içinde

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler tarihiyle bizleri kendine hayran bırakan Çanakkale günümüze de sadece gezip göreceğiniz bir şehir olmaktan ziyade tarihi ile de öne çıkan bir şehir Çanakkale. Bir milletin yeniden doğduğu, tarihte önemli yer alan Çanakkale mutlaka gidip gezilecek yerler listesinin başında üst sıralarda yerini alıyor.

Çanakkale Gezilecek Yerler tarihiyle bizleri kendine hayran bırakan Çanakkale günümüze de sadece gezip göreceğiniz bir şehir olmaktan ziyade tarihi ile de öne çıkan bir şehir Çanakkale…

Çanakkale Aynalı Çarşı

Çanakkale denince akla gelen ilk türkü Çanakkale içinde Aynalı Çarşı’dır ve işte Aynalı Çarşı. 1889 yılın’da II. Abdülhamid’in padişahlığı sırasında, Yahudi ailelerinden biri tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Çarşıya dair kayıtlar incelendiğinde İstanbul’daki Mısır Çarşısı’nın minyatürü olduğu anlaşılmaktadır. Çanakkale’ye gelip burayı gezmeden gitmek olmaz.

 

  Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Gezilecek Yerler listemizde Çanakkale Deniz Müzesi ikinci sırada. 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Çanakkale Deniz Zaferi’nin kahramanlarından Nusret Mayın Gemisinin orijinal boyutlarındaki maketini burada görebilirsiniz. Onun dışında Müze içerisinde yer alan Çimenlik Park büyük çoğunluğu top olmak üzere Çanakkale Savaşı’nda kullanılan birçok silah ile askeri obje sergilenmekte ve korunmakta.

Çanakkale Gezilecek Yerler

 

Truva Antik Kenti

Truva Antik Kenti M.Ö 3000-2500 yıllarında yerleşim yeri olarak kurulduğu bilinmektedir. 1988 yılından beri Dünya Miras listesinde yer alan kent 1996 yılından beri Milli Park statüsündedir. 9 şehrin birbiri üzerine kurulmasıyla oluşmuştur. Troya ayrıca gösterdiği kesintisiz katmanlaşma ile Avrupa ve Ege’deki diğer arkeolojik alanlar için referans görevi görmektedir.

Çanakkale'de Gezilecek Yerler Truva Antik Kenti

Dardanos Plajı

Dardanos plajı çok güzel bir koy, Çanakkale’ye 3,5 km’lik mesafede yer alan plajın özelliği ise bu koyun çok fazla rüzgar alması, rüzgar sörfü yapmak isteyen yerli ve yabancı bir çok turistin tercih ettiği Dardanos plajı görülmeye değer plajlardan biri.

Çanakkale Gezilecek Yerler

 

Anzak Koyu

Çanakkale denince akla gelen ilk şey Anzak Koyu. En çok merak edilip gidilen Anzak Koyu sadece temiz denizi ile değil tarihteki önemli olaylara tanıklık etmesiyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Çanakkale savaşında Anzaklar’ın burada çıkarma yapmalarından ismini alır.

Çanakkale Gezilecek Yerler-Bebek Kayalıkları

Türkiye’nin en dikkat çekici dalış noktalarından biri olan Bebek Kayalıkları özellikle su altı fotoğrafçılarının uğrak yeri. Bu noktada daldığınız zaman birçok rengi ve canlı türlerini görmeniz mümkün.

Çanakkale Gezilecek Yerler-Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi 1452’de İstanbul kuşatması esnasında Papalık donanmasının Bizans imparatorluğu’na yardım etmesi için Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. İsmini’de bulunduğu Kilitbahir Köyü’nden almaktadır.

Çanakkale Gezilecek Yerler-

Kapadokya Gezilecek Yerler

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

mozaik sanati workshop

Mozaik Sanatı Workshop’u

NASA’nın Yeni Uzay Aracı InSight, Mars’a Doğru Yola Çıktı