in

BayıldımBayıldım

Çıngıraklı Yılan Hakkında Tüm Bilgiler

çıngıraklı yılan

Hayvanlar aleminin en zehirli hayvanları arasında bulunan çıngıraklı yılan hakkında her şey.. Çıngıraklı yılanın bilimsel adı Crotalustur. Kuyruk kısmında bulunan ve ses çıkaran yapı sayesinde bu ismi almıştır.

Çıngıraklı Yılan Hakkında Tüm Bilgiler

Çıngıraklı yılanlar, Reptilia (Sürüngenler) sınıfına dahildir. Kendi türleri arasında en zehirli olanlardan bir tanesidir. Engerekgiller familyasında yer alan bir yılan türüdür, çıkardığı ses nedeniyle bu ismi almıştır. Canlı, ısıya duyarlı ve oldukça keskin gözlere sahiptir. Çoğunlukla gece avlanan hayvanlardan biridir. Çıngıraklı yılanlar, yayılan sıcaklık enerjisiyle avlanır. 0.004 derecelik sıcaklıktaki bir hayvanı dahi rahatlıkla hissedip yakalayabilir. Çıngıraklı yılanın dikkat çeken bir özelliği vardır. Avını kesinlikle ıskalamazlar, gece ya da gündüz olması bu hayvanlar için fark etmez. Hızlı manevralarla yaklaşık 1 dakika içinde avını öldüren bir yılandır. Avını yakaladıktan sonra dişleriyle zehir yayar. İlk önce avını felç eder, sonrasında avını yavaş yavaş yemeye başlar.

Çıngıraklı yılanların boyu 3 metre uzunluğu bulur. Ayrıca bu yılanların kilosu 12-15 kilograma kadar çıkabilmektedir. Bu yılanların birbirinden farklı türleri mevcuttur, rengine ve yaşadığı bölgeye göre çeşitlilik gösterirler.

Çıngıraklı Yılan Nedir?

Çıngıraklı yılan, engerek yılanının bir alt ailesindendir.  Asya ve Amerika hayvanları arasındadır. Çıngıraklı yılanlar diğer yılan ailelerinden çıkardıkları sesler ve görünümleriyle ayrılır. Bu yılanların 18 farklı türü bulunur. Bunun yanında çıngıraklı yılanların, alt basamaklarında 150 farklı türü bulunmaktadır. Türler arasında ısı sensörü bulundurma özelliği ortaktır. Bu özellikleri sayesinde avlanma becerileri çok iyidir. Hatta pek çok yılandan çok daha kuvvetlidir.

Bu yılanlar tehlikeyi sezdikleri an çıngıraklarıyla gözdağı verirler. Avlanma esnasında da bu özelliklerini kullanırlar. Pusuya yatmak yerine ses çıkararak avlarını köşeye sıkıştırmayı tercih ederler. Çıngıraklı yılanlar yoğunlukla Amerika’da bulunur. Genellikle ülkenin kuzey kesimlerini tercih etmektedir. Bölgenin iklim şartlarına rahat adapte olabilirler. Ancak daha sıcak veya daha soğuk bölgelerde adaptasyon sorunu nedeniyle hayatta kalamamaktadır.

Kuyruk kısmında birbirinden farklı boyutlarda halkalar bulunur. Her halkanın birbirine temas etmesi sonucunda ses çıkarmaktadır. İsmini bu sesten alan yılanın kuyruk kısmından çıkan ses gerçek bir çıngırağı andırmaktadır. Çoğunlukla fare ve sıçan avlayarak beslenirler. Çıngıraklı yılanlar tavşan da yiyebilmektedir. Aç kaldıklarında çevrelerinde bulunan hemen her eti rahatlıkla yutabilirler. Bu canlı türleri, insanlar açısından da tehlikeli kabul edilmektedir.

Çıngıraklı Yılanın Özellikleri Nelerdir?

Kuvvetli zehri ile avını birkaç dakika içinde önce felç eder. Daha sonra öldüren çıngıraklı yılan, zehir sıralamasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Vücudunun üzerinde kırmızı, kahverengi ve sarı renkli lekeler bulunur. Bu yılanın derisi aşağı yöne bakan pullarla kaplıdır. Oldukça sert bir deriye sahiptir. Ayrıca ağız kısmında 4 adet dişi bulunur.

Bu 4 diş avını yakaladığında kullanmak istediği zehrin kanallarından oluşmaktadır. Yalnızca hayvanlar üzerinde değil insanlar üzerinde de öldürücü etkiye sahiptir. Çıngıraklı yılanlar kendi öldükten birkaç saat sonraya kadar tehlikeli kabul edilmektedir. Çünkü dişlerine temas edilmesi durumunda zehir gelmeye devam etmektedir.

Çıngıraklı Yılanın Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Boyu 2 ya da 3 metreyi bulabilen çıngıraklı yılan kadife görünümlü kahverengi, siyah, sarı deri bulundurmaktadır. Deri üzerinde yer alan farklı renklerdeki lekeler dikkat çekmektedir. Gövdesinin iki yan tarafında da siyah şeritleri bulunan çıngıraklı yılan, çatal şeklindeki dili ile hareketi sezmektedir.

Duyu merkezi, dili ve burun yanında bulunan ısı sensörleridir. Çoğunlukla gövde kısmı baş kısmından daha geniş olmaktadır. Kuyruğuna doğru yaklaşırken rengi tamamen değişir. Yılanın çıngıraklarına gelmeden önce halka halka siyah ya da koyu kahverengi desenleri vardır. Bu desenlerin sonrasında çıngıraklı kısmı bulunur.

Çıngıraklı Yılanın Çıngırağının Yapısı Nasıldır?

Çıngıraklı yılana sesini veren ve adını almasını sağlayan kuyruk ucundaki çıngırak keratinden oluşur. İnsanla bulunan tırnakla aynı maddeden meydana gelmektedir. Keratin, kuyrukta pul ya da halka denilen küçük yapıları oluşturmaktadır. Yılanın sinirlenme ya da ava hazırlanma sırasında bu yapı birbirine dokunarak çıngırak sesi çıkarmaktadır.

Zehrini kuyruğunda biriktirdiği bilinir. Çıngıraklı yılanın çıngırak kısmı boş pulcuklardan meydana gelmektedir. İlk doğduğunda henüz kuyruğundaki sesleri kullanamazlar. Çıngıraklı yılan biraz büyüdükten sonra derisinin ikinci aşamasına gelir ve geliştikten sonra rahatlıkla zil sesi çıkarmaya başlar.

Çıngıraklı Yılanlarda Üreme Nasıl Olur?

Çıngıraklı yılanların bir çok türü bulunmaktadır. Sessiz çıngıraklı yılan ve eski dünya çıngıraklı yılanı hariç hemen hepsi dünyaya gelmek için biraz aceleci davranırlar. Henüz anne karnında olan yumurtalar doğuma kısa bir süre kala yumurtadan çıkmaya başlarlar. Yumurta anne karnında kırılır. Yani bu yılanlar yumurtadan yarı çıkmış şekilde dünyaya gelirler. Bir nevi canlı olarak dünyaya geldikleri söylenebilir. Bu iki türde yumurtalarını ormanın derinliklerine saklarlar. Daha sonra dönüp geldiğinde yavrular yumurtadan çıkmış olurlar.

Çıngıraklı Yılanın Türleri Nelerdir?

Çıngıraklı yılan tür bakımından oldukça zengin bir hayvandır.

Bilinen bazı türleri ise;

Boynuzlu çıngıraklı yılan

Bozkır  çıngıraklı yılanı

Meksika batı kıyısı çıngıraklı yılanı 

Kuzey Pasifik çıngıraklı yılanı

Güney Amerika çıngıraklı yılanı

Crotalus willardi

Vegrandis

Crotalus unicolor

 Triseriatus

Crotalus pricei

Crotalus polystitus

Crotalus enyo

Crotalus durissus

Crotalus catalinensis şeklindedir.

Çıngıraklı Yılan Zehirlenmesinde Ne Yapılmalı?

Bu yılanın zehri en fazla 5 dakika içinde kısmi felce neden olmaktadır. Bununla beraber 15 dakika gibi bir sürenin sonunda kişi ölmüş olacaktır. Çıngıraklı yılanın zehrinden kurtulmak için ısırılan kişiye anında müdahale edilmesi gerekir. Özellikle ilk 5 dakikada zehrin emilmesi önemlidir. Zehirin vücuttan atılması gerekir. Bu süreçte kişi en yakın hastaneye yetiştirilmeli ve serumla takviye verilmelidir.

Dev Panda Hakkında Genel Bilgiler

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ırkçılık karşıtı protestolar yayılıyor

Irkçılık Karşıtı Protestolar Yayılıyor

Koç burcunun komik yönleri

Koç Burcunun Komik Yönleri