Kültür - Sanat

Cem Karaca: Ölümünün 16. Yılı

Cem Karaca Türk milyonlarca müzikseverin kalplerine dokunan şarkılarıyla Türk müziğinin efsanesi olmayı başarmış bir sanatçıydı. Nerede olursam olayım Cem Karaca ismini duyduğum an içimdeki müzik başlıyor ;

“Deniz üstü köpürür hey canım

Rinna nay rinna rinna nay

Kayığa da binsem götürür hey canım hey

Benim de şu cihana gelişim hey canım

Rinna nay rinna rinna nay” …

Cem Karaca ve yaşamı

5 Nisan 1945 yılında İstanbul’da doğan Cem Karaca,sanatçı bir ailenin çocuğudur. Annesi Toto Karaca Türk opera ve tiyatro sanatçısıyken babası Mehmet Karaca Türk tiyatro sanatçısıdır. Ailesinin sanatçı oluşundan ötürü sanatla iç içe büyümüştür. Müzikle ilk tanışması ise teyzesi  Rosa Felegyan’ın Cem Karaca’ya piyano öğretmeye başlamasıyla olmuştur. Bu atılım tutkulu bir müzisyenin doğuşunun ilk adımları olacaktır.

Müzik , Tutku ve Rock

Müzikle ilk tanışmasını teyzesi sayesinde yapan Cem , kolej yıllarında rock müziğe ilgi duymaya başladı. Kız arkadaşlarını etkilemek için dönemin rock şarkılarını söyledi. Cem’in müzik yeteneğinin keşfi ise annesi Toto Karaca tarafından olmuştur.

Arkadaşları ile ara ara sahne alan Cem Karaca daha sonra grup kurmaya karar verir ve bu gruba ilk destek İlham Gencer’den gelir. 1963’de ilk grubu Dinamikler olur. Ünlü rock and roll şarkıcılarının şarkılarını yorumluyorlardı. Grup yine aynı yılın sonunda  dağıldı.

1967’de Apaşlar grubuyla tanıştı. Daha önceleri batı tarzı müzik yapan grup Cem Karaca’yla tanıştıktan sonra doğu tarzı müziğe yöneldi. Yine 1967’de Altın Mikrofon’a  Karaca’nın Emrah şarkısıyla katıldılar. Yarışmayı ikinci olarak bitirseler de birinci olan gruptan daha çok ilgi gördüler. 1969’da fikir ayrılıkları yaşanan gruptan ayrılan Cem Karaca kendi grubu Kardaşlar’ı kurmuştur.

Kardaşlar , Moğollar ve Dervişan

Apaşlar’dan ayrıldıktan sonra 1970 yılında kendi grubu olan Kardaşlar’ı kuran Karaca, grup üyeleri sabitlendikten sonra Almanya’da kayıt yapmak istedi. 1970 in Kasım ayında “Dadaloğlu/Kalender” 45’liğini yayınladılar.”Dadaloğlu”da Karaca’nın başka bir hiti haline geldi.

1972 yılında Hey Dergisi tarafından 1971 yılının en iyi erkek sanatçısı seçilerek derginin turnesine katıldı.Bu sırada grupta anlaşmazlıklar baş gösterince Karaca dönemin başka bir grubu olan Moğollar’a geçiş yaptı.

Moğollar ve Karaca

Grup birleştikten sonra 1972 yılının Kasım ayında Hey dergisi için ilk kez sahne aldılar. Yıl sonunda Milliyet’in anketinde Cem Karaca en iyi ikinci erkek sanatçı seçilirken , Moğollar en iyi yerli topluluk ödülünü aldı. Bir süre sonra Moğollar’la da yolları ayrıldı.

1974 yılında Dervişan’ı kurdu. 1975’de “tamirci çırağı” yayınlandı. Bu şarkı Cem Karaca’nın o dönem için siyasi görüşünü bu kadar  açık ettiği ilk olaydı.1978’in başında 1 Mayıs plağından sonra yolları ayırdılar. Daha sonrasında çoğu Kurtalan Ekspress’den oluşan Edirhan grubunu kurdu .bu grupla da “safinaz” ı yayınladı. Safinaz Türkiye’de hiç  görülmemiş bir on sekiz dakikalık rock operaydı.1979 da grubun dağılmasıyla Karaca solo çalışmaya başladı.

Vatan Hasreti

12 Eylül 1980 darbesi döneminde “1 Mayıs” şarkısı yüzünden komünizm propagandası nedeniyle yargılandı. O sırada Avrupa tünesinde olan Karaca’ya Temmuz 1982 ye kadar yurda dönüş çağrısı yapıldı. Yurda dönmeyeceğini belirtmesinin üzerine vatandaşlıktan çıkarıldı. Aynı yıl ülkesine duyduğu hasreti anlattığı “Bekle Beni” albümünü yayınladı. 1987’de Turgut Özal’ın desteğiyle yargılandığı dava düşürüldü ve aynı yıl ülkesine geri döndü.

Özel hayatı ve ölümü

İlk evliliğini tiyatro sanatçısı Semra Özgür ile yaptı. Kısa süren bu evlilikten sonra 1968 de başka bir tiyatro sanatçısı olan Meriç Başaran ile evlendi. 2 yıl süren bu evliliğin ardından 1972’de Feride Balkan ile evlendi. Bu evlilikte oğulları Emrah Karaca dünyaya geldi.Son evliliği ise İlkim Erkan ile oldu.

8 şubat 2004 yılında solunum ve kalp yetmezliğine bağlı kalp krizi geçirdi. 58 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu