in ,

Cilt Bakımı Hataları

cilt bakımı hataları

Bugünkü konumuz sıklıkla yapılan cilt bakımı hataları. Cildinize çok iyi baktığınızı düşünüyorsanız ancak yine de gerekli karşılığı alamıyorsanız bu yazımı okuyarak cilt bakım rutinlerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Böyle bir durumla karşı karşıya kalıyorsanız, bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Özellikle yaz mevsimi, cildimize fazlaca özen göstermemiz gereken bir zaman dilimidir. Yazın güneşin zararlı etkilerine daha çok maruz kalırız ve su kaybımız daha fazla olur. Güzelliğin büyük kısmı, cildimize iyi bakmaktan geçiyor. Böylelikle genç kalabiliriz. Pürüzsüz ve ışıldayan bir cilt için yazımda bahsedeceğim cilt bakımı hatalarından uzak durmanız gerekli.

CİLT BAKIMI HATALARI

  • YÜZÜNÜZDE MAKYAJ İLE UYUMAYIN!

Gün boyu yoruldunuz, eve geldiniz, ev işleri, derleme, toplama, yemek yap, yemek ye derken gece oldu ve uykunuz geldi. Ancak makyajı temizlemek için haliniz kalmadı. “Yaa üşendim şimdi, sabah hallederim.” dediniz ama hata ettiniz. Eğer makyajınızı çıkarmadan uyursanız, erken yaşlanma belirtilerine ve siyah noktalara davetiye çıkarmış olursunuz. “Üşenme, erteleme, makyajını çıkar öyle uyu” bu sloganı benimseyelim lütfen.

  • GÜNEŞ KORUYUCUYU DÖRT MEVSİM KULLANIN!

Güneşin zararlı ışınları hem yazın hem kışın yani aslında dört mevsim devam eder. Cildimizi yaz-kış güneşten korumamız gerekir. Cildimiz için D vitamini de tabii ki şart ancak güneşe çıkmak için yazın makul saatleri seçmemiz gerekir.

  • YÜZÜNÜZE DOKUNMAYIN!

Ellerimiz bakterilerle dolu olduğu için sürekli yüze dokunmak doğru değildir. Bunu corona sürecinde de daha net anladık zaten. Yüzünüzü sürekli dokunmamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

  • SICAK SUYLA YIKANMAYIN!

Aşırı sıcak su cildi tahriş eder, kızarıklıklara ve pul pul dökülmelere neden olur ve cildin doğal yağ dengesini bozar. Bu nedenle yüzünüzü yıkarken ve duş alırken ılık su tercih etmenizde fayda var.

  • NEMLENDİRİCİ KULLANIN!

Cilt her zaman neme ihtiyaç duyar. Sabah ve akşam cilt tipinize uygun nemlendirici bir krem kullanmanız çok faydalı olur. Nemlendirici uygularken boyun bölgenize de sürmeniz gerekir.

  • SİVİLCELERİNİZİ VE SİYAH NOKTALARINIZI SIKMAYIN!

Sivilceleri ve siyah noktaları sıkmak ergenlikten kalan kötü bir alışkanlık. Ve bu alışkanlık cilt için yapılacak en kötü şey. Bir sivilce ya da siyah nokta sıkıldığında o bölgeden çıkan bakteri yüzün diğer yerlerine de yayılıyor. Açık gözeneklerde yeni aknelere sebebiyet verebiliyor.

  • PEELİNGİ ABARTMAYIN!

Cildi arındırmak için bazen peeling yapılıyor ve arındırıcı ürünler kullanılıyor. Ama bu işlemler gereğinden fazla yapılırsa, ciltte gözle görülmeyen mikro çizikler açılabilir. Bu da yarardan çok zarara neden olur. Haftada birden fazla yapılan peeling cilt bakımı hataları arasında sayılır.

Cilt bakımı hataları yazımdan sonra cilt bakımı için kullanılan maskeler ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Maske Önerileri ile Cilt Bakımı

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sigmund freud: psikanalizmin babası

Sigmund Freud: Psikanalizmin Babası

Aşk 102

Aşk 102 – Aşk 101 Dizisinin 2. Sezonu