in

Çikolata Kutusu Temizlik İşçisinin Hayatını Kararttı

çikolata kutusu temizlik işçisinin hayatını kararttı

Çikolata kutusu temizlik işçisinin hayatını kararttı başlıklı yazımıza hepiniz hoş geldiniz kıymetli Shall We? takipçileri. Boş bir çikolata kutusu bir temizlik işçisinin hayatını karartmaya yetti.

Çikolata Kutusu Temizlik İşçisinin Hayatını Kararttı

Boş bir çikolata kutusu Bursa’da yaşayan bir temizlik işçisinin adeta hayatını kararttı. Olay Bursa’da meydana geldi. Taşeron bir şirketin elemanı olarak belediye bünyesinde temizlik görevlisi olarak çalışan kadın, çalıştığı iş yerinde içi boş olan bir kutuyu aldı. Bu hareketi çalıştığı yerden tazminatını bile alamadan çıkartılmasına neden oldu. İşten çıkartılma kararını öğrenen kadın adeta hayatının şokunu yaşadı. Çünkü tazminatını bile vermemişlerdi. Kadın bunun üzerine hukuk mücadelesi verme kararı aldı.

Temizlik Görevlisi Kadın Mahkeme Kararıyla İkinci Kez Yıkıldı

15 yılı aşkın bir süredir temizlik görevlisi olarak çalışan kadın, işten çıkartıldıktan sonra iş mahkemesine başvurdu. Çalıştığı süre boyunca en ufak bir ceza bile almadığını belirten kadın mahkemeyi kazandı. İş mahkemesi, yaptığı incelemeler sonucunda kadını haklı buldu ve tazminat ödenmesine hükmetti. Ancak iş verenler bu kararı yargıtaya taşıdı. Yargıtay ise iş verenleri haklı bularak kadının hareketini, başkasına ait olan malı izinsiz bir şekilde sahiplenme olarak değerlendirerek iş mahkemesinin kararını bozdu.

Türk hukuk sisteminde aslında pek çok çalışan ve işverenin haberdar olmadığı ayrıntılar mevcut. Yani pek çok kişi çalıştığı yerde gün içerisinde çoğu yasayı farkında olmaksızın çiğnemiş olabilir. Bu, işten çıkarılmaya varana kadar ciddi sonuçlar doğurabilen bir faciaya da dönüşebilmekte. Bunun gibi olayların yaşanmaması için uzmanlar hem işverenlerin hem de çalışanların haklarını, yetkilerini ve kısıtlamalarını çok iyi bilmesi gerektiğini ve mevzuata hâkim olmaları gerektiğini vurguluyor.

 

Fırında Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fırında kabak tatlısı

Fırında Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Türkiyenin milli parkları olimpos beydağları antalya

Mutlaka Görmeniz Gereken Türkiye’nin Milli Parkları – 2