in

Corona Hastaları ile İlgili Bilgiler

corona hastaları

Bu yazımızda Corona hastaları ve hastalığın bilinmeyen yönleri ile ilgileneceğiz. Corona virüs salgını, bir hafta veya 10  gün içerisinde en üst seviyeye çıkabilir. Çinli doktorların yaptığı açıklamaya göre bu durum biraz belirsizdir. Salgın hastalıkların ne zaman en üst seviye çıkacağının tahmin etmek zordur.İklimin de etkisiyle salgın durumunda azalmalar meydana gelmeye başlayacak. Corona virüsü, Coronaviridae ailesinden bir virüstür ve insandan insana ve hayvandan insana bulaşma özelliğine sahiptir.

Corona Hastaları ve Ortak Özellikleri

2 Ocak 2020 tarihinde 41 hasta üzerinde yapılan araştırmaya göre hastaların yaklaşık %49’u 20 ile 45 arasındadır. Toplam hastaların %34’ü ise 50 ile 64 yaş arasındadır. Bu çalışmada kullanılan medyan yaş ise 49’dur. 3 Ocak 2020 tarihi itibariyle Wuhan kentinde çocuk hasta bulunmamaktadır. 13 hasta yani toplam hasta sayısının yüzde 32’si  çeşitli nedenlerden dolayı solunum cihazına ihtiyaç duyuyordu.Hastaların yüzde 73’ü erkek hastaydı ve kalanı kadınlardan oluşuyordu. Hastaların en az yarısının kronik hastalığı bulunuyordu. Toplama sayısının yüzde 20’sinde şeker hastalığı görülüyordu. Öte yandan hastaların yüzde 15’inde tansiyon ve yine yüzde 15’inde kalp hastalığı vardı. 

Corona Hastaları ve Wuhan Balık Pazarı

Hastaların  yüzde 66’sının Wuhan balık pazarı  ile doğrudan bir teması vardı. Solunum cihazına ihtiyaç duyan hastaların yüzde 69’unun ve  solunum cihazına ihtiyaç duymayan hastaların yüzde 66’sının Wuhan balık pazarı ile doğrudan bir teması vardı.İlk vakada belirtiler 1 Aralık 2019  tarihinde gözlemlendi fakat ailesinde ve çevresinde hiçbir belirti gözlemlenmedi. İlk vaka ve sonraki vakalar arasında direkt bir bağ bulunamadı. Balık pazarı ile teması sürekli teması bulunan 53 yaşındaki bir kişi ise ilk ölümcül vaka olarak biliniyor. Bu kişide 7 gün boyunca öksürük ve ateş gibi semptomlar gözlemlendi. Daha sonra balık pazarı ile hiçbir bağı olmayan eşinde ise Corona virüsüne bağlı zatürre gözlemlendi. 

Hastalığın En Temel Belirtileri

Hastalığı taşıyan kişilerin yüzde 98’inde öksürük, yüzde 76’sında yüksek ateş ve yüzde 46’sında halsizlik gibi semptomlar gözlendi. Hastalığın daha az yaygın belirtileri ise ishal ve baş ağrısı olarak biliniyor. Öte yandan hastaların yaklaşık yüzde 55’i solunum güçlüğü çekiyor. Hastalığın başlamasından bu aşamaya gelmesi de yaklaşık 8 gün alıyor. 

Korona Virüsü İle İlgili Bilinen Yanlışlar. Profesör Mesut Yılmaz Açıkladı.

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevgiliniz ile iletişim kurmanın yolları

Sevgiliniz İle İletişim Kurmanın Yolları

Profesör Doktor Mehmet Öz Korona

Profesör Doktor Mehmet Öz Korona Hakkında Konuştu. Ürküten Açıklama!