in

Corona Döneminde Aktivitelerin Risk Oranları Nelerdir?

Corona döneminde aktivitelerin risk oranları

11 Mart itibariyle Corona virüs nam-ı diğer Covid-19 Türkiye sınırlarına giriş yaptı ve uzunca bir dönem çalışmak zorunda kalanlar dışında bir çoğumuz karantinadaydık.. Evde zaman geçirdik, kendimize türlü türlü meşgaleler bulduk. Ancak Mayıs sonuna doğru yavaş yavaş yasaklarda esnemeler olmaya başladı ve 1 Haziran itibariyle ise bir çok kısıtlama kaldırıldı. Normalleşme süreci başladı ve kademeli olarak her şey normale dönüyor artık. Yaz da geldi. Havalar güzelleşti. Bu aralar herkesin aklında aynı sorular dönüp duruyor. Salgın hala devam ederken hangi yaz aktiviteleri daha riskli? Hangi aktiviteler güvenli? Mesela denize girmek, doğayla başbaşa kalmayı özleyenler için kamp yapmak ne derece güvenli? Enfeksiyon hastalıkları ve toplum sağlığı uzmanı bir panelde, yazın yapılabilecek aktivitelerin risk sıralamasını yaptı. Corona döneminde aktivitelerin risk oranları nelerdir? Bugün sizlerle bu listeyi paylaşacağım.

Öncelikle bir uyarıda bulunmakta fayda var. Hepimizin bireysel risk durumu, yaşımıza, sağlık durumumuza, bölgemizde virüsün ne kadar yaygın olduğuna ve kendimizi korumak için aldığımız önlemlere göre tabii ki değişebilir. Bölgesel kuralları ve gelişmeleri takip edelim, çünkü bahsedeceğimiz aktiviteler hali hazırda bölgenizde hala yasak olabilir. Ayrıca unutmamamız gereken bir diğer nokta ise; dışarı çıktığımızda hastalığa yakalanma riskimizin olmadığı hiç bir durum yok. Ülkeler arası seyahatlar açıldı, özel ve kamusal iş yerleri, kafeler, restoranlar, parklar, bahçeler açılıyor ancak neyin güvenli olduğunu kestirmek aslında size kalmış bir şey. Bu yazıda sadece yurt dışındaki uzmanların düşünme şekillerini anlayacağız ve corona döneminde aktivitelerin risk oranlarını göreceğiz.

CORONA DÖNEMİNDE AKTİVİTELERİN RİSK ORANLARI NELERDİR?

Corona döneminde aktivitelerin risk oranları ile ilgili Ohio State Üniversitesi Epidemiyologu Dr. Willam Miller bakalım neler demiş.

BULAŞMA RİSKİ TEK BİR KALIP HALİNDE DÜŞÜNÜLMELİ:

ZAMAN-MEKAN-İNSANLAR-YERLER

 • Enfekte olmuş kişilerle daha fazla zaman geçirirseniz ve onlarla dar alanda bir arada uzun süre kalırsanız risk artar. Fazla sayıda insanla etkileşimde bulunmak riski arttıran bir faktördür. Bu yüzden kapalı yerler, açık yerlere göre daha tehlikeli.

Chicago Tıp Üniversitesi Hastane Epidemiyologu ve Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Dr. Emily Landon ise söylediklerinin özeti ise şöyle:

 • Kapalı mekanlardansa açık mekanları tercih etmek gerek. Maske takmak çok önemli. Her zaman daha az sayıda insanla, daha geniş alanlarda buluşmaya özen gösterin. Daha çok insanlar dar alanda bir arada olmayı tercih etmeyin.

CORONA DÖNEMİNDE AKTİVİTELERİN RİSK ORANLARI

1. BAHÇEDE BİR BAŞKA AİLE İLE BULUŞMAK : DÜŞÜK-ORTA RİSK

Ufak bir grupla geniş bir alanda buluşmak çok fazla risk içermiyor. Ama uzmanlar, güvenlik için kimi davet ettiğinizin ve onların hastalık konusunda aldığı önlemlerin ne olduğuna bağlı olarak bunun değişebileceğini söylüyor.

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi Pediyatrik Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Judith Guzman- Cottrill bu konuda şöyle demiş :

 • Bahçeye davet ettiğiniz aile, sosyal mesafe kuralına uyuyorsa, söz konusu aktivite düşük riskli olur.

BU AKTİVİTE SIRASINDA RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Yiyecek ve içecekler, çatal-bıçak gibi aletler paylaşılmamalı. Davetli kişilerden kendi malzemelerini getirmesi istenmeli.

St. Louis Washington Üniversitesi Pediyatrik Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Andrew Janowski şöyle diyor.

 • Yemekler bir risk unsuru değil, ancak tabak-çatal-bıçak gibi aletlerin paylaşılması ve bunların ortak kullanımı risk oluşturabilir.

Harvard Tıp Fakültesi Hekimlerinden ve Kamu Sağlığı Araştırmacısı Dr. Abraar Karan ise şöyle diyor:

 • Alkol tüketimine dikkat edilmesi gerek, çünkü sarhoşluk sosyal mesafe kuralları konusunda hata yapılmasına neden olabilir. Ayrıca insanlar daha sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilir. Bu nedenle de ortak yüzeylere temas riski artar. Diğer insanlarla aynı ev paylaşılmaya başlandığı zaman, risk de yükselir

2. BİR RESTORANDA YEMEK YEMEK : ORTA-YÜKSEK RİSK

Kapalı mekanlarda yemek yemek hala büyük risk taşıyor. İnsanlar, restoranlarda olması gerekenden daha fazla zaman geçirme ihtiyacı duyuyorlar. Bu nedenle masalar arasındaki mesafe ayarlanmış olsa da, insanlar birbirine daha fazla maruz kalıyor. Konuşma sırasında da virüs etrafa saçılabiliyor.

BU AKTİVİTE SIRASINDA RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Risk seviyesi, restoranın pandemiye ne derece önem verdiği ile alakalı. Dükkanlarda, masa ve sandalye sayısı azaltılmalı ve aralarındaki mesafeye dikkat edilmeli. Garsonlar mutlaka maske takmalı ve el yıkama alanlarına erişimleri kolay şekilde sağlanmalı. Restoranlarda, çatal-bıçak ve tabak için tek kullanımlık seçenekler olmalı. Bu şekilde aynı yüzeye tekrar tekrar dokunulması riski ortadan kalkar. İçecek istasyonları ve büfe gibi self-servis uygulamaları durdurulmalı. Bir restorana gidecekseniz, dış mekanda masa bulmak önemli. İlla restoranda yemek yenecekse kendi ailemizle gitmek de bir seçenek olabilir, başka insanlarla yan yana ve yakın mesafede otururken maskeyi çıkarıp yemek yemek çok da uygun görünmüyor.

3. KAPALI ALANLARDA DİNİ BULUŞMALARA KATILMAK : YÜKSEK RİSK

İbadet edilen yerlerde, farklı ailelerden insanlar kapalı alanda uzun süre bir arada olmak zorunda kalıyor.

Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi Epidemiyologu Kimberly Powers bu konuda şöyle diyor:

 • Kısa sürede çok sayıda insanın enfekte olması için gereken şartlar ibadethanelerde mevcut. Kiliselerde başlayan salgınları örnek gösteren Powers, taşrada Arkansas kilisesine ibadet için giden 92 kişiden, 35’inin Covid-19 testinin pozitif olduğunu söyledi. Kiliselerde şarkı söylenmesi, yüksek risk içeriyor. Birden fazla uzman, Washington eyaletindeki koro provasına katılan kişilerin yarısının hastalığa yakalandığına dikkat çekiyor.

BU AKTİVİTE SIRASINDA RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

İnsanlar, doğru şekilde sosyal mesafe kuralına uyar, maske takar ve şarkı söylemez ise risk azalabilir. İbadet sırasında ortak nesneler kullanılmamalı.

Guzman-Cottrill ise şöyle diyor:

 • İbadethaneler, katılımı sınırlandırmalı, rezervasyonla kişi almalı. Katılımcılar sağlıklı olmalı, maske takmalı ve aralarında en az iki metre mesafe bulunmalı.

4. POPÜLER BİR SAHİLDE YA DA HAVUZDA VAKİT GEÇİRMEK: DÜŞÜK RİSK

Uzmanlar, sosyal mesafe kuralına uyulduğu sürece, bu aktivitenin düşük riskli olduğunda hemfikir. Suyun kendisinin risk teşkil etmediğini söylüyorlar.

Janowski şöyle diyor:

 • Suyun hacminden dolayı virüs varsa bile seyreltilmiş olacaktır. Bu sudan virüs kapmak olasılık dışı kabul edilebilir.

BU AKTİVİTE SIRASINDA RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Burada önemli olan insanlara ne kadar yakın olduğumuzdur.

Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi Küresel Sağlık Bilimleri ve Güvenliği Merkezi Müdürü Rebacca Katz şöyle soruyor:

 • Kendi aileniz dışındaki her bireyden en az iki metre uzakta durabileceğinizi garanti edebilecek misiniz?

Meredith Miotke şöyle diyor:

 • Sahil ve havuzların kalabalık olması olası giriş- çıkışlarına ve tuvaletlerine dikkat etmek gerek. Karada ve suda sosyal mesafeyi korumak önemli.

Landon şöyle diyor:

 • Sahil ve havuzlardaki en büyük endişe kaynağı, çocuklar. Havuzda herkesle arkadaş olmaya meyilliler. Sahiller, havuzlardan daha geniş alan olduğu için daha iyidir. Sabah erken saatte ya da akşam saatleri tercih edilmeli. Konuklar için sosyal mesafeye önem veren sahillerin riski azaltacaktır.

5. 10 KİŞİDEN FAZLA KONUĞUN OLDUĞU DIŞ MEKAN KUTLAMALARI MESELA DÜĞÜNLER GİBİ : ORTA-YÜKSEK RİSK

Yazın yapılması tercih edilen aktivitelerin başında aile için kutlamalar geliyor. Şu anda bu kutlamalar ciddi riske sahip. Bir çok düğün ertelendi ve bu tamamen doğru bir karar. 

Harvard Hekimi Karan şöyle diyor:

 • Dış mekanlarda risk daha az. Ancak insanlar kutlama yapıyor ve içki içiyorsa sosyal mesafe pek de korunamaz. Bu tür etkinlikler genelde kalabalık olur ve insanlar uzun süre bir arada ve yakın temasta olarak sohbet ederler.

Powers ise şöyle ifade ediyor:

 • Konuk listesi ne kadar genişse, o kişilerden birinin enfeksiyonu taşıyor olma ihtimali o kadar yüksektir.

BU AKTİVİTE SIRASINDA RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Bu aktivitedeki risk, buluşmaya katılanların sayısına ve birbirlerine ne kadar yakında durduklarına göre değişir.

Landon şöyle diyor:

 • Eğer bir kutlama düzenlenecekse, küçük bir kutlama olmalı ve yakın akrabalar davet edilmeli. Diğer ailelerden insanları bir araya getirmek çok riskli. Eğer insanlar bu kutlamaya gelirken otobüs ya da uçakla seyahat edecekse, insanlarla beraber virüsü de kutlamanıza davet etmiş olursunuz. Yakın akrabaları çağırırken, yaşlı ve kronik hastalıkları olanları çağırmamak gerekli. İnsanlar, mecbur olduklarını düşünerek gelmeye çalışabilir. Chicago’da yaşanan en büyük ölümler, cenazeye katılan bir aile üyesinin diğer gelenlere virüsü bulaştırması sonucu yaşandı.

6. UMUMİ TUVALET KULLANIMI: DÜŞÜK-ORTA RİSK

Landon, şöyle diyor:

 • Tuvaletler, hastalık aktarımını önleyecek biçimde düzenlenmiştir. Diğer insanların dışkısından kapabileceğiniz çok sayıda hastalık bulunmaktadır. Ancak neredeyse hiç bir zaman bu yaşanmaz, tuvaletler kolayca temizlenebilecek sert yüzeylere yapılır. (Bu tabii ki yurt dışındaki tuvaletler için daha çok geçerli, Türkiye’deki tuvaletler konusunda bir kaç kere düşünmek gerek)

Washington Üniversitesi’nden Janowski ise şöyle diyor:

Risk durumu, bölgede Covid-19 olan vaka sayısına ve tuvaletin ne derece temiz olduğuna göre değişir. Bir tuvalette birden fazla yüksek riskli yüzey vardır. Sifon çekildiğinde virüsün aerosol olarak yayılıp yayılmayacağı konusunda yeterince kanıt yok.

Landon, şöyle diyor:

 • Norovirüs gibi diğer virüsler sifon çekme sonucu aerosol olarak yayılabilir, ama tuvaletler temiz olduğu sürece norovirüs, genellikle bu şekilde yayılmaz.

Amerikan Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) ise, dışkıların COVID-19’a sebep olup olamayacağı konusunda net bir kanıt bulunmadığını söylüyor.

RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Miller diyor ki: 

Risk, otoyol kenarlarındaki benzin istasyonları gibi daha küçük, daha yoğun ve az havalandırılan tuvaletlerde daha fazla. Temiz olan, tuvalet kağıdı, sabun ve kağıt havlu gibi hijyen ürünleri olan tuvaletler tercih edilmeli. Diğer insanlarla tuvalet sırasında beklemekten kaçınmalı, iki metreden yakın mesafede uzun süre bulunulmamalı. Tuvalet sonrasında eller mutlaka yıkanmalı ve herhangi bir yüzeye temas edilirse, el dezenfektanı kullanılmalı.

7. BİR ARKADAŞINIZIN EVİNİZİN TUVALETİNİ KULLANMASINA İZİN VERMEK: DÜŞÜK RİSK

Landon, bunun büyük bir risk olduğunu düşünmüyor:

 • Tuvalette olan her neyse, tuvalet havalandırması var ise, onun tarafından emilecektir, ayrıca sert yüzeylerin temizlenmesi kolaydır.

Miller da bu fikre katılıyor:

 • Bir fan çalıştırılabilir, hava akışı sağlamak amacıyla kapı açık bırakılabilir, tuvalet sonradan temizlenebilir. Tuvaleti arkadaşınızdan hemen sonra kullanacaksanız, elinizi iyice yıkamalısınız.

RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Janowski, uyarıyor:

 • Arkadaşınız enfekte olmasına rağmen, asemptomik olabilir. Arkadaşınız tuvaleti kullandıktan sonra, kapılar, musluk, tuvalet yani sık dokunulan yüzeyler dezenfekte edilebilir.

8. BAŞKA BİR AİLE İLE TATİL EVİNE GİTMEK: DÜŞÜK RİSK

Uzmanlar, iki aile de tatil öncesinde karantinada kaldıysa, diğer insanlarla bir arada bulunmadıysa, riskin düşük olduğunu söylüyor.

Miller şöyle diyor:

 • Eğer aile çok aktifte, bireylerden biri bile diğer insanlarla çok fazla temas ettiyse, o zaman risk artar. Tatilin yapılması için bir engel yoksa, eve varılınca sık dokunulan yüzeyler temizlenmeli. Tatil öncesinde dış dünya ile temas azaltılmalı. Böylelikle risk düşecektir.

Landon şöyle diyor:

Bu tür bir tatil planı, ev şehirden uzaktaysa ve diğer insanlarla temas edilmeyecekse iyi bir tatil planı olabilir. Ancak, plan öncesinde diğer aile ile mutlaka konuşulmalı ve tatil öncesinde ve tatil sürecinde alınacak önlemler konusunda hemfikir olunmalı. Hiç kimsede hastalık belirtisi olmadığından emin olunmalı. Semptom gösteren kişiler varsa tatil planına dahil olmamalı ya da plan iptal edilmeli.

9. BİR OTELDE KALMAK: DÜŞÜK-ORTA RİSK

Otellerin düşük risk kapsamında olduğunda uzmanlar hemfikir. Sıklıkla odanızda vakit geçirecekseniz, lobi, fitness salonu, restoran, asansör gibi bulaşma riskinin fazla olduğu ortak alanlarda geçirdiğiniz zaman az olacaksa risk de az olacaktır.

RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Otel odasındaki televizyon kumandası gibi ortak kullanılan nesneler dezenfekte edilmeli. Yatak çarşafları, her konuktan sonra yıkanmama ihtimali olduğundan değiştirilmeli. Otelin uyguladığı Covid-19 önlemleri öğrenilmeli.

Miller, şöyle diyor:

 • Asansörler tercih edilmemeli. Asansöre binmek şart ise, tuşlara serçe ya da yüzük parmağın eklem kısmı ile basılmalı. Restoranda yemek yerine oda servisi tercih edilebilir. Kapalı mekanlarda egzersiz yapılmamalı, halka açık alanlarda maske takılmalı.

10. BERBERE- KUAFÖRE GİTMEK: ORTA- YÜKSEK RİSK

Karan, şöyle diyor:

 • Saç kesimi sırasında yakın temas vardır. Virüsün bulaşma riski artar. Bez maskeler bu riski önlemek konusunda yeterli değildir.

Janowski’ye göre bu aktivite, saç ile ilgili işlemler yapılırken berber/kuaför ve birey arasında iki metre mesafe olması mümkün olmadığı için, listedeki en yüksek riskli aktivitelerden biri.

 • Bulaşma durumunun yaşanması için tek gereken, bir hasta ama semptomsuz kişi. Böyle biri varsa müşterilerin hepsi bulaşma riski ile karşı karşıya kalır.

RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Landon’a göre:

Hem siz hem de berberiniz/kuaförünüz maske kullanıyorsa, Covid-19 bölgenizde yaygın değilse risk yüksek olmayabilir.

 • Çalışanlarını ve müşterilerini korumak için koruyucu ekipman giymeyi ve el dezenfektasyonunu zorunlu tutan kuaförleri/berberleri tercih edin.

Karan ise şöyle diyor:

 • Berberde/kuaförde geçirdiğiniz süre sadece yapılacak işlem süresi kadar olsun. Kimseyle yakın mesafede sohbet etmeyin.

11. ALIŞVERİŞ MERKEZİNE GİTMEK : DEĞİŞKEN RİSK

Bu aktivitenin riski, ne tür bir alışveriş merkezi olduğu ile ilgili. Ortam ne kadar kalabalık? ya da siz orada ne kadar zaman geçireceksini.

Miller şöyle diyor:

 • Yoğun kalabalıklar içinde olmak büyük risk. Bunu azaltmanın yolu, insanların aynı mekanda çok fazla vakit geçirmemesi ile mümkün.

BU AKTİVİTE SIRASINDA RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Açık havada olan alışveriş merkezleri tercih edilmeli. Kapalı alanda olan alışveriş merkezlerine gidilmemeli. Boş alışveriş merkezleri de kalabalık olanlara tercih edilebilir.

Landon şöyle diyor:

 • Alışveriş merkezlerinin içinde restoran bölümlerinden kaçınmak gerekiyor. Spesifik bir amacınız var ise alışveriş merkezine gidin. Bir şey alacaksanız, öncesinde o mağazanın internet sitesinden alacağınız şeye karar verin ve dükkanda duracağınız süreyi kısaltın. Mutlaka maske takın. İçeri gir, bak, karar ver, al, çık.

Miller şöyle diyor:

Sosyal mesafe kuralına mutlaka uyun. Alışveriş merkezlerinin yoğun olması olası saatlerini tercih etmeyin.

Guzman-Cottrill ise; 

El dezenfektanı taşımanın ve uygulamanın öneminden bahsediyor. Özellikle trabzanlar veya asansör tuşları gibi yüzeylere dokunacaksanız sonrasında mutlaka elinizi dezenfekte etmelisiniz.

12. GECE KULÜBÜNE GİTMEK: ÇOK YÜKSEK RİSK

Uzmanlar, gece kulüplerine gitmenin aşırı yüksek riskli olduğunda hemfikir. Kalabalık, aşırı yakın temas, şarkı söylemek, terlemek, kontrol kaybına yol açan alkol, hastalığın bulaşması için birebir.

Miller şöyle diyor:

 • Alkol alan kişiler, kurallara daha az uyar. Dans ettikleri için derin nefes alıp verir. Eğer ki virüs taşıyıcısı varsa, etrafa virüs kolaylıkla yayılacaktır.

Karan ise,

Gece kulüplerinden ve barlardan yayılan salgınları örnek göstererek, Güney Kore’de yakın zamanda, bu aktivite dolayısıyla olanları gördük. Şu anda gece kulüplerine ve barlara gitmeyin diyor.

BU AKTİVİTE SIRASINDA RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Bu aktivitenin riskini azaltmak mümkün değil. Eğer dans etmek istiyorsanız, süreç boyunca karantinada kalan, bildiğiniz kişilerle evde bir parti verin ve dans edin. Eğer dış mekanda dans etmek istiyorsanız,  ufak bir grup ile iki metre kuralına uyarak dans etmelisiniz.

13. KAMP YAPMAK: ÇOK DÜŞÜK RİSK

Georgetown’dan Katz şöyle diyor:

 • Yaz aktiviteleri düşünüldüğünde, kamp yapmak virüs açısından en düşük riskli etkinlik olacaktır. Sonuçta dışarıda ve izole durumda olursunuz.

Miller da buna katılıyor ve ekliyor: 

 • Grup halinde gidilecekse, kampçı dostlarınıza güvenebileceğinizden emin olmanız konusunda uyarıda bulunuyor. Sosyal mesafe kuralına uymaları çok önemli. Virüsün asemptomik yayıcısı olma ihtimallerini de düşünmekte fayda var.

BU AKTİVİTE SIRASINDA RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Tam olarak nasıl bir kamp yapılacağına bağlı olarak kamp sırasında oluşabilecek riskler de olabilir.

Katz şöyle soruyor:

 • Ailenizle, izole bir dış mekanda mı kamp yapacaksınız? Bu en düşük riskli kamp şeklidir. Ancak kalabalık bir kamp alanında, ortak tuvaletleri, ortak piknik alanlarını kullanarak kamp yapacaksanız, o zaman risk yükselir. Ailenizden olmayan kişilerle aynı çadırda uyumak da bulaşma riskini arttıran bir faktördür.

Sonuç olarak şunu unutmamak gerek:

 • Bir aktivite normal şartlarda düşük riskli olabilir, ancak bu aktiviteyi kimlerle, hangi mesafede yaptığınız risk durumunu değiştirir.

14. DIŞ MEKANLARDA EGZERSİZ YAPMAK : DÜŞÜK RİSK

Bir grup sporu olmadığı sürece, dış mekanda tek başına egzersiz yapmak ya da bir kaç kişi sosyal mesafeyi koruyarak egzersiz yapmak gevşemek için idealdir ve düşük risk içerir. Golf, tenis gibi sporlar, basketbol, futbol gibi temas gerektiren sporlardan daha güvenlidir.

Karan şöyle diyor:

 • Bulaşma riskleri konusunda daha iyi bir fikir ortaya çıkana kadar temas sporlarından uzak durmakta fayda var.

Peki ya koşmak? Powers şöyle diyor:

 • Eğer insanların, birbirine temas edebileceği kadar kalabalık bir yolda değilseniz, koşu yapmak da güzel bir egzersiz yöntemi.

BU AKTİVİTE SIRASINDA RİSKİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Bu aktiviteye ne kadar çok kişi katılırsa, risk o kadar yükselir. Diğer insanlarla yakın mesafede olunduğunda virüsün bulaşma hızı artar.(asemptomik olunsa bile) Sosyal mesafe kurallarına uyamayacağınız durumlarda mutlaka maske takmalısınız.

Risk, spora göre çok fazla değişmektedir. Landon şöyle diyor:

 • Basketbol gibi temas gerektiren sporlar sıkıntılıdır. Topa dokunmak gerekir, birbirinizin suratına nefes verecek kadar yaklaşmanız gerekir. Bu tür sporlar sadece kendi aile bireylerinizle yapılmalı. Tenis daha düşük risklidir. Taraflar birbirinden uzaktır. Bu mutlak bir sosyal mesafe demektir.

Corona döneminde aktivitelerin risk oranları nelerdir? yazımdan sonra dilerseniz ülkemizde kalkan yasaklarla ilgili bilgilendirme yazımızı okuyabilirsiniz.

Erdoğan Açıklama Yaptı

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yoga nedir

Yoga Nedir?

yay burcunun komik yönleri

Yay Burcunun Komik Yönleri