Gündem

Çalışan Annelere Müjde! Yarım Çalışma Ödeneği Hakkında Her Şey…

Çalışan annelere müjde geldi! Yeni düzenlemeye göre yarım gün çalışan anneler artık tam gün maaş alabilecekler. İşte tüm detaylar…

Çalışan Annelere Müjde Geldi! Artık Tam Gün Maaş Alacaklar

Yapılan yeni düzenleme çalışan anneleri sevindirdi. Doğum izni bittikten sonra çalışmaya başlayan anneler artık çocuk sayısı baz alınarak, belli süreler geçerli olmak üzere haftanın yarısı çalışıp tam maaş alabilecekler. Anneleri sevindiren bu haber ile ilgili detaylara geçelim…

Kimler yarım çalışma ödeneğinden yararlanabilecek?

Çalışma ödeneğinden, olanlar doğum yaptıktan sonra analık izni biten kadın işçiler ve üç yaşını doldurmamış bir bebeği evlatlık edinen kadın ya da erkek işçiler yararlanabilecek.

Yarım çalışma ödeneğinin şartları nelerdir?

Yarım çalışma ödeneğine başvurmak için de bazı şartlar bulunuyor.

  • Başvuran kişinin doğum tarihinden ya da evlatlık edindiği tarihten önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün süre işsizlik sigortası primi bildirmiş olması.
  • Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılması.

Başvuru sırasında hangi belgeler gerekiyor?

Analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine, doğum ya da evlatlık edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvurabilirsiniz.

Yarım çalışma ödeneğinin süresi var mı?

Yarım çalışma ödeneği için belirlenen süreler ise şu şekilde olacak;

  1. doğumda 60 gün
  2. doğumda 120 gün

sonraki doğumlarda ise 180 gün… Çoğul durumlarda bu sürelere 30 gün eklenebilecek. Doğan çocuğun ya da evlatlık edinen çocuğun engelli olması halinde bu süre 360 gün olarak uygulanabilecek.

Yarım çalışma ödeneği ne kadar süreyle ödenecek?

Yarım çalışma ödeneği 1. doğumda en fazla 30 gün, 2. doğumda 60, sonraki doğumlarda ise 90 gün ödenecek. Yine doğan ya da evlatlık edinen çocuğun engelli olması durumunda ise en fazla 180 gün ödenecek.

Yarım çalışma ödeneği nasıl hesaplanacak?

Yarım çalışma ödeneği, kişinin çalışmış olduğu yerdeki maaşı ne olursa olsun, günlük asgari ücretinin brütü kadar yapılacak. Yapılacak olan ödemeden yalnızca damga vergisi kesintisi yapılacak.

Yarım çalışma ödeneği nereden, ne zaman ve nasıl alınır?

Yarım çalışma ödeneği, çalışılan aya ait aylık prim ve hizmet belgesinin ilişkin olduğu aydan sonraki ikinci ay içerisinde aylık olarak ödenecek. Başvuran ve ödeme alma hakkına sahip olan kişiler ödemelerini T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı ile birlikte istedikleri bir PTT şubesine başvurarak alabilecekler.

Dilek İmamoğlu Semiha Yıldırım Üzerinden Mizaha Sert Tepki Gösterdi.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Bir kadının hem çalışıp hemde çocuğuna bakmak için zamanı çok az oluyor. Sadece iş ve çocukla hayatının belli bir dönemini geçiriyor. Kendine vakit ayıramıyor. Düzenleme iyi olmuş

  2. Aslında uzun süre önce olması gereken bir uygulamaydı yinede geç olsun güç olmasın anne adayları için iyi bir haber :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu