Sağlık

Cildinizdeki Kolajen ve Elastini Arttırma Yolları

Kolajen ve elastin cildimiz için vazgeçilmez iki önemli maddedir. Cildin sağlıklı ve canlı görünmesinden sorumludurlar. Sağlıklı bir cilt için ikisi de oldukça gerekli ve önemlidir.

Kolajen ve Elastin Nedir?

Kolajen; Vücudun canlı ve diri görünmesinden sorumlu bir proteindir. Cildimizde, kemikler ve bağ dokusunda bulunur. Vücuttaki toplam protein miktarının %30’unu kolajen oluşturmaktadır. Cildimiz kendi kolejenini kendisi üretiyor fakat 25 yaşından sonra azalırken, 35 yaşından sonra ciddi düşüş yaşıyor.
Elastin; Ciltte ve vücutta bulunur. Cildimizin sıkı ve esnek olmasını sağlar. Cildimizde yeteri miktarda elastin varsa, deriyi çekip bıraktıktan hemen sonra eski haline gelir. Yaşımız ilerledikçe kolajen ve elastin miktarı düştüğü için; sarkma, kırışıklık, ciltte solma, esnekliğin kaybolması gibi durumlar ortaya çıkar.

Kolajen ve Elastini Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Kimyasal yollarla yani haplarla vs. değil de doğal beslenme yollarıyla bu iki proteini nasıl attırabiliriz ona bakalım.
Gençlik zamanında vücutta oldukça fazla olan bu maddeler, yaş ilerledikçe gittikçe azalma gösterir. Dış çevrenin de kötü etkileriyle cildimiz zaten olumsuz koşullara maruz kalır, bir de bu protein maddeleri azaldı mı işler iyice kötüye gitmektedir. Kolajen dostu besinler doğal halde ve ulaşılabilecek durumda bulunmaktadır.


Hangi Besinleri Tüketmelisiniz?


Hayvansal gıdalar özellikle kemik suyu gibi yararlı besinler, sakatatlar gibi. Kelle paça, işkembe çorbası, tavuk ve kemik suları oldukça fazla kolajen içeriyor. Fırında buğulanarak pişirilen ve kıkırdak dokusu yenilebilen balıklar da proteinsel olarak yüksektir. Kırmızı ve turuncu sebzeler özellikle kolajen arttırıcı özelliktedir.
Özellikle yumurtanın beyazı kolajen açısından çok değerlidir.
Sigara içmeyi bırakmalısınız, sigara içmiyorsanız fakat yeterli miktarda C vitamini almıyorsanız yine kolajen ve elastin desteğiniz eksik demektir. Portakal, mandalina, kivi, kuşburnu çayı, nar, brokoli ve biber gibi besinler güçlü birer C vitamini desteğidir.
Peynir, süt, baklagiller, tofu, fasulye,et ve et ürünleri ve fındık gibi yüksek protein içeren besinleri günlük olarak tüketmenizde fayda vardır.
Cildinizi korumak tamamen sizlerin elindedir. Günlük olarak cilt bakımı ve temizliği yapmak, makyaj temizleyerek uyumak önemlidir. Sigarayı bırakmak, alkol ve kafein tüketimini azaltmak sağlıklı bir cilt görünümünde size fayda sağlayacaktır.

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok güzel bir haber olmuş. Emeğinize kaleminize sağlık. Bilmediğim bir çok şey varmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu