in ,

Çileğin Bilinmeyen Özellikleri

çileğin bilinmeyen özellkleri

Önceki yazılarımızda çileğin sağlığa olan faydalarından ve besin değerlerinden uzun uzun bahsetmiştik. Bu yazımızda ise çileğin bilinmeyen özelliklerinden sizlere söz edeceğiz. Gelin çileğin bu bilinmeyen özellikleri nelermiş hep birlikte öğrenelim. Öncelikle çileğin kanserden korumasına ve sonrasında olası zararlarına değineceğiz.

Çileğin Bilinmeyen Özellikleri – Kansere Karşı Korur

Kanser, normal olmayan hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile bilinen bir hastalıktır. Kanserin oluşumu ve ilerlemesi genellikle oksidatif stres ve kronik rahatsızlıklar ile bağlantılıdır. Yapılan birçok çalışma, çilek ve benzeri meyvelerin oksidatif stres ve iltihapla savaşma yetenekleri sayesinde çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabileceğini ispatlıyor. Çileklerin ağız kanseri olan çoğu hayvanda ve insanda karaciğer kanseri hücrelerinde tümör oluşumunu engellediği tespit edilmiştir. Çileğin koruyucu etkileri, kanser hücrelerinin büyümesini durdurduğu gösterilen ellagik asit ve ellagitannin gibi maddelerden kaynaklanır. Herhangi sonuca varılmadan önce çileklerin kanser üzerindeki etkilerinin tam olarak anlaşılması için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç vardır.

Çileğin Bilinmeyen Özellikleri – Çileğin Yan Etkileri

Çilek genellikle iyi tolere edilen bir besindir fakat başta küçük çocuklarda olmak üzere çilek alerjisi de oldukça yaygındır.  Çilekte huş ağacı polenine veya elmaya duyarlı insanlarda belirtilere neden olabilecek bir protein bulunur. Çilek alerjisi, gıda ve polen alerjisine benzer etkiler gösterir. Çilek alerjisinin belirgin belirtileri arasında ağızda kaşıntı veya karıncalanma, kurdeşen, baş ağrısı ve dudak, yüz, dil veya boğazda şişme ve ciddi vakalarda solunum problemleri bulunur. Alerjiye neden olan proteinin çilek antosiyaninlerine bağlı olduğu düşünülür. Renksiz ve beyaz çilekler, çileğe alerjisi olan kişiler tarafından iyi tolere edilir. Ayrıca, çilemeyvesi tiroid problemi olan kişilerde tiroid bezinin işlevine müdahale edebilecek besin maddeleri içerir.

Özetle Çilek

Çilek meyvesi kalorisi düşük, lezzetli ve sağlıklı bir meyvedir. Çilek, bazıları güçlü sağlık yararları olan birçok vitamin, mineral ve bitki bileşiğinin iyi bir kaynağıdır. Çileğin sağlığa yararları arasında düşük kolesterol, inflamasyon ve oksidatif stres bulunur. Ayrıca, çilek ve benzeri meyveler hem kan şekeri hem de insülin seviyelerinde büyük çıkışların önlenmesine yardımcı olabilir. Çileği her zaman çiğ ve taze olarak tüketmeyi ihmal etmeyin.

Çilek ve Faydaları Hakkında Bilinmeyenler

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yoga ile ilgili detaylı bilgiler

Yoga İle İlgili Detaylı Bilgiler

Electronic Arts, Steam İle Ortaklığını Güçlendiriyor!

Electronic Arts Steam İle Ortaklığını Güçlendiriyor!