in

Corona Eşyalar Yoluyla ile Geçer mi?

corona eşyalar

Bu yazımızda Corona eşyalar yoluyla bulaşır mı sorusuna bir cevap arayacağız. Yeni Corona virüsünün giysi ve ayakkabılar yoluyla bulaştığına dair bir kanıt yoktur. COVID-19’lu bir bireye yakın veya sık sık ilgileniyorsanız, sık sık çamaşır yıkamak önleyici hijyenin önemli bir parçasıdır. Bu özellikle sağlık çalışanları gibi yüksek riskli bireyleri için oldukça önemlidir. Evde kullanılan deterjanlarının çoğu, çamaşır yıkarken virüsü öldürmek için yeterlidir.

Corona Eşyalar Sayesinde Size Geçer mi?

Kendinizi güvende tutmak için kendi karantinaya alma konusunda elinizden geleni yapsanız bile, yeni koronavirüs SARS-CoV-2’nin evinizin içine girmesini nasıl önlersiniz? Sadece bakkal alışverişi için veya meyve sebze almak için dışarı çıkıyor olabilirsiniz. Dışarı çıktığınızda diğer insanlarla sosyal mesafenizi koruyorsunuz. Eve döndüğünüzde elinizi bir güzel yıkamalı, kapı tokmağı ve tezgah üstü gibi “yüksek riskli” yüzeyleri dezenfekte etmelisiniz.

Corona Eşyalar Yoluyla Kişilere Bulaşır mı? – Giyim Eşyaları

Hijyen koşullarını tamamen yerine getirseniz bile eve getirdiğiniz nesneler hakkında endişe duyabilirsiniz ve bu da sizi cidden rahatsız eder. Yiyecekleriniz güvenli mi? Plastik poşetler? Giydiğiniz kıyafetler ne olacak? Peki ayakkabılarınız? Alışverişe çıkmanın kaçınılmaz sonuçları var ve bunlardan biri ise dışarı çıkmak için ayakkabı ve kıyafet giyecek olmanızdır. İşte yeni koronavirüsün yaygın giyim eşyalarıyla bulaşması hakkında bildiklerimiz.

Giyim Eşyaları Virüsü Bulaştırır mı?

Orlando’daki AdventHealth’de yönetim kurulu sertifikalı dahiliye uzmanı, bulaşıcı hastalıklar ve koruyucu tıp doktoru MPH Dr. Vincent Hsu yaptığı açıklamalarda “Bu virüs hakkında bilmediğimiz çok şey var ve her gün virüs hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Mevcut bilimsel verilerin ışığında şunları diyebiliriz. Mahallenizde bir koşuya çıkmak veya markete hızlı bir ziyaret yapmak istiyorsanız, kıyafetleriniz veya ayakkabılarınız sayesinde Corona virüsünü kapma ihtimaliniz pek yoktur. Ayakkabıların veya giysilerin önemli bir bulaşma kaynağı olduğuna inanmıyoruz ”dedi.

Virüs Nasıl Bulaşır?

Yeni koronavirüsün neden olduğu grip benzeri solunum yolu hastalığı COVID-19, tıpkı gibi mevsimsel grip gibi solunum damlacıkları ile yayılır. Enfekte bir bireyin diğer bireylerin yakınında öksürmesi ve hapşırması, doğrudan bulaşmanın en olası yoludur. Bununla birlikte, yeni koronavirüsün farklı yüzeylerde insan vücudunun dışında hayatta kalabildiğini biliyoruz. Bu da bu yüzeylere dokunmanın kişinin enfekte olabileceği anlamına gelir.

Corona Virüs Aşısı İşe Yarıyor! Oxford Üniversite’sinden Müjdeli Haber

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkan saylan kimdir

Türkan Saylan Kimdir?

maskesiz sokağa çıkma yasağı

Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı 26 İlde Uygulanıyor