Teknoloji

Çevre Dostu Arabalar

Son yıllarda çevreye verilen önemin artmasıyla çevre dostu arabalar da popülerlik kazanmaya başladı. Hız ya da değerden sonra otomobillerin çevre dostu olarak üretilmesi ve insanların bu konudaki bilincinin artmasıyla hayatımıza hızlı bir giriş yapan bu otomobiller, hibrit ve elektrikli olmak üzere 2 farklı seçenekte satışa sunuluyor. Peki Türkiye’de hangi araçlar çevre dostu ve hangi araçları tercih edebilirsiniz, tüm detaylar haberimizde!

Son yıllarda çevreye verilen önemin artmasıyla çevre dostu arabalar da popülerlik kazanmaya başladı. Türkiye’de satışa sunulan çevre dostu otomobiller ise şöyle;

1- Jaguar I-PACE

Çevre dostu ve tamamen elektrikli olan Jaguar I-PACE, Türkiye’de satışa sunulan otomobil modellerinden biri. Lüks bir aracın bütün donanımlarına sahip olan, spor otomobiller gibi performans gösteren ve maliyet açısından da bir hayli avantajlı olan Jaguar I-PACE’in fiyatı yaklaşık 86.000 Euro…

Kısa sürede çok sayıda sipariş sayısına ulaşan bu model yaklaşık 500 kilometrelik menzile sahip. Hızlı şarj istasyonlarında kısa sürede şarj edilebilen aracın en büyük özelliği sessiz olması. İçten yanmalı motora sahip olan Jaguar I-PACE, 4 teker çekiş ve otomatik şanzımanıyla da eşsiz bir yolculuk deneyimi yaşatıyor.

Çevre Dostu Arabalar

2- Lexus CT Hybrid

Lexus, hemen hemen her modelinde hibrit seçeneği sunmasıyla tanınan bir otomobil markası. Yaklaşık 45.000 Euro fiyatındaki Lexus CT Hybrid, gövde tasarımı ile otomobil meraklılarını cezbediyor. F Sport stili gövde tasarımına sahip olan Lexus CT Hybrid 11 farklı renkte piyasaya sunuldu. Km başına 94 gr karbonmonoksit salımı ile çevre dostu otomobiller arasında önemli bir başarıya sahip olan araç, aynı zamanda 100 kilometrede yalnızca 4.1 Lt benzin tüketiyor.

Çevre Dostu Arabalar

3- Elektrikli Smart

En düşük yakıt tüketimi sunan araçlar arasında yer alan Smart, başarısı ve yenilikçi modelleri ile tanınan Mercedes-Benz’in minik araçlarından oluşan bir markası… Çift ya da tek kapılı modellere sahip olan Smart, fortwo ve forfour olarak ikiye ayrılıyor. Smart fortwo, tavanı katlanabilen cabrio modeline de sahip. Vermek istediğiniz siparişe göre bu 3 versiyonun elektrikli seçenekleri de bulunuyor. sarj tam doluyken 160 kilometre menzile sahip olan Smart, 45 dakika kadar bir sürede tamamen doluyor.

Çevre Dostu Arabalar

4- BMW i3

İlk çıktığı günden beri Türkiye’de satışa sunulan BMW i3’ün ikinci el satışlarının da bulunuyor olması büyük avantaj. i3’e ek olarak bu seriye yeni eklenen i3S ise arttırılan menzili ve gücü ile çevre dostu otomobil tercih edenleri fazlasıyla cezbediyor. 184 HP gücüne sahip olan i3S, 6.9 saniyede 0-100 km/s hızlamasını tamamlıyor.

Çevre Dostu Arabalar

5- Toyota RAV4 Hybrid

Hibrit sistemleri konusunda ülkemizde en zengin seçeneklere sahip Toyota, RAV4 Hybrid modeli ile bir kez daha ön plana çıkıyor. 2.5 Lt benzinli motora destek veren elektrik sistemi ile 200 HP güce sahip olan bu otomobil modeli, yaklaşık 222.000 TL’lik fiyatla satışa sunuluyor. 100 kilometrede 5.1 Lt benzin tüketen RAV4 Hybrid’in egzozu kilometre başına yalnızca 118 gr emisyon yayıyor.

Çevre Dostu Arabalar

DEV ANKET!

EN SEVDİĞİNİZ ARABA MARKALARI HANGİSİ?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu