Sağlık

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata Kisti en sık rastlanan kadın hastalıklarından biridir. Çikolata Kisti (Endometriozis) kadınlarda yüzde 5, üreme çağındaki kadınlarda yüzde 10/20, bebek sahibi olamayan kadınlarda yüzde 30/50 civarında görülür. Özellikle 30′ lu yaşlardan sonra risk artar. Tedavi olunsa bile tekrar etme olasılığı yüksektir. 
İngiltere’ de yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişimlerle kadınların bu hastalıktan korunma şansı olduğu ortaya çıktı.

ÇİKOLATA KİSTİ NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Rahmin iç zarındaki dokunun rahmin dışına çıkarak, yumurtalık ve yumurtalık kanalları gibi diğer organlara yerleşerek orada gelişmesi sebebiyle oluşur. Rahim dışında gelişen doku, normal hormonal dalgalanmalara cevap vererek her ay rahim içinde gelişen dokunun hamileliğe hazırlanmak için kalınlaşması gibi benzer süreçten geçer. Eğer hamilelik olmazsa rahim zarı parçalanır ve vücuttan ayrılır. Başka bir organda gelişen endometriyal doku ise kan olarak vücuttan ayrılamaz. Bu olay vücütta ağrı, iltihap ve hasara sebebiyet verir. Çocuk doğurma yaşında olan tüm kadınlar bu durumu yaşayabilir. Bu hastalığın nedenleri bilinmemekle birlikte, henüz bir tedavisi de bulunmamakta. Ancak ağrı kesiciler veya horman tedavileri ile en azından etkileri azaltılabiliyor.

NEDEN ÇİKOLATA KİSTİ DENİYOR?

Bu kist yumurtalıklarda oluştuğunda her adet döneminde dökülen kan ve doku oluşan kist içinde birikir ve çikolata gibi kahverengi bir görünüm alır. Bu nedenle tıp dilinde Endometriozis” denilen bu kiste, halk arasında “Çikolata Kisti” de deniyor.

ÇİKOLATA KİSTİNİN OLUŞMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

  1. Çevresel faktörler
  2. Bağışıklık sistemi sorunları
  3. Retrograd menstrüasyon- adet kanının karın boşluğun akması
  4. Genetik durumlar
  5. Lenf sistemi
  6. Metaplazi- doku farklılaşması

ÇİKOLATA KİSTİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çikolata  kisti ile ilgili herhangi bir şüphe var ise mutlaka doktora gitmek gerekir. Çikolata kisti hızlı büyüdüğü için ilerleyen vakalarda kısırlığa kadar giden olumsuz sonuçları olabileceği için teşhis ve tedavi bu hastalıkta çok önemlidir. Genellikle teşhis laparoskopi ile konulabilir, ancak adet kanamalarınız düzensiz ve ağrılı ve yoğun ise, sancılı bağırsak hareketleriniz oluyorsa, kasık ağrınız ,alt karın bölgesinde şişkinliğiniz, cinsel ilişki sırasında/ sonrasında ağrınız oluyorsa, burun kanaması, kanlı balgam gibi durumlar yaşıyorsanız ve bunlardan birine ya da bir kaçına ek olarak yorgunluk- halsizliğiniz varsa bu belirtiler de teşhis koyabilmek için yeterli olabilir.

Çikolata kisti eski ameliyat/sezeryan izlerinde, mesanede ve bağırsaklarda görülebilir. Hastalığa nadiren de olsa burun, göz ve akciğer gibi uzak organlarda da rastlanabilir.

BESLENME ŞEKLİNİN ÇİKOLATA KİSTİNE ETKİSİ NEDİR?

Yapılan araştırmalara göre, çikolata gibi şekerli gıdalar, et, buğday ve süt ürünlerini azaltarak beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikler bu kistin oluşmasını veya tekrar etmesini engelleyebilir.

BESLENME ALIŞKANLIKLARINDA YAPILMASI GEREKEN DEĞİŞİKLER

-Bol miktarda sebze- meyve tüketmek
-Her gün yeterli miktarda su içmek
-Organik ürünler tüketmek
-Omega 3- somon, alabalık, uskumru gibi yağlı balıklar tüketmek, fındık, fıstık gibi sert kabuklu yemişler ve çekirdek yemek iltihaplanmayı azaltmakta yardımcı olabilir.
-İşlenmiş et ürünleri içeren bir beslenme tarzı yerine meyve-sebze ağırlıklı bir beslenme şekli daha faydalı olacaktır.
-Sert kabuklu yemişler, böğürtlen, fasulye, baklagiller, tam tahıllar( buğday hariç), frambuaz, havuç gibi fitoöstrojen içeren gdılar hormonları dengelemey yardımcı olur.
-Endometrial doku gelişiminin azalmasına yeşil çay yardımcı olabilir.
-Likopen hücrelerin anormal aktivitesini azaltmaya yardımcı olabilir. Likopen içeren en önemli gıda; domates ve domates ürünleridir. Beslenme alışkanlıklarınızı düzenlerken bol miktarda çiğ veya pişmiş domates yemeye özen gösterebilirsiniz.

UZAK DURULMASI GEREKEN GIDALAR HANGİLERİDİR?

-Karbonhidrat
-Şeker ve çikolata
-Kırmızı etler ve işlem görmüş et ürünleri
-Hidrojene edilmiş yağlar
-Kafein (Östrojen seviyesini arttırır)
-Katkı maddeleri ve işlenmiş gıdalar (Hormonların işleyişinde önemli rolü olan karaciğeri etkileyebilir)
-Terayağı gibi bazı doymuş yağlar, bazı peynirler (Daha fazla iltihaplanmaya yol açabilir)
Ayrıca yürüyüş, yüzme, yoga, dans gibi egzersizlerin haftada 4 kez en az 30 dakika yapılması belirtileri kontrol altına almaya yardımcı olduğu ve ruh halini olumlu etkilediği için ağrıları azaltma açısından etkili olduğu gözlemlenmiştir. Çikolata kisti tedavisinde sağlıklı ve dengeli bir diyetin ve sporun etkisi büyüktür. Ayrıca selenyum, B6 vitamini, Krill yağı ve likopen gibi bazı takviyeler de tedaviye yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Yaklaşık 10 yıldır çektiğim, 2 defa amelıyat olduğum, sureklı kendını tekrarlayan ve kanıtlanmış bir sebebi olmayan lanet hastalık…

  2. bilinçlendirme adına çok güzel bir yazı. Özellikle 30lu yaşlarda doktor kontrolleri ihmal edilmemeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu