SON DAKİKA

Çevre Kirliliği ve Plastik Atık Sorunu

sad

02 Mayıs 2018'de eklendi

Çevre Kirliliği ve Plastik Atık Sorunu

Çevre kirliliği ve plastik atık sorunu çevre örgütlerinin üzerinde durduğu en önemli sorunlardan biridir. Belkide yüzyıllar boyunca topraklarda çözülen plastik atıklar, doğaya en çok zarar verenlerin başında geliyor. Detaylar haberimizde…

Çevre kirliliği ve plastik atık sorunu çevre örgütlerinin üzerinde durduğu en önemli sorunlardan biridir. Belkide yüzyıllar boyunca topraklarda çözülen plastik atıklar, doğaya en çok zarar verenlerin başında geliyor. Bu plastik atıkların en büyük kısmını ise, süpermarket alışverişlerinde bolca kullandığımız naylon torbalar oluşturuyor.

Çevre Kirliliği ve Plastik Atık Sorunu

Greenpeace’in son filmiyle insanları, marketlerden yaptığı alışverişler için kullandığı plastik torbalar ve ambalajlar konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Eğer bilinçsiz bir şekilde plastik atıkları kullanmaya devam edersek, gelecek nesilin nelerle karşılaşabileceğini bizlere anlamlı bir video aracılığıyla gösteriyor.

Yapılan araştırmalar ve istatistiklere göre günümüzde okyanuslara atılan plastik atıklar neredeyse büyük bir kamyon dolusu kadar. Doğada geri dönüşemeyen maddeler arasındaki plastik poşetler de bunların başında geliyor. Yine istatistiklere bakacak olursak önümüzdeki yıllarda, eğer önlem alınmazsa, plastik atıkların ikiye katlanması öngörülüyor. Bu da demek oluyorki, yaklaşık 15 – 20 yıl sonra deniz canlıların hayatı ciddi tehliye altına girecek ve gelecek nesil denizlerde plastik atıklardan başka hiçbir şey göremeyecek.

Greenpeace Geleceğin Okyanusu filmi ile, bu araştırma ve istatistiklerden yola çıkarak bir kampanya başlattı. Şimdiye kadar 450 bin imzayı aşan kampanya ile plastik torba tüketiminin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Akvaryum ziyareti ve çocukların şaşkınlığı

Filmde, bir okul gezisi ile akvaryuma gideceğini duyan çocukların sevinci ve daha sonrasında karşılaştıkları manzara yüzünden şaşkınlıklarını görüyorsunuz. Akvaryumda rengarenk balıklar ve çeşitli deniz canlıları yerine platik atıkları gören çocuklar adeta dehşete kapılıyor. Flimde kullanılan plastik atıklar ise İrlanda’da bulunun bir akvaryum çevresinden toplanmış. Böylelikle yapılan çekimle, bu senaryonun olasılığının yüsekliğinin de uzak olmadığı kanıtlanmış.

Titizlikle hazırlanan bu projede özellikle çocukların başrolde olması gelecek nesiller adına gerçekten nokta atışı olmuş diyebiliriz. Biz büyüklerin yapamadığı ya da yanlış yaptığı çoğu şeyi düzeltmek ve onarmak onlara düşüyor.

Tüm sosyal mecralar dışında sinemalarda da gösterime giren projeyi desteklemek isterseniz sizler de #endoceanplastics ve #oceanofthefuture etiketlerini kullanıp paylaşımlar yapabilirsiniz.

22 Nisan Dünya Günü Haberimiz İçin Tıklayın.

Başlıklar:

Yorumlar

1
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
tatlicadi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
tatlicadi
Editor

Kirlenmek güzeldir ama kirletmek değil çevreye verdiğimiz zararın haddi hesabı yok

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Haziran 2018, 10:32

2018 Dekorasyon Trendi – Evinizde Tropikal Esintilere Yer Açın

İlhamını tropik doğanın detaylarından alan desenlerle evinizde tropikal esintilere yer açın! 2018 dekorasyon trendi içerisinde en çok dikkat çeken ve tercih edilen tropikal desenler evinize capcanlı bir hava katacak! 2018 dekorasyon trendi içerisinde en çok dikkat çeken ve tercih edilen tropikal desenler evinize capcanlı bir hava katacak! Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte...

Devamını Görüntüle