Gündem

Çiftlik Bank son dakika!

Sosyal medya üzerinden oynanan “ Çiftlik Bank ” isimli oyun üzerinden çok sayıda kişi mağdur edildi.

Çiftlik Bank Nedir?

Oyunu Mehmet Aydın, 2016 ağustosta kurdu. Facebook üzerinden oynanan FarmVille benzeri olarak tasarlanan oyundan esinlenmiş olan Çiftlik Bank’ın oyuncuları, farklı ücretlere tekabül eden farklı çiftlik hayvanlarını satın alma imkanı vardı. Tıpkı gerçek bir çiftlik gibi işletilen oyunda hayvanların ömürleri 1 sene ve bu 1 sene içinde hayvanlarınızı beslemek için depoyu hazırlamanız, yem stoklarınızı yapmanız gerekiyordu. Yapacağınız bu masraflar karşısında para kazanmak içinse dijital ödeme sistemi kullanabilme imkanınız vardı.

Oyun dahilinde kurulan tesislerden elde edilmiş olduğu iddiaları bulunan ürünler, yine oyun dahilinde kurulan bayilerde satışa çıktı. Satın alma işlemi yapılan hayvanlar üzerinden elde edilecek karın %100 olduğu belirtildi.

Ciftlik Bank

Çiftlik Bank’a Yatırılan Para Ne Kadardı?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun raporunda bankaya toplanan miktarın, 2016 – 2017 arasında 77.843 kişiden, toplam 511.700.000 TL olduğu belirtilmiş. Yapılan incelemelerde, toplanan miktarın, Çiftlik Bank’ın kurucusu ve CEO’su Mehmet Aydın’ın eşinin şahsi hesaplarına aktarıldığı belirtiliyor.

Son aylarda oyun için para aktarımında bulunan kullanıcılar tarafından yapılan şikayetlerin şiddetlenmesi ve oyunla ilgili kamuoyunda çıkan sorular üzerne SPK, geçen senin sonlarına doğru suç duyurusunda bulundu.

Bu iddialar üzerine üye alımı durduruldu, bankaların kendilerine ödeme yapmadığını belirtti.

Daha Önce Benzerleri Yaşandı

Türkiye’de daha evvel benzerleri yaşanan bir zincir olayı tekrar gerçekleşti. 1990lar döneminde kurulan “Titan Saadet Zinciri”, ilk bilnenlerden. Kurucusunun Hakan Kenan Şeranoğlu olduğu, 30.000den fazla kişinin bu zincire üye olmasıyla çok bilinir hale geldi. 90larda henüz Almanya para birimi Mark kullanılıyordu. Bu sisteme katılım için ödeme de Mark ile yapılmak durumundaydı. Bu sisteme dahil olanların, yatırdıkları parayı kat kat fazla olarak kazanacakları belirtilmişti. 1998 senesinde olay patlak verdi ve kurucuları tutuklandı.

2006’da hayatını kaybetmiş olan Selçuk Parsadan, Türkiye’de bilinen en büyük dolandırıcı olarak ün yaptı. Türkiye siyaset hayatından isimlerin de dahil olduğu çok kişiyi dolandırdı.

Diğer bilinen ünlü dolandırıcı ise inşaat ve otomotiv üzerine işler yapan Fadıl Akgündüz. Yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli kişilerden ortak topladı, fakat topladığı paraları yatırıma dönüştürmedi. Bir dönem milletvekilliği yapan Jet Fadıl, 2015 sonunda tutuklanıp geçen sene serbest bırakıldı.

Çiftlik Bank’ın Kurucusu Mehmet Aydın nerede?

Ciftlik Bank Mehmet Aydın

Çiftlik Bank ile ilgili son dakika gelişmeler gelmeye devam ediyor. Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın Uruguay’a kaçtı. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, 500’e yakın mağdurun suç duyurusunda bulunduğu Çiftlik Bank ile ilgili soruşturma başlattı.

Olay ile ilgili son dakika ajanslardan haberler gelmeye devam ediyor. Binlerce kişiyi dolandırıp Uruguay’a kaçan CEO Mehmet Aydın için soruşturmalar devam ediyor.

Mehmet Aydın’ın İadesi

Mehmet Aydın’ın iadesi ile ilgili Uruguay’da büyükelçiliği olmadığı için dosya Buenos Aires Büyükelçiliğine gönderildi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “bu olaya istinaden iade ve kırmızı bülten süreçleri başlatılmıştır, konu savcılığımız ve bakanlığımızca takip edilmektedir” dedi.

Son Zamanların Yeni Trendi: Şoklanmış Norveç Yosunu

smlyldrm

Bir garip adam

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Çiftlik Bank’ı her duyduğumda aklıma rap şarkısı geliyor :d çiflik bank çiftlik bank oleeey.
    mağdurları için üzücü bir durum olmuş

  2. Milleti ne hale düşürdü şu tosuncuk ya bu oğlana nasıl kandı bu millet diyeceğim de neyse sustum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu