Gündem

Cahide Sonku

Cahide Sonku: İbretlik Bir Hayat Hikayesi

Bu yazıda size uzun yıllardır etkisinde kaldığım Cahide Sonku nun hayat hikayesini anlatmak istedim. Eminim birçoğunuz adını duymuşsunuzdur ama yaşadığı hayatın çetrefillerini okumamışsınızdır. Kimin hayatı çetrefilli değil ki zaten diyeceksiniz ama bu hayatta bir anda şöhreti yakalayıp sonrasında soylu bir düşüşün ve üzücü bir ölümün hikayesini okuyacaksınız.

Cahide Sonku: İlk Yılları

Türk sinemasının en ilklerinden olan kadın yönetmen, yapımcı ve film yıldızı olan Cahide Sonku’nun gerçek adı Cahide Serap’tır. 1919 doğumlu olup Yemen’de dünyaya gelmiştir. Birinci dünya savaşının sona ermesinin ardından ailesiyle birlikte İstanbul’a geri dönmüştür. Babası ailesini terk ettikten sonra ailesiyle Fatih’te yaşadıkları ev de bir yangın sonucunda kül olmuştur. Bundan sonra Cahide ve ailesi bir süre yokluk içinde yaşamışlar. Sonku bu zamanlarda ailesine destek olmak amacıyla haftalık 2 dolar karşılığında otellerde çalışmaya başlamış…

Cahide Sonku: Yükseliş

Henüz 16 yaşında Muhsin Ertuğrul’un ondaki yeteneği fark etmesiyle Osmanlı Döneminin ilk konservatuarı olan Darülbedayi’ye girdi. Sonrasında İstanbul şehir tiyatrolarında çalışmaya başladı. Oynadığı ilk oyun “yedi köyün zeynebi” dir ve repliksiz bir rol almıştır. Gerçek anlamdaki ilk rolü ise senaryosu Nazım Hikmet tarafından yazılan ve Türk sineması tarihinde ilk köy filmi olarak geçen “Bataklı Damın Kızı Aysel” olmuştur.

1936 da oyuncu arkadaşlarından biri olan Talat Artemel ile evlenen oyuncu, aldatılma sonucu ağır bir yıkıntıyla eşinden boşandı. Ünlü oyuncu daha sonra zengin iş adamı İhsan Doruk la evlenmiştir. Bir rivayete göre, evlenene kadar birlikte olduğu kişinin ismini evli ve çocuklu olduğu gerekçesiyle gizlemiştir.

Bu dönemde ünlü oyuncu, “Fedakar Ana” filmi ile yönetmenliğe başladı ve bir film yapım şirketi kurdu. İşte hepinizin kendisini tanıdığı ve esas ün kazandığı “Beklenen Şarkı” filmi bu prodüksiyon altında gerçekleşti. Bu film aynı zamanda Zeki Müren’in de ilk rol aldığı filmdir.

Aslında Zeki Müren için bir yükseliş olan bir film bir anlamda Cahide Sonku için de çöküş olmuştur.

Çöküş

1960 lı yıllarda çıkan bir yangın -kundaklama- sonucu bütün filmlerini ve servetini yitiren oyuncu, eski eşinin de kaybının ardından düzensiz bir hayata başladı ve alkol bağımlılığı oldukça arttı. Bu dönemde gururundan kimseden de yardım istemediği söylenir. Garsonluk ve umumi tuvaletlerde temizlikçilik yaparken onu tanıyan hayranlarına karşı ismini inkar etmiştir.

Kendisi 1981 yılında bir arkadaşının evinde (bazı kaynaklara göre alkazar sinemasında) fenalaşarak yaşamını kaybetmiştir. Hala anısına altın portakal Cahide Sonku ödülü verilir.

“beni öldükten sonra alkışlasınlar” dediği söylenir son zamanlarında…

https://www.shallwe.com.tr/prenses-diana-oykusudur/

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu