in

Çanakkale Zaferi Anısına Şehitlik Ziyaretlerimiz

Çanakkale Zaferi

18 Mart Çanakkale Zaferi Anısına Şehitlik Ziyaretlerimiz – Çanakkale Zaferimizin 103. Yıl dönümünde Shall We? Ailesi olarak İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Antalya’da Şehitlikleri ziyaret ettik. Bizler için canını feda eden Atalarımıza minnettarız. Ruhları şad olsun. Çanakkale  Deniz Zaferi şanlı Türk tarihinin mihenk taşlarından biridir.

 Çanakkale Zaferi Anısına Şehitlik Ziyaretlerimiz

18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi!

Türk Kurtuluş Savaşı’nın en önemli galibiyetlerinden biridir. İngiliz ve Fransız koalisyonu ile dünyanın en güçlü donanmasına sahip bir gemi Ege Denizi sularında Çanakkale Boğazına doğru emin bir şekilde ilerliyordu, Türkler onlara göre çok güçsüzdü ve yenilmeye mahkumdu ama unuttukları bir şey vardı: Yarbay Mustafa Kemal! Henüz 34 yaşında bir kumandan, üstün zekası ve ileri görüşlülüğü ile Çanakkale Deniz Zaferinin kazanılmasında en büyük pay sahibi.

Çanakkale Geçilmez!

Bir komutan düşünün ki emrindeki askerlere ” Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamanda yerimizi başka kuvvetler alabilir.” diyor ve ne pahasına olursa olsun, ellerindeki tüm imkansızlıklara rağmen var gücüyle savaşıyorlar. Mustafa Kemal Çanakkale Savaşında aldığı tüm kararların ne kadar doğru olduğunu, savaşın zafere dönüşmesiyle göstermiştir. Zaferler kolay kazanılmadı Türk topraklarında, sırtında 275 kilogram ağırlığı olan top mermisini taşıyan Seyit Onbaşı, aç susuz, kuru ekmek yiyen o kınalı kuzular sayesinde kazanıldı. Ne yapsak o şanlı atalarımızın hakkını ödeyemeyiz. Ruhları şad olsun!

İstanbul Edirnekapı Şehitliği

İstanbul Eyüp ilçe sınırlarında bulunan şehitlik, Balkan Savaşları, Çanakkale Savaşı ve 1. Dünya Savaşı’nda yaralanıp tedavi için İstanbul’a getirilip, burada şehitlik mertebesine kavuşan askerlerimizin ebedi olarak istirahat ettiği önemli bir mezarlıktır. Kava Kuvvetleri Şehitliği ve Hava Kuvvetleri Şehitliği olarak 2 ayrı bölümü vardır. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi anısına atalarımızı ve istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da kabrini ziyaret ettik. Ruhları için dualar okuduk. Biz elimizden geldiğince vazifemizi yerine getirdik, dileriz ki bu aziz vatan için düşünmeden canlarını veren atalarımız da bize haklarını helal ederler.

İzmir Şehitlikleri

Bornova Garnizon Şehitliği , Kadifekale Şehitliği, Kubilay Şehitliği,Narlıdere Şehitliği, Menemen Şehitliği, Urla Şehitliği, Seferihisar Şehitliği, Bergama Şehitliği, Kirizman Şehitlik Abidesi, Yenikale Şehitliği, Kaymakam Kemal Bey Anıtı, 9 Eylül Şehitliği, Kemalpaşa Şehitliği, İstiklal Şehitliği, Çakaltepe Şehitliği, Ödemiş Şehitliği, Çeşme Alaçatı Şehitliği.

Eskişehir Şehitlikleri

Hava Şehitliği, Sivrihisar Hava Şehitliği, Kanlıpınar Şehitliği

Antalya Şehitlikleri

Garnizon Şehitliği ( Duraliler Şehitliği)

18 Mart Çanakkale Zaferi

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shall We? Huzur Evi Ziyaretleri

Çiftlik Bank son dakika!