Gündem

Christopher Nolan Kimdir?

Christopher-Nolan-Kimdir?

Christopher Nolan, 30 Temmuz 1970 yılında, Amerikan bir anne ve İngiliz bir babanın 2. Oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Babası bir reklam yöneticisi, annesi ise kabin görevlisiydi. Çifte vatandaşlığı olduğu için çocukluğu iki ülke arasında geçmiştir. Sabıkalı bir abisi ve küçük bir kardeşi vardır. Henüz 7 yaşındayken babasının Süper 8 kamerasıyla aksiyon içerikli kısa filmler çekmeye başladı. Kendisi Star Wars’a ciddi bir hayranlık duyuyordu. O dönemde amcasının NASA’da çalışıyor olması bu ilgisini perçinledi ve 11 yaşında film yönetmeni olmaya karar verdi. Ailesinin Chicago’ya yerleşmesinden sonra Belic kardeşlerle birlikte bazı çalışmalarda bulundu. Roko Belic’in yönettiği bir belgeselde de yardımcı yönetmen rolü ile kısa sürede adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Cristopher Nolan – Eğitim Yılları

Film tesislerinin bulunması nedeniyle Londra Üniversitesi’nde İngiliz dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldu. Sonrasında birçok yere iş başvurusunda bulunsa da beklediği geri dönüşü alamadı. O dönem İngiliz film endüstrisini finanse eden kuruluşlar çok sınırlıydı. Okul yıllarında, bu kısıtlı imkanlarla Tarantella ve Larceny adında iki kısa film yaptı. Mezun olduktan hemen sonra da 3. kısa filmi olan Doodlebug’u çekti. Bu kısa filmi Youtube’ta bulabilirsiniz.

Cristopher Nolan – Çıkış Yılları

1998 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan Takip’i yakın arkadaşlarıyla birlikte çekti. Kurgu ve yönetmenliğinin kendisine ait olduğu bu filmde, 3 bin sterlin gibi mütevazi bir bütçe kullanıldı. Yine kısa sürede yakalanan başarı ile Akıl Defteri’ni (Memento) yapma imkanı buldu. Christopher Nolan, kardeşinin yolculuk esnasında yazdığı kısa hikayeyi tersine çevirerek bir senaryo meydana getirdi. 4.5 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilen bu filmle, Altın küre adaylığı gibi birçok başarıya ulaştı.

Cristopher Nolan – Başarıları

Christopher Nolan, Batman Başlıyor ile büyük bir sorumluluk üstlenmişti. 2005 yılında vizyona giren film, yılın en çok hasılat yapan filmi oldu ve birçok ödüle aday gösterildi. Devam filmi olan Kara Şövalye, 2008 yılında vizyona girdi ve tüm zamanların en iyi süper kahraman filmine aday gösterildi. 1 milyar dolar hasılat elde edilirken yine bir çok ödüle aday oldu. Bu başarıların ardından Warner Bros ile Başlangıç (Inception) filmi üzerine anlaşmalar yapıldı. 2010 senesinde Başlangıç ile 1 milyar dolara yakın hasılat elde edilirken, birçok ödül kazanıldı. 2012 yılında üçlemenin son filmi olan Kara Şövalye Yükseliyor ile de 1 milyar dolar üzerinde hasılat elde edilmiştir. Karşımıza 2014’te Yıldızlararası (Interstellar) filmi ile çıkan Christopher Nolan kendinden söz ettirmeye devam ediyordu. Bu filmde ünlü fizikçi Kip Thorne’un bilimsel kuramları yer almaktadır. Son olarak da 2020’de vizyona giren Tenet filmi ile hafızalarda yer etmeyi başarmıştır.

Nolan, her zaman olağan dışı ve iddialı olan yapımları ile hafızalarda yer etmeyi başardı ve başarmaya da devam edecektir. Son olarak ciddi bir çıkış yakaladığı Memento adlı filmin tekrar çekileceği açıklandı. Büyük bir merakla bekliyoruz.

https://www.shallwe.com.tr/stanley-kubrick-kimdir/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu