Gündem

Cayma Bedeli Konusunda Ticaret Bakanlığı Uyardı.

Cayma bedeli konusunda Ticaret Bakanlığı uyardı. Vatandaşlara taahhütlü kampanyalar konusunda uyarıda bulundu.

Cayma Bedeli Konusunda Ticaret Bakanlığı Uyardı. Taahhütlü Kampanyalara Dikkat.

Cayma bedeli konusunda Ticaret Bakanlığı Uyardı. Tüketicilere telefonla yapılan aramalar sonucunda taahhütlü kampanyalar kabul ettirmek isteyen şirketleri, vatandaşların hemen kabul etmemesi gerektiği konusunda uyarı geçti. Taahhütlü kampanyalardan caymak istenildiğinde vatandaşın üzerine çeşitli sorumluluklar yüklendiğini hatırlattı.

Cayma Bedeli Uyarısı

Ticaret Bakanlığı uyarısında, vatandaşların zaman zaman telefon kampanyaları için arandığını ve cazip bir teklif olduğunda kabul ettiklerini ancak önce varoldukları hattın üzerinde herhangi bir taahhüt olup olmadığını takip etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

İnternet Kampanyalarına Dikkat

Bakanlıktan yapılan açıklamada özellikle 0850’li numaralardan aradığında internet aboneliği ile ilgili kampanyalara dikkat edilmesi gerektiği hatırlatıldı. Tüketicilerin mevcut internet paketinin sona ermesine yakın bir zamanda aranması ve yeni paketi kabul etmesi sonucu eski taahhütü için para ödenmek zorunda bırakılması durumuna dikkat edilmesi gerektiği bilgisi verildi.

Tüketiciler Cayma Bedeli Ödemek Zorunda Bırakılıyor

Bakanlığın yaptığı açıklamada; Yapılan aramalarda daha kampanya bitmeden yeni teklifler sunulması ve “bu kampanyaya geçmezseniz daha fazla ücret ödeyeceksiniz” gibi vaatlerde bulunulduğu ya da “bundan daha uygun bir kampanya var” şeklinde sözler verildiği ve kabul edildiği takdirde tüketicinin cayma bedeli ödemek zorunda bırakıldığı vurgulandı.

Ses Kayıtları Talep Ediliyor

Böyle durumlarda firmayı şikayet eden vatandaş mahkemeye gittiğinde zaman zaman haksız duruma düşebiliyor. Çünkü telefonda söylenilen “Onaylıyorum” kelimesinin yasal olarak yaptırımı mevcut. Bakanlık özellikle “Hemen onaylıyorum demeyin” şeklinde vatandaşları uyardı.

Mevcut Firmanızdan Taahhüt Sürenizi Mutlaka Öğrenin

Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken mevcut firmanızdan şu anda kullandığınız tarifenin taahhüt süresinin ne zaman biteceğini öğrenmek. Bu süre bitmeden onayladığınız ve kabul ettiğiniz başka bir kampanya için ortaya çıkan maddi yükümlülüklerden doğabilecek zararlar için yapabileceğiniz fazla birşey yok. Ayrıca onaylamadan önce o firmanın müşteri hizmetlerini arayıp kampanyanın gerçekliğine dair teyit almaları gerektiğini belirtti.

 

15 Bin Adet Oyuncak Yakıldı!

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu