Seyahat

Çadır Hakkında Her Şey

Sizi dış etkenlerden koruyacak ve size yıllarca unutulmaz kamp anıları yaşatacak en önemli ekipman doğadaki eviniz yani çadırdır. İşte çadır hakkında her şey sizlerle!

Çadır Hakkında Her Şey

Kullanım amacınıza göre doğru çadırı seçin!

Öncelikle nasıl seyahat edeceğinizi ve çadırı nerelerde kullanacağınıza doğru karar vermeniz gerekiyor. Günümüzde 2 kişilik çadırların ağırlıkları ortalama 2-3 kg aralığında değişirken, 3 kişilik çadırlarda da 4-5 kg aralığında değişiyor. Seyahat şeklinize göre ve seyahatinizin uzunluğuna göre çadırın ağırlığını daha da düşük seviyelere çekmek isteyebilirsiniz veya tam tersi araç ile kamp yapıyorsanız ağırlığı göz ardı edebilirsiniz.

Genelde kamp yapacağınız bölgelerin havasını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer daha çok yaz sıcağında kamp yapacaksanız en önemli şeyin havalandırma olduğunu unutmamanız gerekiyor. Diğer zamanlarda da kamp yapacak olsanız bile en çok kamp yapacağınız mevsim aralığına göre hareket etmeniz önemli.

Çadırda kaç kişi kalacağınızı belirleyin! Ortalama kişi başı minimum 50-60 cm’lik bir alan olması gerekiyor. Uzun boylu veya kilolu iseniz bu durum farklılıklar gösterebilir. 😊 Tabi köpeğiniz veya köpekleriniz ile kamp yapıyorsanız ve çocuğunuz varsa onları da düşünmek gerek mutlaka.

Pratik Kamp Yemekleri
Çadır Hakkında Her Şey

Mağazada çadır alırken dikkat etmeniz gerekenler;

Mağazaya gittiğinizde alacağınız çadır kurulu da olabilir, çantasında sizi bekliyor da olabilir. İki durumda da mutlaka çadırın kuruluşunu görün, gerekirse görevlilerden toplayıp tekrar kurmalarını isteyin. Çadırı satın almadan önce mutlaka kuruluşunu ve toplanışını görmüş olun. Bu esnada da pollerin toplanmasının veya açılmasının kolaylığına, pollerin iç veya dış tenteye geçişinin kolaylığına dikkat edin. Örnek olarak; pollerin tenteye girdiği kısım file gibi bir malzemeden yapıldıysa, polleri o kısmın içinden geçerken sürekli takılacak ve sizi zorlayacaktır. Ama düz bir kumaş ile yapılmışsa poller daha kolay ilerleyip sonuç olarak sizi zorlamadan diğer uçtan çıkacaktır. Sonuçta, alacağınız çadırı her zaman mağaza gibi ışıklı ve laylaylom bir ortamda kurmayacaksınız. Yeri geldiğinde gece karanlığı sizi zorlayacak, yağmurlu veya rüzgarlı havalarda da ıslanmamak için zamanla yarışacaksınız ve yukarda söylediklerim bu durumlarda daha önemli bir rol oynayacak.

Çadır kurulduktan sonra içine girin, çadırın yüksekliği, eni ve boyu sizin için yeterli mi?, sabah kalktığınızda üstünüzü kolayca değiştirecek kadar geniş mi? ve gece uyanıp dışarı çıkmanız gerektiğinde çadırdaki arkadaşınız uyandırmadan çadırdan çıkıp girebilecek misiniz? gibi durumları göz önünde bulundurarak düşünün. Ayak uçlarınız çadırın iç tentesine değmeden tulumla yatabiliyor olmanız gerekiyor. Sıcak uyku tulumunuzun iç tenteye temas etmesi çadırın içinde oluşacak nemin ilk kaynağı olacaktır. Havalandırmalarını da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Çadır hakkında her şey
Çadır Hakkında Her Şey

Çadır türlerine şöyle bir bakalım;

Çadırları genel olarak günlük kullanım amaçlı çadırlar, ultra hafif çadırlar ve yüksek irtifa çadırları olarak sınıflandırabiliriz.

Günlük çadırlar daha çok 3 ve 4 mevsim çadırlardır. Daha çok hafta sonu keyif kamplarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Ultra hafif çadırlar daha çok sırt çantasıyla uzun seyahatlerde kullanılmak üzere tasarlanmış 3 veya 4 mevsimlik çadırlardır. En önemli özellikleri hafif olmalarıdır. Birçoğu poller ile ayakta duramayacak yapıdadırlar. Pol’den ve dolayısıyla ağırlıktan tasarruf etmek için iki ucundan kazıklarla yere sabitleyip gerdirerek ayakta dururlar.

Yüksek irtifa çadırları ise rüzgar, fırtına gibi ihtimallerin daha çok olduğu yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmış çadırlardır. Polleri 3 mevsim çadırlara göre daha kalın ve daha dayanıklı bir materyalden üretilmiştir. Dizaynları da yine rüzgarlı ve fırtınalı havalarda sürtünmeyi azaltmaya ve zor şartlarda bile ayakta kalmaya yöneliktir.

Sınıflandırma olarak daha derine inmek gerekirse en belirgin özellikleri ile;

3 mevsim çadırlar; fiberglass pollü çadırlar.

4 mevsim çadırlar; alüminyum ve alüminyumun farklı teknolojileri ile üretilen çadırlar.

Dağcılık ve yüksek irtifa çadırları; bir diğer söylem ile yanlış da olsa ülkemizde 5 mevsim çadır olarak tabir edilen çadırlar ise 4 mevsim çadırlar gibi alüminyum pollü çadırlardır. Genelde 4 mevsim çadırlara göre dizaynları gereği hem daha kalın hem de daha çok pol’e sahiptirler.

Tek tenteli çadırlar; iç ve dış olmak üzere 2 tenteden oluşmazlar. Çadırın içi ile dışını tek tente ayırır. Bu tip çadırlar arada tampon bölge olmadığı için dış ortam derecesi ile iç ortam derecesinin fazla olmasından dolayı fazlasıyla nem yaparlar. Genelde ucuz süpermarket çadırı diye tabir ettiğimiz çadırlar bu şekildedir. Nadiren de olsa tek tente, ağırlığı azaltmak için yüksek irtifa çadırlarında da kullanılır. Nem yine kaçınılmaz olduğu gibi yüksek irtifada tentede oluşacak nemin hava soğukluğuyla donacağı varsayılarak ağırlığı azaltmak amaçlı bu yol seçilir.

Kampa Giderken Yanınıza Almanız Gereken 5 Şey

Yazı için sevgili dostumuz Can Çınar‘a teşekkür ederiz. Kendisi hakkında daha fazla bilgi ve takip için Instagram’dan takip edebilirsiniz. (@canxcinar)

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu