Sinema

Cashback filmi ile ilgili her şey.

Cashback filmi ile ilgili her şey yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda Alper Ozan Işıldak tarafından hazırlanmış Cashback filmi ayrıntılarına yer vereceğiz. Yazımızda önemli ayrıntılar olup, sonunda da filmin full fragmanını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Cashback filmi ile ilgili her şey.

Yönetmen: Sean Ellis, Senaryo: Sean Ellis, Ülke: İngiltere, Müzik: Guy Farley

Çekim Yeri: İngiltere, Oyuncular: Sean Biggerstaff, Emilia Fox, Michelle Ryan, Shaun Evans

IMDB Puanı: 7.2

Cashback genel bakış

”Kötü haber zamanın uçup gitmesi ise, İyi haber pilotun siz olduğu gerçeğidir.”

 

KÜÇÜK BİR ANI

Çocukluğumda yazları Sakarya’nın Karasu ilçesindeki tatil kampına giderdik. Annemin memurluk hakkından doğru geçirdiğimiz iki haftalık tatilim yeni arkadaşlar, yeni oyunlar, güneş ve deniz ile doyumsuz geçerdi. 7, en fazla 8 yaşındaydım. Onu ilk gördüğümde arkadaşımla oyun oynuyordum, siyah saçlı biraz kendi halinde sessiz biriydi. Sağa veya sola bakmadan direk yüzüme bakıyordu, bunu fark ettim fakat ne olduğunu anlamamıştım. Yüz yüze gelince utanıp gözlerimi kaçırıyordum. Bu şekilde iki gün geçti. Sessiz, elleri önünde ve tepkisizce oynarken beni izlemeye devam etti. Sonunda oyun sırasında heyecanlı bir anda cesaretimi toplayıp topu ona attım. Önce emin misin der gibi baktı fakat gel sende oyna dediğimde o sessiz durgun yüzü güneş gibi ışık saçtı gülümsemesiyle. Oyunumuz bittikten ve diğer arkadaşlar ayrıldıktan sonra da oynamaya birlikte devam ettik. Ertesi gün o kocaman parkta salıncakta birbirimizi sallamak mı dersiniz, devasa kaydırakta güle eğlene kaymak mı, veya iki kişilik saklambaç. Tüm gün böyle geçiyordu.

ZORLU YOLCULUK

Tatil kampı çok büyük bir alana yayılmıştı, içinde farklı bölgelerde yer alan kafeler, spor yerleri ve çocuklar için parklar vardı. Üçüncü gün onu göremedim. Çok uzağa gitmeme izin olmadığı için merak ediyor ama onu göremiyordum. O bir gün, çocuk halimde daha uzun gelmişti bunu hatırlıyorum. Ertesi gün kafama koymuştum daha uzak bölgedeki çocuk parkına gidecektim. Daha uzak hemde üç yüz metre uzakta.! Ama onu bulmalıydım. Dereler tepeler geçtim, ırmaklarda yüzdüm (şimdi düşününce üzerinden minyatür köprü geçen yapay bir göletti) ve sonunda buldum. Aynı ilk zamanımızda beni sessiz, elleri önünde izlemesi gibi, o an ben izliyordum onu başka bir çocukla oynarken. Fark etmedi bile, ne kadar süre izlemeye devam ettim hatırlamıyorum, bir süre sonra da ellerim cebimde ayaklarımı sürte sürte kendi bloklarımıza geri döndüm.

Cashback filmi ile ilgili her şey

ORTAK NOKTAMIZ

Hayatımızın belli dönemlerinde benzer burukluklar yaşarız. Bu çocukluğumuzun ilk dönemlerinde dahi olabiliyor kendi küçük örneğimdeki gibi. Birliktelikte gerçek anlamında yaşanan bir aşk varsa bu tarifsiz olabilir öyle değil mi? Merkezinizde o vardır, uyku düzeniniz bozulur, iştahınız azalır, huzur ile mutluluk tek bir yerdedir yani onda, heyecanlısınız, onu görmeniz duymanız, onunla iletişim halinde olmanız gerekir. Bu şekilde devam eder, iyi kötü birlikte çok şey yaşanır. Peki tüm bunların sonunda yaşanabilecek ayrılık.! Tekrar o muhteşem ilişkinin başındaki hislere dönersiniz. Merkezinizde o vardır, uyumakta zorlanırsınız, iştahınız yine yoktur, fakat bu sefer içinizi acıtacak türdendir bu yaşadıklarınız.

”Gidilecek bir yerim olmamasına karşın otobüse bindim.

Uykusuz gecelerime bir yenisi eklenmeden önce, güneşin son ışıklarıyla yavaşça değişen manzarayı seyrettim.”

Cashback fragman 

ZAMANI DURDURABİLİR MİSİN?

Bahsedeceğim film tüm bu duyguların üzerinden uzun uzun geçiyor. Ana karakterimiz olan Ben Willis güzel sanatlar resim bölümü öğrencisi, küçük yaşlarında görüp estetik olarak keşfettiği kadın vücudunun kendisinde hissettirdiklerini yaptığı resimlere de yansıtıyor ve aynı zamanda bir önceki paragrafta bahsettiğim acıyı yeni bitirmiş olduğu ilişkisi sonrası yoğun olarak yaşıyor. Öyle ki, uykusuzluğa karşı bir bağışıklık kazanmış ve uyumanın onun için imkansız hale gelmesiyle yaşayacağı extra bir 8 saat meydana geliyor. Bu 8 saati değerlendirmek ve nakit ihtiyacını karşılaması için 24 saat açık olan bir süper markette gece vardiyasında işe başlıyor. Sevmediğiniz bir işte çalışıyorsanız en büyük sıkıntınız zamanın yavaş geçmesidir. Bizlere tanıtılan birbirinden farklı, aynı zamanda komik karakterdeki market çalışanları zamanı hızlandırmak için farklı yollar bulmuşlar, Sharon hiç bir şekilde saate bakmıyor ve kolundaki saatin kadranını mesai içindeyken bantla kapatıyor. Barry ve Matt müşterilerle kafa bulup zamanı kendilerince eğlenceli hale getiriyor. Ben ise farklı bir yol buluyor ”zamanı durdurmak”. Evet, anı hızlı yaşamanın kaybettirdiği göremediğimiz çok şeyin olduğunu zamanı durdurarak anlıyor ve farkına varacağımız detayların aslında zaten hep orada bulunduğunu biz izleyicilere de gösteriyor. Film Ben’in iç sesiyle anlatılıyor. Karakteri anlamamıza yardımcı olan bu iç ses ilkleri, duygu karmaşalarını, bizlere sakin sakin anlatıyor. Yeni aşklar, yapılan hatalar, zamanı durdurabilsek bile geri alamamanın gerçekliği, tek bir soruna odaklanıp güzel olan çok şeyi görememek… gibi içeriği derin bir film var karşımızda.

”Bir zamanlar aşkın ne olduğunu bilmek isterdim.

Aşk bulunmasını istediğiniz yerdedir.

Sadece güzelliğe sarmalanmış şekilde geçip giden saniyelerin arasına saklandığını görmeniz gerekir.”

Cashback filmi ile ilgili her şey

 

FİLM VE BENDE YARATTIĞI ETKİ HAKKINDA

Cashback, Sean Ellis tarafından yazılıp yönetilerek 2004 yılında kısa film dalında Oscar’a aday oluyor. Yönetmen daha sonra aynı kadro, daha geniş senaryo ve imkanlarla 2006 yılında uzun metraj olarak tekrar çekiyor. Oyuncu kadrosunun tüm hikayeyi benimsemiş halini, atmosfer yaratmada etkili müzikleri ve Soundtrack’te bulunan Frankie Goes To Hollywood grubunun ”The Power Of Love” şarkısını çok beğeneceğinize eminim. İzlerken özellikle Ben karakterinde inanılmaz derecede kendimi gördüğüm, benim için çok ayrı bir film Cashback. Belki de bu sebeple beni çok etkiliyor. Kaç kere izlediğimi hatırlamıyorum, yıllar önce ilk izlediğim zaman ile sizlere bu yazıyı yazmak için tekrar izlediğimde aynı tadı yine yaşattı bana. Zaman izafidir, onu durduramayız belki fakat bir şeylere farklı gözle bakabilirsek zamanı durdurmaya gerek bile kalmaz ne dersiniz. İçimizdeki bahara kavuşmak dileğiyle herkese iyi seyirler.

Alper Ozan Işıldak

Cashback Fragman

Görünmez Adam- The Invisible Man

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Ask bulunmasını istediğiniz yerdedir bu cok dogru… Kendinde uyanan etkiyi cok güzel yansıtmıssın merak uyandır dı mutlaka İzlicem güzel ifade etmişsin içerigi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu