Hayata Dair

Çekicilik Arttırıcı Taktikler

İnsanları kendinize çekmek, etrafınızda bulunmalarını sağlamak her ne kadar sizin kendi içtenliğiniz ile olsa da, taktiklerle de bu işin üstesinden gelebilirsiniz. İşte karşınızda çekicilik arttırıcı taktikler

Çekicilik Arttırıcı Taktikler

Baş Yana Hafif Eğik

Kadınlar başlarını erkeklerden daha sıkı tutar fark ettiniz mi? Özellikle iş dünyasında erkekler kendi üstünlüğünü vurgulamak için başlarını dik tutarlar. Başın yana eğilmesi kimi zaman bir güven göstergesi olarak algılanır. Böyle yapınca karşınızdaki söyledikleriyle gerçekten ilgilendiğinizi hisseder. Bununla birlikte başınızı arkaya yatırarak gözünüzü de vermekten kaçının. Bu hareketi şaka olarak yapsanız bile çoğu zaman düşmanlık sinyali olarak algılanır.  

Yüz İfadeleri ve Kaş Egzersizleri

Kaşlarınız karşınızdakine belli sinyaller yollar. Örneğin yeni biriyle tanıştığınızda kaşlarınızı kaldırmanız iyi bir harekettir. Onlara saldırganlık gösterme niyetinde olmadığını bildirir. Beynimizi bu sinyalleri 2 metre uzaktan bile fark eder ve bu hareketi yapar iletişime uygun hoş bir insan olarak algılar. Karşılaştığınız birisi hoşunuza gittiyse kaşlarınızı yukarı kaldırarak ona kızdı bir sinyal yollayın. Ancak kaşlarınızı çatarak göz temasını aşırı uzun tutmaya çalışmayın, bu hareket karşınızdakini kesinlikle rahatsız eder.

Gözlerinize Gülümsemeyi Öğretin

Çekicilik arttırıcı taktikler listesinde belki en dikkat çekici olacak olan madde bu. Beyin içten bir gülümseme ile karşılaştığında bizi de gülümsetiyor ve endorfin salgılayan kendinizi biraz daha mutlu hissetmemize yardımcı oluyor. Yaşanan hoş bir deneyim insanları iletişime devam etmeye zorlar ve bu ortamda ihtiyaç duyduğumuz şey aslında. Gerçek gülümseme gözlerin etrafında kırışıklıklara neden olur ve elmacık kemikleri ile ağız köşeleri yukarıya doğru çekilirler. Öyle bir gülüşü taklit etmek o kadar kolay değildir ancak komik ve hoş bir şey düşünürseniz bunu başarabilirsiniz. Bir de soğuk bir bakış ve gergin bir gülümsemeyi önermiyoruz. Çünkü bu kimseye çekici gelmez.

“Birşey Değil”i Lugatinizden Çıkarın

Birisine iyilik yaptığında, o kişi size teşekkür ettiğinde “bir şey değil” demeyin. Bunun yerine bence benim yerimde olsaydın sen de aynısını yapardınız diyin. Bu ifade onlarda minnettarlık hissi uyandırır. Onlar sizin yardımınızı geri ödemek için bir iyilik yapmak isteyeceklerdir. Hiçbir zaman başkalarından küçük ricalarda bulunmaktan çekinmeyin. Örneğin tavsiye istemek ya da karar vermenize yardım etmelerini istemek gibi. İnsanlar arasında kendimizi önemli hissetmekten etmekten hoşlanırız genelde; bu bizim özgüvenimizi güçlendirir. Size hayran biriyle beraber olmak ne güzeldir, değil mi? Şu andan itibaren siz o harika kişi olacaksınız

Kendilerini Övmeleri İçin İmkan Verin

Birine iltifat etmenin en iyi yolu, onu kendini övmeye teşvik etmektir. Konuşma sırasında karşınızdakini kendi başarılarından ve meziyetlerinden bahsetmek için yüreklendirin. “Bunu kendin mi yaptın? Ay, nasıl başardın?” gibi ifadelerle hayranlığınızı gösterin. Bunun gibi onun kendini ifade etmesini ve sonuç olarak kendini iyi hissetmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. 3. kişilerin ağzından da ona iltifat edebilirsiniz. Mesela, ortak bir arkadaşınızın, karşınızdaki kişinin espri anlayışı için ne kadar takdir ettiğini söyleyin. Lakin unutmayın; bir iltifat mı insanın başarılarından ziyade dış görünüşünü ya da doğuştan gelen yeteneklerini övüyorsa, bu olay artık pohpohlamaya girer. Çok çalışarak elde ettikleri başarıları takdir edildiğinde bundan çok hoşlanırlar.

Hatalarınızı Düzeltmesine İzin Verin

Karşınızdaki kişinin yanında ara sıra bilerek minik hatalar yapın ve bunu fark etmesine izin vermek için hatayı yaptıktan sonra konuşmanıza minik bir es verin. Herkes hata bulduğunda düzeltmeyi sever, d mi? Sonuçta siz de insansınız, onun da yapabileceği bir hatayı hoş göreceğinizi bildiriyor olmanız, kendisini güvende hissetmesine sebep olacaktır. Bu durumu, benzerlikler maddesi altında inceleyebiliriz. Bir insanla ne kadar çok ortak noktanız varsa, o kadar daha çok şey paylaşacak ve o kadar çok zaman geçireceksiniz.

Hareketlerini Gözlemleyin

Evet listemiz çekicilik arttırıcı taktikler , lakin bu her zaman sizin hareketlerinizi içermiyor. Karşınızdaki kişi ile birlikte zaman geçirirken onun hareketlerini gözlemleyin. En çok paylaşım yapılan zaman dilimi, yemekteyken paylaştığınız zamandır. Yemek yerken karşınızdakinin hareketlerini, vücut dilini okumaya dikkat edin. Eğer karşınızdaki bardağa veya masadaki diğer şeyleri aranıza duvar örüyormuş gibi hareketlerde bulunuyorsa, aranızdaki mesafeyi açtırma arzusu gösterir. Öte yandan aynı tabaktan yemek iyi bir arkadaşlık testi olabilir. Karşınızdakine tabağından bir şey deneyip deneyemeyeceğinizi sorun. Herkes böyle bir paylaşımda bulunmaya razı olmayabilir, ama belli belirsiz patavatsızlık yakınlaşmaya da yardımcı olabilir.

Dudaklara Dikkat!

Dudaklarına dokunan insanın çekingenlik hissi vardır. En uygun tepkiyi en uygun zamanda verebilmek için, karşınızdaki kişinin mimiklerini, vücut hareketlerini takip etmelisiniz. Ayrıca, göz bebeklerinizle de mesaj vermeyi öğrenmeli ve geliştirmelisiniz. Beynimiz, biz fark etmesek de karşımızdaki kişinin kocaman göz bebeklerinden hoşlanır, etkilenir. Zira bu durum, ilgi ve sempati göstergesidir. Birisinden hoşlanıyorsunuz ve onun da sizden hoşlanmasını istiyorsunuz. Nasıl olacak? Ufak bazı taktiklerle bu iş çok basit! Onu bir akşam yemeğine davet edin. Efendim? Taktik bu mu dediniz? O zaman hemen söyleyeyim, taktik, ışığın şiddeti. Loş ışıklı bir ortamda göz bebekleriniz daha da büyüyecektir. Gözleriniz kısık bakışlarınız, burnunuzu kısarak gülümsemek gibi hareketlerden kaçınmalısınız. Zira bu jestler, karşınızdakine olumsuz hareketler olarak yansıyacaktır.

Gördüğünüz hayvanın kişiliğinizi anlattığını biliyor muydunuz? Yazıyı okumak için tıklayın

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu