SON DAKİKA

Koenzim Q10

ohaaa
Koenzim Q10

Koenzim Q10 nedir? Faydaları nelerdir? Hangi yiyeceklerde vardır?

Koenzim Q10 vücudumuzda doğal olarak bulunan ve enerji akışımızı sağlayan bir enzimdir. Kalp damar sağlığının korunmasına yardımcı olan, vücutta 30 yaşından sonra azalan bir enzimdir. Dışardan aldığınız gıdalarda takviye etmek mümkündür. Bu haberimizde Koenzim Q10 ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Koenzim Q10 kullanım alanları nerelerdir?

  • Kolestrol ilaçları kullanan kişilerde,
  • Ubiquinol eksikliğinden dolayı kas ağrıları ve aşırı yorgunluğun giderilmesinde,
  • Ciltteki yaşlanma etkilerinin giderilmesinde (elastikiyet kaybının engellenmesi)
  • Kalp damar sağlığının korunmasında,
  • Vücudun enerjisinin arttırılmasında kullanılır. Yoğun iş temposunda her gün sabahları 1 adet kullandığımızda vücudun kendi enerjisini açığa çıkararak ekstra bir enerji için vitamin kullanmamıza gerek kalmaz.
  • İnfertilite tedavisinde sperm kalitesinin arttırılmasında (tüp bebek tedavisinde)
  • Migren atak sayısının azalmasında (8.hafta sonunda klinik çalışma sonucunda atak sayısı yarıya düşmektedir.)
  • Parkinson rahatsızlığında

Koenzim Q10 hangi gıdalarda bulunur?

En fazla kırmızı et, balık ve yumurta, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı yiyecekler, badem, ceviz, soya fasulyesi, bezelye, lahana ve meyvelerde vardır. Bitkisel besinler içinde bu maddeyi en çok bulunduranlar portakal, çilek, karnabahar ve susam tohumudur. Yaş ilerledikçe bu enzimlerin aktivitesi azalır. Bu nedenle 40 yaşından sonra günlük ihtiyacımız olan kadarının dışarıdan takviye alınması gerekebilir. Multi vitaminlerde ve kozmetik cilt bakım ürünlerinin içinde sıklıkla rastlayabiliriz. Fakat uzmanlara göre dışarıdan kullanacaksak saf olarak alınmalıdır. Neden diye soracak olursanız, vitaminlerin içinde 3 -10 veya 30mg olduğu için günlük kullanımın altında oldugundan dolayı pek bir etkisini görememekteyiz. Statın türevi (kolestrol ) ilaçları kullanan kişilerde sabah uyandıklarında ciddi bir kas ağrısı ile güne başlarlar. Hayatımızda bu tarz olumsuz etkiyle güne başlamak istemiyorsanız kesinlikle 1 kapsül alabilirsiniz.

Koenzim Q10 nedir? Faydaları nelerdir?

Yeni araştırmalar Parkinson hastalarında, diyabet hastalarında, kolestrol hastalarında ve migren hastalarında ciddi yararlar olduğunu söylemektedir. Aynı zamanda antioksidandır ve yaşlanmayı geciktirir. Vücudumuzdaki saldırgan oksijen moleküllerini zararsız hale getirir. Ayrıca yüksek kalp basıncını düşürmesinden dolayı kalp rahatsızlığı yaşayan kişilerin takviye olarak doktor gözetiminde kullanması önerilmektedir.

Bahar Alerjisi İle İlgili Bilmedikleriniz

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Ekim 2018, 14:25

Tüm Yönleriyle Sonbahar Detoksu

Sonbahar geldi… Bu da demek oluyor ki detoks mevsimi geldi! İşte Sonbahar detoksu hakkında bilmeniz gerekenler. Kaç çeşit detoks var? Sonbahar detoksu öncesi hazırlık gerekir mi? Sonbahar detoksu neden önemli? Kaç Çeşit Detoks Var? Detoks her ne kadar toksinlerden arınmak için uygulansa da kendi içinde farklılıkları var. Burada en önemli...

Devamını Görüntüle