Hayata Dair

Çıplak Ayak Toprağa Basmanın Faydaları

Çıplak ayak toprağa basmanın faydaları nelerdir? Merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; ayakkabısız çıplak ayak toprağa basmanın ve yürüyüş yapmanın bedene sağladığı bir çok fayda var. Yorgunluk, vücut ağrıları, vücutta oluşan iltihaplar ve uyku düzeni üzerinde olumlu etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

ÇIPLAK AYAK TOPRAĞA BASMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Toprak, çevresine negatif yüklü elektronlar yaymaktadır. Bu elektronlar insan bedeni üzerinde olumlu etki sağlar. Son zamanlarda kanser ve enfeksiyon kaynaklı hastalıklar artmış durumda. Bunun en önemli sebebi insanların toprakla olan ilişkisinin azalmasıdır. Sentetik, kauçuk tabanlı ayakkabılar toprakla insan vücudu arasındaki elektron transferini engellemektedir. Bu elektron transferine sadece deri tabanlı ayakkabılar izin verir. Uzmanlar, çıplak ayak toprağa basmanın etkili bir antioksidan olduğunu düşünmektedir.

  • SERBEST RADİKALLERİN DOLAŞIMINI AZALTARAK İLTİHAPLANMANIN ÖNÜNE GEÇER

Serbest radikaller metabolizmanın düzgün çalışması için gereklidir. Sigara, x-ray cihazları, bir çok kimyasallar ve elektronik eşyalar sebebiyle vücudumuzda normalden fazla serbest radikal dolaşır. Yaşlanmaya ve kronik hastalıklara sebep olurlar. Toprağa çıplak ayak basmak bu serbest radikalleri nötrler ve vücuttaki dolaşımını azaltır.

  • UYKU KALİTESİNİ DÜZENLER

Kronik olarak uyku sorunu yaşıyorsanız, sizin ihtiyacınız olan şey toprak olabilir. Çıplak ayakla toprağa basarak vücudunuzdaki stres hormonu olan kortizolü düşürerek uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

  • SPOR SONRASI ORTAYA ÇIKAN KAS AĞRILARININ GEÇMESİNİ SAĞLAR

Uzun bir aradan sonra spora tekrar başladıysanız ya da ilk kez spor yapıyorsanız başlangıçta kas ağrıları ile yüzleşmek zorunda kalırsınız. Bunun sebebi kaslarda biriken laktik asitin sebep olduğu rahatsızlıktır. Esneme hareketleri ve masajla ağrılar biraz hafifletse de ağrıyı tamamen kesmez. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çıplak ayakla toprağa basmak antrenman sonrası oluşan kas ağrısını ciddi şekilde azaltır.

  • PSİKOLOJİNİZİ OLUMLU YÖNDE ETKİLER

Gün içinde en az bir saat toprağa çıplak ayakla basmak ve yürüyüş yapmak için zaman ayıran kişiler ile buna zaman ayırmayan kişiler arasında ruhsal anlamda kendilerini rahatlamış hissetmeleri açısından ciddi farklılık olduğu gözlemlenmiştir. Gün içinde sadece bir kaç adımınızı bile çıplak ayakla toprak üstünde atarsanız stres ve endişe gibi bir çok sorunun alternatif tedavisi olarak bu yöntemi kullanabilirsiniz.

  • ADET ÖNCESİ SENDROMUNU AZALTIR

PMS bir kadının korkulu rüyasıdır. Bir çok kadında baş ağrısı, duygusal değişimler, vücutta şişkinlik ve ani depresyon ile ortaya çıkan adet öncesi sendromunu en aza indirgemek için uyguladığınız yöntemler yeterli gelmiyorsa bir de çıplak ayakla toprağa basmayı deneyin. Toprakta yürümek kortizol seviyesini düşürdüğü için PMS döneminde işinizi kolaylaştırabilir.

  • KİLO VERMENİZE YARDIMCI OLUR

Stresli ve sıkıntılı olduğumuz dönemlerde kendimizi sürekli yerken bulabiliriz. Seçtiğimiz yiyecekler ise genelde yüksek oranda şeker ve yağ içerir. Toprak, kortizol seviyesini azalttığı için stresi de azaltarak kendinizi minik fare gibi her an mutfakta bulmanıza engel olabilir.

  • KALP SAĞLIĞINIZA İYİ GELİR

Uzmanlar çıplak ayakla toprakta yürümenin kan akışkanlığını arttırdığını söylüyor. Bu şekilde de pıhtılaşmanın önüne geçiliyor. Böylelikle de kalp sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Çıplak ayakla toprağa basıldığında, kırmızı kan hücreleri içerisindeki zeta potansiyeli artar ve kırmızı kan hücreleri de artış gösterir. Negatif elektrik yüklü olan kırmızı kan hücrelerinin artışı ise kan akışını hızlandırarak pıhtılaşmayı önler.

Kalp Sağlığı İçin Beslenme Önerileri

İlgili Makaleler

29 Yorum

  1. O zaman naapiyoruz parklara gidiyoruz çimlere toprağa basarak yürüyoruz. Bunu hergün yapsak ne güzel olur. :)

  2. Çok değerli bilgiler bunlar. Şehir hayatından köy hayatına geçmiş biri olarak toprağın bu yönlerinin de olduğunu bilmek güzel en kısa zamanda deneyimleneceğim. Kaleminize sağlık.

  3. Müthiş rahatlatıyor, Ayak tabanlarına masaj etkisi de yapıyor.. Seviyorum epey toprakta yürümeyi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu