Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar!

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar günümüzde gittikçe daha çok yaygınlaşmaktadır. Kişiler cinsel olarak aktif olmakla birlikte hiç bir zaman doktora gitmemiş olabiliyor. ”Bana bir şey olmaz” düşüncesi hastalıktan bir haber yaşamalarına sebebiyet veriyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları herkes için bilinmesi gereken bir süreçtir.

 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar!

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların, daha çok gelişmekte olan ve sosyo-kültürel yönden az gelişmiş toplumlarda daha sık görüldüğü bilinmektedir. Genellikle cinsel olarak aktif olan bireylerden birbirine geçen, vajina ve peniste ortaya çıkan siğiller, mantarlar gibi enfeksiyon hastalıkları grubundadır. Oral seks ile de bulaşan virüsler mevcuttur. Cinsel temasta bulunurken temizlik çok önemlidir. Kişisel ve genital temizliğe çok önem verilmelidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hangileridir?

HPV (Human Papiloma Virüsü): Kadınlarda rahim ağzı kanserine sebebiyet veren, genital siğillere sebep olan bir virüstür. Erkekler bu virüsü taşıyıcıdır ve penis yüzeyinde ya da çevresinde siğillere sebep olabilir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalığın ilerlemesini engelleyen bir faktördür.

HSV (Herpes Simpleks Virüsü): Genital uçuk diye bilinen Herpes de cinsel yolla bulaşan bir diğer hastalık türüdür.

Hepatit B: Kişilere cinsel temas sırasında ve sonrasında gelen meni ile, kan yolu ve doğum sırasında anneden bebeğe geçer. Hepatit B den korunmak için gerekli tahlilleri yaptırdıktan sonra aşı olunması gerekmektedir.

HIV: AIDS’e yol açan bir virüs olduğu için tehlikeli bir türdür. Bağışıklık sistemini çökertir.

Diğer hastalıklar ise: Frengi, Bel Soğukluğu, Molluskum Kontagiozum, Klamidya, Trikomonas, AIDS gibi riskli ve tehlikeli hastalıklardır.

 

Erkekleri Çok Korkutan ”Jinekomasti” Hastalığı Nedir?

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu