Hayata Dair

Çamaşır Kurutma Makinesi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Çamaşır kurutma makinesi almadan önce bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Bu haberimiz sizlere en iyi şekilde rehber olacak…

Çamaşır Kurutma Makinesi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kıyafetlerine bağlı birisi için çamaşırları yıkamak, asmak, kurutmak gibi süreçlerin aldığı zaman sinir bozucu olabiliyor. Kurulma işini hemen çözeyim diyorsanız, ne sıklıkla kullanacağınız, hangi tip kumaşa sahip çamaşırları kurutacağınız, kuracağınız odadaki boş alan ve havalandırma ile elektrik faturanıza etkisini düşünmeniz gerekecek.

Kurutucu Çeşitleri

Bacalı Kurutucular

Tüm kurutucular sıcak havayı çamaşırlara üfleyerek nemi ortadan kaldırır ama kullanılan teknoloji ve sahip oldukları özellikler değişir. Bacalı kurutucular, temel olarak bir vantilatör etkisi sağlar, ancak nemi bacadan dışarı tahliye eder, bu sebeple hava alan bir odada kullanılması gerekir.

Kondansatörlü kurutucular

Kondansatörlü kurutucular, nemi çamaşır makinesi gibi ayrı bir bölmede toplar ve boru yardımıyla tahliye eder. İsi pompalı kurutucular ise klimayla aynı prensipte çalışır ve ısı ya da sıvı çıkışı yapmadan kurutma yapar. Ortaya çıkan ısıyla devridaim yapması sebebiyle bacalı bir kurutucuya göre yüzde 63 daha az enerji harcar. Bu ürünler diğerlerinden pahalıdır ama daha az enerji harcarlar.

Kaç Kiloluk Almalıyım?

Bu problemi aştıktan sonra kapasiteye ve programlara dikkat etmelisiniz. Çok çamaşır yıkıyorsanız 8 kiloluk bir model işinizi görebilir ama tüm çamaşırları kumaş tipi farklılığı gibi sebeplerle aynı anda içeri atmayacağınızı da unutmayın. Ürünü seçmeden önce programları hakkındaki detaylara da bakmalısınız, çünkü kurutucular yanlış kullanıldıklarında kıyafetin çekmesi gibi pratik kötülükler yapabilir, çamaşır ömrünüzü de kısaltabilirler. Bazı cihazların içerisinde askı da bulunur, bu sayede ayakkabı, iç çamaşırı gibi tamburda dönmesini istemediğiniz şeyleri de kurutabilirsiniz.

Son olarak filtre temizliğine dikkat etmenizde fayda var, kolay temizlenebilen bir filtre makineyi daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

Kurutmaya Servet Harcamayın

  • Kıyafetleri açık havada kurutmak en sağlıklısıdır, üstelik enerji tüketmenize de gerek kalmaz.
  • Kurutucu filtresini temiz tutmazsanız hava akışı kesintiye uğrayabilir, çamaşırlarınız daha uzun sürede kurur ve yangın tehlikesine varan güvenlik problemleri karşınıza çıkabilir. Her yükten sonra filtreyi kontrol edip temizlemekte fayda var.
  • Çamaşir makinende en yüksek deviri kullanarak çamaşırların makineden daha az nemli çıkmasını sağlayabilirsin. Bu da kurutma açısından vakit ve enerji kazandırır.
  • Sık kullanacaksanız enerji verimliliği yüksek bir kurutucu seçmeniz, mümkün ise ısı pompalı bir cihaz almanız en iyisidir.
  • Bacalı bir cihaz kullanıyorsanız camları açılabilen bir alanda kurutma yapmanız daha iyi olur. Yoksa duvarlarınız nemlenir.

Acil Durum! Erkeklere Pratik Ev Temizliği Rehberi

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. Bende kullanıyorum doğru kullanımda harika bir şey üstelik kışın çocukların odasında ısıtıcı gorevi yapıyor

  2. Çamaşır as topla katla yerleştir bıktım. Ama makinenin de ekstra sorunları var. Ben eski düzene devam edeceğim

  3. Dikkat etmek lazım askerde kullanmıştık güzel cihaz aslında kışın özellikle harika iş görür

  4. Doğru programla rlbiselerin eskimediğine sahit olabilirsiniz. Lakin bazılarımız buna dikkat etmeden kyllanıyorlar taş gibi sert ve yıpratabiliyorlar kullanma kılavuzunu okumayı da ihmal etmeyin glflf

  5. Kurutma makinesi kıyafetleri daha çabuk yıpratıyor malesef. Bu yüzden çok gerekmedikçe kullanmayın derim. İlk başlarda hevesle her şeyi kurutma makinesine attım da şimdi daha az kullanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu