Sağlık

Koenzim Q10 Nedir? Ne İşe Yarar? Tüm Bilinmeyenler.

Koenzim Q10 nedir? Bu konuda ne kadar bilgimiz var? Koenzim vücudumuzda doğal olarak bulunan ve enerji akışımızı sağlayan bir enzimdir. Kalp damar sağlığının korunmasına yardımcı olan, vücutta 30 yaşından sonra azalan bir enzimdir. Dışardan aldığınız gıdalarda takviye etmek mümkündür. Bu haberimizde Koenzim Q10 ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Koenzim Q10 Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

  • Kolestrol ilaçları kullanan kişilerde,
  • Ubiquinol eksikliğinden dolayı kas ağrıları ve aşırı yorgunluğun giderilmesinde,
  • Ciltteki yaşlanma etkilerinin giderilmesinde (elastikiyet kaybının engellenmesi)
  • Kalp damar sağlığının korunmasında,
  • Vücudun enerjisinin arttırılmasında kullanılır. Yoğun iş temposunda her gün sabahları 1 adet kullandığımızda vücudun kendi enerjisini açığa çıkararak ekstra bir enerji için vitamin kullanmamıza gerek kalmaz.
  • İnfertilite tedavisinde sperm kalitesinin arttırılmasında (tüp bebek tedavisinde)
  • Migren atak sayısının azalmasında (8.hafta sonunda klinik çalışma sonucunda atak sayısı yarıya düşmektedir.)
  • Parkinson rahatsızlığında

Koenzim Q10 hangi gıdalarda bulunur?

En fazla kırmızı et, balık ve yumurta, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı yiyecekler, badem, ceviz, soya fasulyesi, bezelye, lahana ve meyvelerde vardır. Bitkisel besinler içinde bu maddeyi en çok bulunduranlar portakal, çilek, karnabahar ve susam tohumudur. Yaş ilerledikçe bu enzimlerin aktivitesi azalır. Bu nedenle 40 yaşından sonra günlük ihtiyacımız olan kadarının dışarıdan takviye alınması gerekebilir.

Dışardan Almak Mümkün. Ama Dikkat!

Multi vitaminlerde ve kozmetik cilt bakım ürünlerinin içinde sıklıkla rastlayabiliriz. Fakat uzmanlara göre dışarıdan kullanacaksak saf olarak alınmalıdır. Neden diye soracak olursanız, vitaminlerin içinde 3 -10 veya 30mg olduğu için günlük kullanımın altında oldugundan dolayı pek bir etkisini görememekteyiz. Statın türevi (kolestrol ) ilaçları kullanan kişilerde sabah uyandıklarında ciddi bir kas ağrısı ile güne başlarlar. Hayatımızda bu tarz olumsuz etkiyle güne başlamak istemiyorsanız kesinlikle 1 kapsül alabilirsiniz.

Koenzim Q10 nedir? Faydaları nelerdir?

Yeni araştırmalar Parkinson hastalarında, diyabet hastalarında, kolestrol hastalarında ve migren hastalarında ciddi yararlar olduğunu söylemektedir. Aynı zamanda antioksidandır ve yaşlanmayı geciktirir. Vücudumuzdaki saldırgan oksijen moleküllerini zararsız hale getirir. Ayrıca yüksek kalp basıncını düşürmesinden dolayı kalp rahatsızlığı yaşayan kişilerin takviye olarak doktor gözetiminde kullanması önerilmektedir.

Bağışıklık sistemine de faydalı

Yapılan bazı çalışmalarda koenzim q10’in eksikliğinde bağışıklık sisteminin zayıfladığını gözlemlemiştir. Bu zayıflama etkisi, hücre koenzim q10 ile desteklenince tekrar azalmış, hatta bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilemiştir. Ayrıca yapılan araştırmalar kalp yetmezliği hastalığında ortaya çıkan bazı semptonların koenzim q10 ile azaldığını ortaya çıkarmıştır.

Bahar Alerjisi İle İlgili Bilmedikleriniz

 

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Sağlık konularında her zaman dikkatli ve bilinçli olmak gerekiyor ama bu konuda pek iyi değiliz maalesef. Yazı güzel olmuş elinize sağlık

  2. Ek takviyeler sayesinde alınabiliyor diye biliyordum, yukarıda da yazılmış zaten. Sağlıklı beslenmek isteyen arkadaşlar için az bilinen bilgilerden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu