Gündem

Çin’de Büyük Keşif – En Eski İnsan Eserleri Çin’de Bulundu

Çin’de büyük keşif yapıldı! 2.12 milyon yıllık insan eserleri, arkeoloji dünyasını ve arkeoloji meraklılarını heyecanlandırdı.

Çin’de büyük keşif yapıldı! 2.12 milyon yıllık insan eserleri, arkeoloji dünyasını ve arkeoloji meraklılarını heyecanlandırdı.

Çin’de yapılan kazılarda yaklaşık 2.12 milyon yıl öncesine ait, insan yapımı taş aletler bulundu. İnsanlar tarafından yontularak yapıldığı düşünülen aletlerin gerçekten öyle olduğu anlaşılırsa, insanlık tarihi açısından büyük bir çığır açılacak. Çin’de yapılan kazılarda bulunan bu aletlerden önce, bilinen en eski insan tarafından yontularak yapılan aletler Afrika kıtasında bulunmuştu.

Çin'de Büyük Keşif
Çin’de Büyük Keşif

Yapılan kazılarla, Afrika kıtası dışında yaşadığı düşünülen en eski insansı türlerine dair kanıtlar bulunmuş olabilir.

Çin’de yapılan arkeolojik kazılar sırasında keşfedilen taş aletlerin kazısında Çin Bilimler Akademisi, Çin Ulusal Temel Araştırma Programı, Guangzhou Jeokimya Enstitüsü, Omurgalı Paleontoloji ve Paleoantropoloji Enstitüsü, Henan Jeoloji Araştırma Enstitüsü ve İngiltere’deki Exeter Üniversitesi Arkeoloji Bölümü başta olmak üzere Çinli ve İngiliz paleontolog, arkeolog ve jeologlar gibi geniş bir ekip görev alıyor.

Natura Dergisinde yayınlanan bir makaleye göre yontulmuş taş aletler, Qin Dağları’nın kuzeyindeki Loess Platosu’nun Shangcheng bölgesinde bulundu. Zhaoyu Zhu, Robin Dennell, Weiwen Huang, Yi Wu, Shifan Qiu, Shixia Yang, Zhiguo Rao, Yamei Hou, Jiubing Xie, Jiangwei Han ve Tingping Ouyang gibi isimler tarafından kaleme alınan makaledeye göre, bulunan taş aletler geniş bir alana yayılmış şekilde bulundu. Aletlerin geniş bir alanda yayılı bulunması ise insanların o dönemlerde avlanmak için dolaştıkları şeklinde yorumlandı.

 

En eski tarih 1.26 milyon yılı gösteriyordu.

Çin’de yapılan bu kazılardan önce insan türü tarafından yapılan aletlerin Afrika Kıtası’nda 1.26 milyon yıl önce yapılmış olduğu düşünülüyordu. Yapılan bu yeni keşifle, insan türünün geçmişinin daha eskiye dayandığı düşünülüyor. Yapılan kazılarda elde edilen verilere göre ise, taş aletleri yontanların yaklaşık 800 bin yıl kadar orada yaşadığı düşünülüyor.

Çin'de Büyük Keşif
Çin’de Büyük Keşif

Taşlar kasaplık amaçlı yontulmuş olabilir.

Kazılarda bulunan ve birçoğu kuvarsit taştan yontulmuş olan taşların, kasaplık amaçlı yapılmış olduğu düşünülüyor. Kesici taş aletlerin aynı zamanda çekiç olarak da kullanıldığı tahmin ediliyor. Aynı kazıda bulunan domuz ve geyik türlerine ait olduğu düşünülen hayvanların bulunan kemiklerinden yola çıkılarak bu kanıya varan arkeologlar ve bilim insanları, avlanmaya dair hiçbir ipucu bulunamadığını da belirtti.

İnsansılar en az 6 milyon yıldır dünyada!

Evrim Teorisine göre, insansı türlerin (Homininler) yaklaşık 6 milyon yıldan önce Afrika’da ortaya çıkmış olabileceği düşünülüyor. Bulunan fosillerden yola çıkarak elde edilen bilgilere göre, göç dalgasıyla diğer kıtalara yayılmaya başlayan ilk insansıların Homo erectus ya da Homo ergaster olabileceği düşünülüyor. Aşağı yukarı 300 bin yıl önce Afrika Kıtası’ndan çıktığı tahmin edilen Homo sapiens, yani “insan” dünyada yayılmaya başladığında ilk insansıların nesli çoktan tükenmişti.

“Bilinen En Eski Dev Dinozor Fosili Bulundu” Heyecan Verici Keşifle İlgili Detaylar İçin Tıklayın!

dinozor fosili bulundu

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Gerçekten çok merak uyandırıcı bir araştırma ve yazı olmuş. Araştırmanın sonucunu da bekliyoruz sabırsızlıkla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu