Hayata Dair

Çevre Kirliliği ve Plastik Atık Sorunu

Çevre kirliliği ve plastik atık sorunu çevre örgütlerinin üzerinde durduğu en önemli sorunlardan biridir. Belkide yüzyıllar boyunca topraklarda çözülen plastik atıklar, doğaya en çok zarar verenlerin başında geliyor. Detaylar haberimizde…

Çevre kirliliği ve plastik atık sorunu çevre örgütlerinin üzerinde durduğu en önemli sorunlardan biridir. Belkide yüzyıllar boyunca topraklarda çözülen plastik atıklar, doğaya en çok zarar verenlerin başında geliyor. Bu plastik atıkların en büyük kısmını ise, süpermarket alışverişlerinde bolca kullandığımız naylon torbalar oluşturuyor.

Çevre Kirliliği ve Plastik Atık Sorunu

Greenpeace’in son filmiyle insanları, marketlerden yaptığı alışverişler için kullandığı plastik torbalar ve ambalajlar konusunda bilinçlendirmeyi amaçlamıştı. Eğer bilinçsiz bir şekilde plastik atıkları kullanmaya devam edersek, gelecek nesilin nelerle karşılaşabileceğini bizlere anlamlı bir video aracılığıyla göstermişti.

Yapılan araştırmalar ve istatistiklere göre günümüzde okyanuslara atılan plastik atıklar neredeyse büyük bir kamyon dolusu kadar. Doğada geri dönüşemeyen maddeler arasındaki plastik poşetler de bunların başında geliyor. Yine istatistiklere bakacak olursak önümüzdeki yıllarda, eğer önlem alınmazsa, plastik atıkların ikiye katlanması öngörülüyor. Bu da demek oluyor ki, yaklaşık 15 – 20 yıl sonra deniz canlıların hayatı ciddi tehlike altına girecek ve gelecek nesil denizlerde plastik atıklardan başka hiçbir şey göremeyecek.

Greenpeace Geleceğin Okyanusu filmi ile, bu araştırma ve istatistiklerden yola çıkarak bir kampanya başlatmıştı. Şimdiye kadar 450 bin imzayı aşan kampanya ile plastik torba tüketiminin en aza indirilmesi hedeflenmişti.

Akvaryum ziyareti ve çocukların şaşkınlığı

Filmde, bir okul gezisi ile akvaryuma gideceğini duyan çocukların sevinci ve daha sonrasında karşılaştıkları manzara yüzünden şaşkınlıklarını görüyorsunuz. Akvaryumda rengarenk balıklar ve çeşitli deniz canlıları yerine platik atıkları gören çocuklar adeta dehşete kapılıyor. Flimde kullanılan plastik atıklar ise İrlanda’da bulunun bir akvaryum çevresinden toplanmış. Böylelikle yapılan çekimle, bu senaryonun olasılığının yüsekliğinin de uzak olmadığı kanıtlanmış.

Titizlikle hazırlanan bu projede özellikle çocukların başrolde olması gelecek nesiller adına gerçekten nokta atışı olmuş diyebiliriz. Biz büyüklerin yapamadığı ya da yanlış yaptığı çoğu şeyi düzeltmek ve onarmak onlara düşüyor.

Dünya Günü, 22 Nisan

 

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Tüm dünyada , her yıl 5 haziran günü kutlanan dünya çevre günü , çevremizi ve tabiat anayı ne kadar çok sevdiğimizi, onu hor kullanmadığımızı tabiat anaya göstermemiz için bir fırsattır. Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.

  2. Bizler her ne kadar dikkat etsekte dikkat etmeyen o kadar çok insan varki kirlilikleri her gördüğümde üzüyor açıkçası beni. Umarım birgün herkes bunun farkına varır. Temiz bir dünya bizim olsun. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu