Kültür - Sanat

Röportaj: Caner Gökçeoğlu – “Oyuncak Kelimeler” Şiir Kitabı Çok Yakında!

Yakın zamanda çıkaracağı “Oyuncak Kelimeler” şiir kitabını merakla beklediğimiz Caner Gökçeoğlu ile şiir dünyasına ufak bir yolculuk yaptık.

Caner Gökçeoğlu “Oyuncak Kelimeler” şiir kitabı çok yakında raflarda!

1- Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, 1979 Ankara doğumluyum, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik bölümü mezunuyum, hâlen Bitlis Adilcevaz Anadolu Lisesi’nde matematik öğretmeni olarak görev yapıyorum.

2- Klasik bir soruyla başlıyoruz. Yazmaya nasıl başladınız? Ne zamandan beri yazıyorsunuz?

Lise çağlarımdan beri şiir okumayı çok severim. O dönem amatörce daha doğrusu Ümit Yaşar ve Atilla İlhan özentisi dizelerim vardı. Kimseye yazdıklarımı göstermeyecek kadar utangaç bir delikanlıydım, kendim için bile o dizelerden bana kalan herhangi bir not yok, üniversitenin ilk yıllarında 1999-2000 seneleri bu şekilde yazmaya devam ettim ancak kendime özgü şiirler yazamadığımı düşündüğümden bir suskunluk dönemi başladı. Uzunca bir süre yazmak yerine sadece okumakla yetindim , bu dönem şimdiki yoğun dizelerin içimde biriktiği zamandır. Yazın serüvenim ‘şiir’ i arama üzerine kurulu, ne zaman bulacağımı ben de bilmiyorum ama yaklaşmakta başladığım dönem son üç beş yıl diyebilirim.

3- Şiir bilinçli bir tercih mi? Başka türlerde de yazıyor musunuz?

Belki de onlarca farklı şiir tanımı yapılagelmiştir, ben bu tanımların üzerine yeni bir şeyler koyma iddiasında değilim. Ancak benim aradığım şiir daha çok kısa ve vurucu dizeler üzerine kurulu ve aslına bakarsanız bu şekilde yazmak  uzun şiirler yazmaktan daha fazla emek istiyor. İnsanoğlu zoru seven bir yapıya sahip, şiirin tümü de diğer edebiyat dalları arasında belki de en zoru ve bu aşamada benim için bilinçli bir tercih sanıyorum. Suskunluk döneminde olan öykülerim ve bir roman taslağım mevcut. Zaman bulduğumda bitirebilmeyi ve okuyucularla paylaşabilmeyi çok isterim.

4- Şiir yazma merakınız ne zaman başladı?

Kitabıma da adını veren “Oyuncak Kelimeler” adlı şiirimde bundan bahsediyorum:

Tüm çocukların

İki, üç dört tekerliyken oyuncakları

Benimkiler iki üç dört harfliydi

Onlar yol aldılar bu yüzden

Ben ise yolu anlattım

Çocukluktan beri kelimeler ve anlamlarıyla oynamak, birini diğerinin yerine koymak en büyük oyuncağımdı, çocukken şiir yazamıyordum diyemeyeceğim çünkü yazdığım şiirlerin birçoğunu içimde o zamanlardan kalan  çocuk yanım yazıyor.

5- Caner Gökçeoğlu şiirlerinde hangi konuları işliyor? Şiirleriniz yaşadıklarınız mı, yaşamak istedikleriniz mi?

Şiirlerimde çocuk, yalnızlık, aşk konuları biraz daha önplandadır. Özellikle yalnızlık bana yazma ilhamını veren çok ayrı bir duygu. Şiirlerimde yaşadığım ya da yaşamayı istediğim dizlerle dolu ama aslolan şairin “daha yaşanılası bir dünya” nın dizelerini oluşturabilmesidir, az önce de söylediğim gibi böyle bir dünyayı aramakla meşgulüm.

6- Yazdığınız şiirin bitmiş olduğunu nasıl anlıyorsunuz?

Şiir çay gibi bana göre, demlenme zamanı var. Yazdıklarımı bırakıyorum bir kenara zaman aralıklarıyla tekrar döndüğümde aynı güzel etkiyi bırakmıyorlarsa bitmediğini anlıyorum. Ufak ekleme ya da çıkarmalarla kendime okuduğum zaman ilk kısım bitiyor, en büyük destekçim olan eşim de olmuş derse şiirin bitmiş olduğuna karar veriyorum.

7- Okumaktan hoşlandığınız Dünya ve Türk edebiyatı yazarları kimler?

Şiirden ayrı düşünürsek, Sunay Akın denemeleri favorim, yazarın düş gücü ile bağlantılandırdığı olaylar çok özel bir kurguya sahip. Roman alanında başta Zülfü Livaneli olmak üzere Ahmet Ümit ve Gülşah Elikbank kitaplarını beğeniyle okuyorum. Dünya yazarlarından klasikleşmiş eserlerin yanında son dönem Dos Santos ve Jose Saramago, kitapları ile beni etkileyen yazarlar.

8- Öğrencilerinize şiir yazmayı anlatıyor musunuz? Anlatıyorsanız nasıl?

Bir matematik öğretmeni olarak her ne kadar şiir yazıyor olsam da öğrencilerimin şiir bilgilerini edebiyat öğretmenlerinden almalarını tercih ederim, öğrencilerime öncelikle matematik alanında yardımcı olabilmeyi istiyorum. Elbette okuduğum kitapları, yazarları mutlaka arada önerdiğim oluyor ama dediğim gibi ‘şiir’ i henüz bulamamış biri şiir yazmayı anlatamaz.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 4 Kitap

9- Caner Gökçeoğlu’nu anlatan en iyi cümle nedir?

Yetmiş beş yaşında bile masal okumayı seven bir çocuk olarak ölecek, umuyorum daha sonrası şiiri eleştirilecek ya da benimsenecek.

10- Biraz da yeni çıkacak olan kitabınızdan bahsedelim. Şiir kitabını yazarken hangi olaylardan etkilendiniz?

Kitap oluşturabilecek bir bütünlük hayal etmemiştim başlangıçta, sadece kendimi en iyi şekilde ifade etme çabası bir kitap olabilirdi, zaman ve Sunay Akın gibi bir şair büyüğümün yol göstericiliğine ve desteği ile hayal bile etmediğim güzel bir bütün ortaya çıktı. Bir fotoğraf görmüştüm internette, lösemi hastası bir küçük kızcağız… Saçları dökülmüş tedavi sonrası… Aynada kendine saç ve kırmızı tokalar çiziyordu fotoğrafta. Lösemi adlı şiirim buradan çıktı mesela; önemli önemsiz birçok olay var hayatımızda hangisinin şiir olacağını ise şair belirliyor. Her şiir bir olayın perde arkası çoğunlukla .

11- Yeni çıkaracağınız şiir kitabınızda bizleri bekleyen sürprizler neler?

Birbirinden değerli üstadların şiirim hakkındaki düşüncelerini aldım kitabıma, bu isimler kitabın sürprizi olsun.

12- Sizce şiir ölümsüz müdür? Günümüz genç kuşağının şiirlere yaklaşımı sizce nasıl?

Bundan üç bin yıl kadar önce yaşamış bir şairin şiiri ortaya çıkartılabiliyorsa elbette ki şiire ölümlüdür diyemeyiz, şimdi bile Yunus Emre bize seslenebiliyorsa bu şiirin gücüyledir. Ben kendimi ‘geç’ kuşak olarak adlandırıyorum keşke daha önce bu birikime ulaşabilseydim ve yirmili yaşlarımda ilk kitabımı yayımlayabilseydim. Bugün bu şansa erişmiş genç kuşaktan Mertcan Karacan çok iyi bir şairdir mesela, ancak sosyal medyanın yozlaştırması sonucu şiir bir elli yıl önceki değerini yansıtamıyor maalesef, ancak şiir böylesi çok dönemi atlattı yine atlatacak, sadece daha çok şiir okumalıyız diyorum.

13- Şiir insana ne yapar?

Şiir hepimizin kullandığı kelimelerle yine hepimizin bildiği konuları esas alır kendine ama bunu mümkünse hiç kimsenin yapmadığı bir şekilde başarmalıdır. Bunu başarabilen şiir, insanı özgürleştirir , duygularını doğru yönlendirebilmesini sağlar ve elbette hüzün bulaştırsa bile bazen dizelerine yine de taptaze bir umuda yönlendirir. Daha ne yapsın!

14- Caner Gökçeoğlu için yazdığı şiirler arasında en özeli hangisi? Neden?

Buna klasik olarak benim için hepsi aynı hiçbirini ayıramam demeyeceğim.  Bir şiirimi biraz da çekinerek üstad Sunay Akın’a göstermiştim ve ona gösterdiğim şiirlerden birine ilk kez “Bu şiir mutlaka literatüre girecek” demişti, işte o şiir benim için en özel şiirdir:

15- Etkilendiğiniz şair ya da şairler kimlerdir?

Orhan Veli, Özdemir Asaf, Atilla İlhan ve Sunay Akın

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Kitabın adından bile içerisinin güzel olduğu anlaşılıyor. Hani bir çörek görürsünüz, kokusundan lezzeti anlaşılır ya. Bu da öyle hemmencik çıksın hemmencik okuyalım. Emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu