Sağlık

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Yaz ayları geldiğinde kış mevsiminde olduğu kadar sağlığımıza dikkat edebiliyor muyuz acaba? Özellikle çocuklar için ebeveynlerin daha da dikkatli olması gerekiyor. Yaz aylarında çocuklarda güneş yanıkları, ishal, idrar yolu enfeksiyonu, mide- barsak enfeksiyonu çocuklarda yaz hastalıkları listesinin en başında yer alan sorunlar.

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Çocuklarda Yaz Hastalıkları Nelerdir?

WHO, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 5 yaşının altındaki çocukların ölüm oranının %70’i, enfeksiyondan sebepli oluşan hastalıklar yüzündendir. Bu enfeksiyonların çoğunluğu önlenebilir enfeksiyondur.

Solunum Yolu Enfeksiyonu

En sık rastlanan çocuk hastalığı, solunum yolu enfeksiyonudur. Üst solunum yolu enfeksiyonları ve alt solunum yolları enfeksiyonları olarak 2ye ayrılır. Üst solunum yolu enfeksiyonunun sebebi genellikle virüslerdir, hastalık kendiliğinden iyileşir.

İshal

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Yaz aylarında sıklıkla salgın olur, akut ishal sorunu en sık 0 – 5 yaş aralığındaki çocuklarda görülür ve en tehlikeli hastalıklardan biri olarak dünyada 2 yaş içindeki çocukların ölüm sebeplerinin başında gelir. Havaların sıcaklığından dolayı su içme ihtiyacı arttığından, mikroplu su içme olasılığı artar. Bundan başka, yiyeceklerin sağlıklı bir biçimde saklanması çok önemlidir, sıcak havalarda bakteriler daha hızlı ürer ve toksin üretiminde artış yaparlar.

Güneş Çarpması, Sıcaktan Etkilenme

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Güneş ve sıcak çarpmasında yaşlılar ve çocuklar risk grubudur. Görülme biçimi, bacak, kol, karın kaslarında ağrı ve spazm olarak ortaya çıkar. Yüksek ateş zayıf nabız, bulantı – kusma, terleme, halsizlik, sık nefes alma, bayılma, bilinç kaybı, huzursuzluk, baş ağrısı bu durumun belirtilerindendir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Yaz aylarında serinlemek ve eğlenmek için havuza giren çocuğunuzun idrar yollarında enfeksiyon oluşma ihtimali artar. Yetişkinlere göre çocuklar bu durumda daha hassastır. İdrar yolu enfeksiyonu bulunan çocuklarda idrarında kan görülmesi, idrarının kokması, yüksek ateş, karın ağrısı, bulantı, kusma görülebilir. Kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha sık görülür.

Böcek ve Sinek Isırmaları

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Böcek ısırıkları, arı sokmaları gibi durumlar, ekseriyetle doktora gitmeden kendiliğinden geçer. Lakin kaşıntısı bir anda kendiliğinden geçmez. Enfeksiyonu önlemek ve kaşıntıyı azaltmak için bazı önlemler alınmalıdır:

  • Böcek sokmasından sonra mümkün mertebe az hareket etmek gerekli. Zira hareket ettikçe zehirin vücutta yayılması artar.
  • Kaşıntı için antihistaminik alınabilir.
  • Lokal anestetik spreyler kullanılabilir.
  • Arı sokması durumunda, arının iğnesinin kalıp kalmadığına bakılmalı, kalması durumunda çıkarılmalıdır.
  • Isırık veya sokmanın olduğu bölgede ilk 6 saat buz kompresi yapılmalıdır. Her saat başında buz kalıbı uygulanmalı, buzun direkt cilde değip yakmasını önlemek için buzu beze sarıp tatbik etmelidir.
  • Havuz, deniz sonrası sadece havluyla kurulamak yeterli olmaz, çocuğunuzun ıslak mayosunu da değiştirmeniz gerekir.
  • İshal durumunda vücut yüksek miktarda su kaybedeceğinden, çocuklarda, özellikle bebeklerde hayati tehlike arz eder. Susuzluk hissi, gözyaşlarında azalma, nabızda hızlanma, el ve ayaklarda soğuma, solunum sıklığı, sıvı kaybının ilk görülen belirtileridir. İshal durumuna ateş de katılırsa derhal doktora gitmeniz gerekir.

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Sağlıklı Su Tüketimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu