Hayata Dair

Cadılar Bayramı Nedir?

Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim tarihinde kutlanılan senelik bir tatildir. Kaynağı insanların şenlik ateşi yaktığı ve hayaletlerden korunmak için kostümler giydiği, antik Kelt festivali Samhain’dır. Sekizinci yüzyılda, Papa Gregory III, tüm azizleri onurlandırmak için bir zaman olarak 1 Kasım’ı belirledi, All Saints Day, Samhain’in bazı geleneklerini içeriyordu. Bir önceki akşam, All Hallows Eve ve daha sonra Halloween olarak biliniyordu. Zamanla, Cadılar Bayramı şaka ya da şeker, balkabağı oyma, festival toplantıları, çeşitli kostümler giyilen ve şekerlemelerin dağıtıldığı faaliyetlerin olduğu bir gün haline geldi.

Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı’nın Antik Kökenleri

Cadılar Bayramı’nın kökenleri, tarihi Samhain’in eski Kelt festivaline kadar uzanır. 2000 yıl önce İrlanda, İngiltere ve Kuzey Fransa’da yaşayan Keltler, 1 Kasım’da yeni yıllarını kutladılar.

Yaz sonu, hasat ve karanlık, soğuk kışın başlangıcını, genellikle insan ölümüyle ilişkilendirilen bir zaman dilimini işaret etmiştir. Keltler, yeni yıl öncesindeki gecede, yaşayanların ve ölülerin dünyaları arasındaki sınırın bulanıklaştığına inanıyorlardı. 31 Ekim gecesi, ölülerin hayaletlerinin dünyaya döndüğüne inanıldığı zaman Samhain’i kutladılar.

Keltler, Druidler veya Kelt rahiplerinin diğer dünya ruhlarının mevcudiyetinin geleceği hakkında tahminlerde bulunmasını kolaylaştırdığını düşünmüşlerdir. Doğal dünyaya tamamen bağımlı bir insan için, bu kehanetler uzun, karanlık kış boyunca önemli bir konfor ve yön kaynağıydı.

Etkinliği anmak için Druidler, insanların kutsal bitkileri ve hayvanları Kelt tanrılarına kurban olarak sunmak için yakmak üzere toplandıkları devasa kutsal ateşler yaptılar. Kutlamalar sırasında Keltler tipik olarak hayvan kafaları ve derileri içeren ve birbirlerinin servetlerini anlatmaya çalışan kostümler giyerlerdi.

Kutlama bittiğinde, o akşam erken saatlerinde söndürdüğü ocak ateşlerini, yaklaşan kış aylarında onları korumak için kutsal şenlik ateşinden tekrar yaktılar.

43 A.Ö., Roma İmparatorluğu Kelt topraklarının çoğunu fethetti. Dört yüz yıl boyunca, Kelt topraklarını yönettikleri sırada, Roma kökenli iki festival, geleneksel Samhain Celtic kutlamaları ile birleştirildi.

İlki, Feralia idi, Ekim’in sonlarında Romalılar geleneksel olarak ölülerin geçişini andılar. İkincisi, meyve ve ağaçların Roma tanrıçası Pomona’yı onurlandırmak için düzenlenen bir gündü. Pomona’nın sembolü elmadır ve bu kutlamanın Samhain’e dahil edilmesi, muhtemelen bugün Cadılar Bayramı’nda uygulanan elmalar için “sallanma” geleneğini açıklamaktadır.

Cadılar Bayramı

Şeker mi Şaka mı?

İrlandalılar ve İngilizler’in geleneklerinden ilham alan Amerikalılar, kostümler giymeye başladılar ve yiyecek ya da para isteyerek evlere dönüyorlardı. Bu, günümüzde çocuklar tarafından gerçekleştirilen “Şeker mi Şaka mı?” haline gelen bir geleneğe dönüştü. Genç kadınlar, Cadılar Bayramı’nda, gelecekteki koca adayının adını ya da görünüşünü, ipliğe, elmada ya da aynalarda görüneceğine inanırlardı.

1800’lü yılların sonlarında Amerika’da, Cadılar Bayramı, hayaletler, şakalar ve büyücülerden ziyade toplumu ve komşuları bir araya getirmek üzere kutlanan bir tatil haline geldi. Yüzyılın başında Cadılar Bayramı, hem çocuklar hem de yetişkinler için partilerle günü kutlamanın en yaygın yolu oldu. Herkes artık oyunlara, mevsimlere ve bayram kıyafetlerine odaklandı.

Ebeveynler gazeteler ve toplum liderleri tarafından Cadılar Bayramı kutlamalarından “korkutucu” veya “tuhaf” bir şey almaya teşvik edildi. Bu çabalardan ötürü, Cadılar Bayramı yirminci yüzyılın başlarına gelindiğinde batıl inanç ve dinî inançlarının çoğunu kaybetti. 

Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı Partileri

1920’lerde ve 1930’larda, Cadılar Bayramı, seküler, ama topluluk merkezli bir tatil oldu. Birçok okul ve toplumun en iyi çabalarına rağmen, vandalizm bu süre zarfında birçok toplulukta bazı kısıtlamalar yapmaya başladı.

1950’lerde, şehir liderleri vandalizmi başarılı bir şekilde sınırlandırdılar ve Cadılar Bayramı, özellikle gençlere yönelik bir tatile dönüştü. Ellili bebek patlaması sırasında çok sayıda küçük çocuk olması nedeniyle, partiler şehir merkezlerinden merkeze veya eve daha kolay yerleştirilebilecekleri yerlere taşındı.

1920 ve 1950 yılları arasında, yüzlerce yıllık şeker mi şaka mı uygulaması da yeniden canlandırıldı. Şeker mi şaka mı, tüm bir topluluğun Cadılar Bayramı kutlamalarını paylaşması için nispeten ucuz bir yoldu. Teorik olarak, aileler mahalle çocuklarına küçük ikramlar sunarak onları mutlu edebilir ve kutlamalar yapılabilir idi.

Böylece yeni bir Amerikan geleneği doğdu ve büyümeye devam etti. Bugün Amerikalılar, Cadılar Bayramı’nda yılda 6 milyar dolar harcayarak, Noel’den sonra ülkenin en büyük ikinci ticari tatilini yapıyorlar.

Cadılar Bayramı

 

Yedi Göller Milli Parkı yazımız için tıklayın

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu