in

BayıldımBayıldım

Cha Cha Cha İle İlgili Her Şey!

cha cha ile ilgili her şey

Bilinen bir çok dansın kökeni Latin Amerika ülkesi olan Küba’ya dayanır. Salsa, mambo, rumba gibi, cha cha dansının da kökeni Küba’dır. Cha cha ile ilgili her şey yazımızda.

CHA CHA CHA İLE İLGİLİ HER ŞEY!

Danzon dansına değişiklikler eklenerek ortaya çıkmış bir danstır cha cha. İlk olarak mambo ve rumbanın bir çeşidi olarak doğmuştur. Hızlı ve coşkulu bir ritme sahiptir. İnsanların dikkatini kısa sürede çekerek, en çok eğlenilen dans türlerinden biri olmuştur.

CHA CHA CHA TARİHİ

Küba danslarının diğer bir üyesidir. Sosyal Latin-Amerikan dansları içinde en popüler olanıdır. Cha cha’nın bir çok hareketinde Rumba ve Mambo hareketleri ile benzerlikler görülür. En temel fark “Cha cha cha” dadır. Bu terim müziğin içindeki dördüncü vuruşun, kolay yakalanabilen ritmini vermek için bölünmesiyle oluşmuştur. 1948 yılında Enrique Jorrin, Mambo’nun doğduğu danzon ritmiyle, montuno ritmlerini karıştırdı. Sonuç oldukça heyecan verici oldu. “Aldatmaca” anlamına gelen bu yeni kompoziyon “Enganadora”, 1953 yılında kayıtlara geçerek popüler oldu.

Cha cha’nın anlaşılır ritmi küçük müzik toplulukları ve büyük orkestralar tarafından her şekilde yorumlandı ve kısa sürede müzik dünyasında yayıldı.

Cha cha dansı da müziği gibi canlı, alaycı ve göz alıcıdır. Dünyadaki tüm dansçılar bu dansa rağbet ederek zevk almışlardır.

“Chacha” ismi İspanyolca çocuk bakıcısı anlamına gelir. Fakat Cha cha cha’nın  hızlı bir Küba dansı olan Guaracha’dan geldiği düşünülmektedir.

MÜZİK VE RİTM

Cha cha dansı, 1900’lü yılların ortalarında gelişmeye başladı. Cha cha müziği Salsa’ya benzer ama temposu daha yavaştır. Böylelikle, Salsa’da bulunan yavaş adımın “cha cha cha” ile değiştirilmesi için zaman kazanılır. Cha cha’ya ilk başlarda üçlü mambo adı verilmiştir. Bunun sebebi ise, mambo ve salsa’daki yavaş adımın yerine 3 cha cha basamağının alınmasıdır. Cha cha ismi topuklu ayakkabı ile yere vurulduğunda ortaya çıkan sesi taklit eder. Bu da bazı kişilerin bu dansa ça ça ya da ça ça ça olarak isimlendirdiğini açıklar. Mambo ve Rumba’da olduğu gibi cha cha’nın da ritmi 4/4’tür. Cha cha ritmindeki 2,3,4 &1 ritmini verebilmek için dördüncü vuruş ikiye bölünmüştür. Bu ritmde ilk vuruş vurguludur. Cha cha cha ritminin temposu Rumba’ya göre biraz hızlıdır. Yarışmalardaki sabitlenen ritm dakikada 30 bardır. Bu tempo biraz yavaş görünse de Cha cha diğer danslara göre fazla olan adımlarıyla aslında hızlıdır. Cha cha çok kısa sürede popüler olarak, günümüzde Amerikalılara yönelik Latın danslarının en ünlüsü oldu. Cha cha müziğinin akılda kalıcı bir sesi vardır. Çoğu dansın ritm molalarından ya da dansın temel ritminden farklı basamaklara sahip olduğu hemen fark edilir. Dans müziğindeki ritm bozuklukları, dansı daha da ilginç ve zor bir hale getirir.

ZAMANLAMA

Cha cha’nın bölünmüş dört vuruşu içinde bir sonraki bara geçmeden dansçının Cha cha cha şaşi adımları vardır. Şaşi adımları ilk vuruşunda öne ve geriye atılan temel adımlarla birlikte Cha cha’nın esas ritmine bağlanır. Bir çok dansçı Cha cha’ya bir vuruşunda yana atılan bir adımla başlar. Bu adım bir sonraki 2 vuruşta atılan ön ve geri temel adımlara yön vermiş olur.

Cha cha cha ile ilgili her şey yazımızdan sonra Tango ile ilgili bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki yazı tam size göre…

Aşkın Dansı Tango İle İlgili Her Şey!

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır

Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır?

soğan suyunun faydaları

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?