Hayata Dair

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt bakımı yaparken sırası nasıl olmalı? İşte cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken adımlar…

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt bakımı sağlıklı bir tenin olmazsa olmazıdır. Zaman zaman ihmal ediyoruz. Aslında vücudumuzun büyük bir bölümünü oluşturan önemli bir parçamız deridir. Bu bakımı yaparken kullanılan ürünler önemlidir. Ancak  bu ürünlerin kullanıldığı sıra da en az kullanılan ürünler kadar önemlidir.

1- Adım: Temizlik

Cildimiz tüm gün dış etkilere maruz kalıyor. Cilt bakımının ilk adımını temizlik oluşturuyor. Diğer aşamalara geçmeden önce temizlikle başlamalıyız. Cildin ilk önce yabancı maddelerden arındırılması gerekiyor. Cilt üzerinde biriken kir ve makyaj gibi kalıntılarını yüz yıkama jeli veya nemlendirici bir sabunla temizleyelim.

2- Adım: Yatıştırma

Cildinizi temizledikten sonra hassas ya da hassas olmayan bir cilde sahipseniz bile teniniz duyarlı hale gelebilir. Bu nedenle cildinizi yatıştırmanız gerekiyor. Bunun için tonik kullanabilirsiniz. Tonikler cildi yatıştırır. Aynı zamanda derinlemesine bir temizlik için yardımcı olur. Toniklerin cilde iyi gelmediği söyleniyor. Ancak bu cilt tipinden cilt tipine ve insandan insana değişiklik gösteriyor. Tonik kullanmak tamamen size kalmış bir durumdur.

3- Adım: Soruna odaklanma

Cildinizin belli bölgelerinde sorun mu yaşıyorsunuz? Eğer  tahriş, sivilce, rosacea, egzama gibi cilt sorunları varsa bunlarla bölgesel olarak ilgilenmeniz gerekir. Akne kremi kullanabilirsiniz. Varsa doktorunuzun önerdiği bir krem bu aşamada uygulayabilirsiniz. Bu adımdan sonra bir 5 dakika bekleyin. Kremin ya da ilacın tamamen emilmesini sağlayarak diğer adımlara geçebilirsiniz.

4- Adım: Kişiye özel bakım

Bu adımda sizin sorununuza özel bir serum kullanmalısınız.  Bu sayede cildinizdeki sorunları önlemeye yönelik bir bakım uygulamış oluyorsunuz. Yoğun bir bakım sağlayan serumlardan cildinize uygun olanını tercih edin. Her cilt tipine ve her soruna uygun olarak bu serumlar piyasada bulunuyor. Bu nedenle serumunuz size özel olmalı. Böylelikle 4. adımı tamamlayabilirsiniz.

5- Adım: Göz çevresi

Cilt bakımı yaparken göz çevresine dikkat etmeliyiz. Göz çevresi en çok ihmal edilen bölgedir. Uyguladığınız ürünler ve yorgunluk göz çevrenizi etkileyebilir. Bu adımda göz çevrenizdeki soruna uygun bir nemlendirici kullanın. Veya bakım kremi ile göz çevrenizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Erken yaşta göz çevresi bakımına başlamak önemlidir. Uygulayacağınız bakım yaşlanma etkilerini geciktirir.

6- Adım: Nemlendirme

Her tür cilt tipi neme ihtiyaç duyar. Cildinizin kuru veya yağlı olmasına göre kullanılan nemlendirici çeşidi değişebilir. Bu nedenle cildiniz yağlı diye bu adımı atlamayın. Yağlı ciltlerde neme ihtiyaç duyar. Hatta neme ihtiyaç duyduğunda daha çabuk yağlanır. Kuru ciltleri ise nemsiz bırakmamak gerekir. Eğer cildiniz daha çok kurursa pul pul dökülebilir.  Cilt bakımı rutininizin son adımı nemlendirme aşamasıdır. Mümkün olduğunca es geçmemeye özen göstermelisiniz.

Porselen Makyaj Nedir?

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Göz çevresi bakımını hep ihmal ediyorum nedense. Yüzüme bakım yapınca yetiyor gibi geliyor aslında ama yetmediği aşikar. Tonik kullanmayı sevmiyorum yüzümde tuhaf bir his bırakıyor, sivilcelendiriyor

  2. Ben genelde cildime uygun bakım olması açısından belli aralıklarla prof.birilerine yaptırıyorum cilt bakımını.Ama günlük olarak en önemli şeyin gözeneklerin dolmaması için temizlik olduğunu düşünüyorum.Bu yüzden rutin olarak her gün sonunda temizleyip tonik ile siliyorum.Cilt temizliği öenmli ihmal etmeyin bence.Özellikle bayanlar makyajlı yatmayın sakın :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu