Gezi RehberiKültür - SanatSeyahatTarih

Çatalhöyük

Konya’nın yaklaşık 33 kilometre kuzeybatısında, Çumra köyü yakınlarında, Dünya Mirası listesinde yer alan büyüleyici Çatalhöyük, dünyanın en eski Neolitik alanlarından biridir. Arkeolojik açıdan son derece önemli olan buradaki kazılar, erken Neolitik toplulukların tarımsal yaşam tarzına bir pencere açıyor. Özellikle muazzam boyutu, konutlarının benzersiz düzeni ve yerleşimin süresiyle dikkat çekiyor.

Çatalhöyük eskiden nasıldı?

Çatalhöyük’te kazılan konutların bugün hala görülen geleneksel binalara inşaat açısından dikkat çekici derecede benzer olduğu bulundu. Her biri yaklaşık 25 metrekare olan evler düz çatılıydı, tek bir yaşam alanı ve bir kiler vardı. Bir bank, ocak ve fırının yanı sıra odalar, muhtemelen çalışmak ve uyumak için olduğu kadar gömü için de kullanılan platformlarla döşenmiştir.

Çöpçü hayvanlar iskeleti temizleyene kadar ölüler yerleşimin dışında açıkta bırakılırmış. Giysileriyle, uyku platformlarının yanına ya da altına gömüldüler, tabiri caizse aile hayatına katılımlarını sürdürdüler. Yerleşimin böyle bir sokağı yoktu; dikdörtgen evler birbirine yakın büyük bloklar halinde gruplandırılmıştı, tuvalet ve çöplük olarak hizmet veren bir avlu vardı.

Evlere duman deliğinden Amerikan pueblo tarzı ahşap bir merdivenle giriliyordu. Zemin sıkıştırılmış çamurdu; duvarlar çamur, sıva ve kireç sıva ile kerpiç tuğladan yapılmıştır. Çatıyı güçlendirmek için sazlar kullanıldı ve bazen bir ahşap çerçeve vardı. Şaşırtıcı bir şekilde, çamurun hava koşullarına karşı savunmasızlığı göz önüne alındığında, bazı tuğlalar hala açıkça tanınabilir. Ateş, tuğlaları tesadüfen “pişirmiş”, onları sertleştirmiş ve hava şartlarına daha dayanıklı hale getirmiş olmalıdır.

Mimarisi ve tarihçesi

1960’larda, arkeolog James Mellaart liderliğindeki ekip 9.000 yıllık büyük bir Neolitik yerleşimin keşfini duyurduğunda dünya çapında manşetlere çıktı. Yaklaşık 18 metre yüksekliğinde ve 12 hektarlık alanda bulunan Çatalhöyük yerleşim höyüğü, şimdiye kadar sadece yüzde beşi kazılmış olan toplam 21 hektarlık çok daha büyük bir kompleksin parçasıdır.

Buradaki en erken yerleşim tarihinin MÖ 6250 olduğu iddia edilirken, çıkan yangın izleri, ortaya çıkarılan 10 yerleşimden sonuncusunun MÖ 5400 civarında terk edildiğini gösteriyor. Çatalhöyük höyüğü, MÖ 7. ve 3. bin yıllar arasında işgal edildiği bilinen Konya yakınlarındaki geniş düzlüklerdeki pek çok yerden sadece biridir. Çatalhöyük’teki en eski seviyeler şimdi çevreleyen ovanın yüzeyinin iki metreden daha altına gömülü durumda.

Mitler ve Sanat

Çatalhöyük, belli ki dini bir kültün de merkeziydi ve kazı sırasında ortaya çıkarılan tabloların, kalıntıların ve heykellerin çoğu şu anda Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde. Hemen hemen her evi süsleyen boğa başları ve boynuzları, güçlü bir boğa kültüne işaret ediyordu (bu nedenle adı “boynuz tepesi” anlamına gelen Çatalhöyük’tür).

Obez tanrıçaların kil figürinleri, bazı çok renkli duvar resimlerinde daha fazla kanıt bulunan aktif bir doğurganlık kültüne işaret eder. Diğer resimler arasında boğa, koç veya ayı olarak tasvir edilen erkeklerin bulunduğu av sahneleri yer alıyor. Çatalhöyük’ün, Kapadokya’daki Hasan Dağı olduğu düşünülen patlayan bir volkanın ana hatlarının altında, o dönemde hala aktif ve kalıcı olarak bu Neolitik halkın gözü altında olduğunu gösterdiği iddia ediliyor.

Çatalhöyük Sitesi

Ziyaretçiler için Çatalhöyük Sitesi üç bölüme ayrılmıştır. Girişte, önce arkeologlar tarafından Neolitik köyün kerpiç mimarisini yeniden yaratmak için oluşturulan deneysel eve bir göz atın. Bu, yerleşim yerinde günlük yaşamın nasıl olabileceğine dair bir fikir edinmenizi sağlar. Bitişikte, Çatalhöyük hakkında iyi açıklamaların yanı sıra alandaki küçük buluntuların sergilendiği küçük bir müze var.

Müzeden bir yol, ovalardan geçerek Kuzey Sığınağının koruyucu çatısı ile belirgin bir şekilde tepesinde yer alan yerleşim höyüğüne götürür. Çatının altında, Neolitik konutların şekillerini kolayca çıkarabileceğiniz bir kazı alanı var.

Buradan, arkeolojik açıdan sitenin en önemli bölümü olan Güney Sığınağına giden yolu takip edin. Arkeologlar, Çatalhöyük’ü ünlü yapan sanatsal nesnelerin çoğunu burada buldular.

Artemis Tapınağı

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu