GMP laboratuvarının Trabzon’da kuruluş aşamasında proje koordinatörü olarak görev almıştır. 2007 yılından sonra ise bu proje kapsamında GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip ilk mesul müdür olarak Mezenkimal kök hücreler başta olmak üzere 14 ayrı hücresel tedavi ürününü topluma kazandırdı.

KRİTİK ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYOR!

1 Aralık 2010 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu Hastaneleri GMP ve hücre tedavi ürünleri danışmanlığı, mesul müdürlüğü ve Doku Tipleme Laboratuvarlarının sorumluluğunu üstlenmiş olan Ovalı, Acıbadem Kozyatağı Kemik İliği Nakil Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Yarı uyumlu nakillerde TCR alfa beta seleksiyonuna ek olarak APC deplesyonu ile nakil mortalitesi ve komplikasyonlarında 19 hastalık bir seride %50 azalmaya neden olduğunu göstermiştir. Bu çalışmaları devam etmektedir.

Bir diğer önemli araştırması ise şudur: Dünyada ilk kez DMD hastada allogeneik umblikal kord mezenkimal kök hücreleri ile sağlıklı distrofin geninin nakledilebileceğini belirtmiştir.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı evlidir ve iki çocuğu vardır.

Koronavirüs Hangi Organlara Zarar Veriyor. İşte Cevabı.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Bu degerli insanların kıymeti her zaman bilinmeli onlara cok sey borçluyuz cünkü ciddi olarak hayatlarını adıyorlar.. Ve günün en güzel haberi umarım ciddi fayda saglar ve cözüm olur.

  2. 1 Aralık 2010 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu Hastaneleri GMP ve hücre tedavi ürünleri danışmanlığı, mesul müdürlüğü ve Doku Tipleme Laboratuvarlarının sorumluluğunu üstlenmiş olan Ovalı, Acıbadem Kozyatağı Kemik İliği Nakil Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

  3. Bu tarz haberleri gördükçe içten içe lan acaba komplo teorileri gerçek mi diye sorguluyorum durumu… LAN ACABA?!

  4. Dilerim güzel haberler almaya devam ederiz. Böyle başarılı bilim insanlarının kıymetini bilmemiz lazım Ülke olarak.

  5. Umarım en kısa zamanda bulunarak daha fazla kayıp vermeden bu zor günleri atlatırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu