Hayata Dair

Cinsel Problemler İlişkilerin Bozulmasına Sebep Oluyor

Yaşanılan ilişkilerde ve evlilik hayatında cinsel problemler ilişkilerin büyük ölçüde bozulmasına neden olabiliyor. Evliliğin ve ilişkilerin bütününün sağlıklı olması için eşler arasındaki iletişim çok önemlidir. Ancak cinselliğinde sorunsuz gitmesi gereklidir. Hem iletişim hem de cinsellik problemleri   birbirini etkileyen unsurlardır. Mutlu bir evlilik için sağlıklı cinsel yaşam kadar eşlerin iletişim  sorunlarını gidermesi oldukça önemlidir

Cinsel problemler ilişkilerin bozulmasına yol açıyor!

 Uzmanlara göre cinsel problemler anlaşarak atlatılabilen problemlerdir

Cinselliği her ne kadar utanılacak bir konu olarak görüyor olsak bile, cinsellik utanılacak gizlenecek gereken bir konu asla değildir. Bununla ilgili çiftler yardım almaktan genelde çekinebilirler. Ancak cinsel problemi çözmek adına çekinilmemelidir. Cinsel işlev bozukluğu yasayan kişilerde, kendilerinde ve yanı sıra partnerlerinde bazı sorunlar görülebilir. Bu olay cinsel sorunlarda kimi zaman sebep, kimi zaman da sonuçtur. Cinsel terapi ile bu sorunların üstesinden gelmek mümkündür. Etraflıca yapılan cinsel terapi sayesinde cinsel sorunlar değerlendirilip anlaşılabilir. Zamanında ele alıp çözüme kavuşmadığında cinsel yaşamdaki problemler çiftler arasında çatışmalara neden olur. Bu çatışmalar ilişkilerin bozulmasına yol açabilir. Ayrıca cinsel sorunları zamanında ele aldığınızda başka çıkabilecek sorunları engellemiş olursunuz. Bunun için uygun yöntem ve tekniklerin  olduğunu unutmayın.

Bilgi eksiklikleri ve hatalı öğrenme cinsel sorunları yaratıyor

Hatalı bilgi ve inanışlar; cinsellikle ilgili beklentilerin abartılı olmasına yol açıyor. Cinsel ilişkiye dair kaygıların önüne geçmek için doğru bilgileri doğru kaynaktan öğrenmek gerekir. Hatalı bilgiler çeşitli cinsel işlev bozukluklarına da zemin oluşturur. Erkeklerde en sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluğu sertleşme olmaması ve erken boşalmadır. Kadınlarda ise cinsel isteksizlik, orgazm olamamaktır. Ayrıca vajinismus denilen; acı duyma korkusunu unutmamak gerekir. Vajinanın girişindeki kasların cinsel ilişkiyi imkansız hale getirecek derecede istem dışı kasılması kadınların en sık karşılaştığı cinsel işlev sorunlarıdır. Cinsel işlev bozukluklarının yanı sıra çeşitli cinsel kimlik sorunları meydana gelebilmektedir. Mastürbasyona ilişkin kaygılar ve cinselliğe ilişkin çeşitli takıntılarla da cinsel işlev bozukluklarına sebeptir.

Çocukluk döneminden itibaren doğru bilgi şart!

Ergenlik dönemi, üreme yeteneğinin kazanıldığı bir dönemdir. Bunun yanı sıra ergenlikte cinselliğe ilgi artar. Ayrıca bu dönemde cinsel tercih belirginleşir. Öncelikle birey olma ihtiyacı ön plandadır. Sağlıklı bir cinsel gelişim için daha ergenliğe gelmeden eğitim önemlidir. Çocukluktan başlayarak doğru bilgilerin edinilmesi gerekmektedir. Bu noktada ailelerin çocuklarına nasıl bir cinsel eğitim verdiği mühim konulardandır. Daha da önemlisi nasıl bir kişilik kazandırdığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Cinsel ilişki de iki insan arasındaki bir ilişki biçimi olduğu için genel olarak insanlarla ilişki kurma ve iletişim becerilerine özen göstermek gerekir. Sorumluluk alabilme gibi özelliklerin ergenlik dönemine kadar kazandırılmış olması sağlıklı bir cinsel yaşam sürmesine katkı sağlar.

Çocuğunuzun sorularından kaçmayın

Cinsel eğitimde çocuğa nasıl anlatılacağı önemlidir. Çocuğun sorduğu sorulara kaçamak cevap verilmemelidir. Sorulara açık net olarak, yaşına ve kavrayışına uygun cevaplar verilmelidir. Ebeveynlerin çocuklarda hangi yaşta nelerin görüldüğünü bilmesi yol gösterecektir.

Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler:

Çocuğun kendi bedenini kabullenmesini sağlamak.

Çocuğun cinsel kimlik oluşumunu sağlamak.

Cinsel organların kötü, pis, tehlikeli olmadığını öğretmek.

Cinsellikle ilgili korku ve kaygıları engellemektir.

Oturma Pozisyonu İlişki Hakkında Ne Diyor?

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Çok ayıp ve günah diye anlatıldığı için birçok insanın bu yönde sorunu var daha fazlası buna bağlı psikolojileri bozulan insanlar da çoğunlukta, haliyle ilişkilerde problem oluşmasının nedeni de bu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu