Tarih

Cadı Çekici Yükseliyor : Malleus Maleficarum

Papanın fetvasını da içinde barındıran ve gittikçe büyük kitlelere ulaşan Malleus Maleficarum Cadı Çekici yükseliyor, otoriteler tarafından adeta bir ceza hukuku olarak görülmeye başlanmıştı.

Malleus Maleficarum: Cadı Çekici Yükseliyor

Heinrich Kramer, kitabında cadıların ölümcül hastalık tılsımları hazırladıklarını, kundaktaki bebekleri çalıp kurban ettiklerini, doğal afetlere sebebiyet verdiklerini, insan ve hayvan kanı içtiklerini, garip davranışlara sahip olduklarını ve hatta havada uçtuklarını ve kara büyü ayinleri düzenlediklerini iddia ediyordu. Bu yüzden de sadece idam edilmeleri yeterli değildi. Cadılar, onlardan ve onların sebep olduğu kötülüklerden arınmak için diri diri kazığa bağlanarak yakılmalıydı.

Heinrich Kramer’ın Cadı Avı

Kramer, kitabında 1485 yılında katıldığı ve hatta kitabı yazmasına da neden olan o duruşmada iki kadının cadı olduğunu tespit ettiğinden ama onu dinlemediklerinden söz ediyordu. Başka bir olayda ise Almanya’nın Ravensburg şehrinde bölgeyi kasıp kavuran fırtınalara sebep olduğu düşünülen ve cadı oldukları iddia edilen 8 kadın yakalanarak Engizisyon Mahkemesine çıkarılıyordu. Bu 8 kadın suçlarını itiraf etmeleri için elleri arkadan bağlanmış bir şekilde kalın bir ip vasıtasıyla düzenli aralıklarla tavana doğru kaldırılıyorlardı.

“Strappado” olarak bilinen bu işkence neticesinde kurbanların omuz yuvaları ciddi hasar alıyor ve kolları zamanla ters dönüyordu. Çektikleri acıya dayanamayan iki kadın, böylesi bir acı çekmek yerine diri diri yakılarak ölümü tercih ederek haklarındaki suçlamaları kabul ettiler. Heinrich Kramer kitabında bu anısından üstün bir cadı avcılığı olarak bahseder.

Bir Silah Haline Dönüşen Kitap

Devam eden yıllarda durum daha da ciddi boyutlara ulaştı. Köln’ de bulunan bir üniversite tarafından da bilimsel bir belge niteliğine dönüştürülen bu kitap Engizisyon Mahkemelerinde, adeta bir ceza kanunu haline gelerek, cadı olarak nitelendirilen herkese çeşitli işkenceler yapmalarına zemin hazırladı. Cadı damgası yiyen kadınların çoğu dul ve yoksul kimselerdi. Böylece yolunda gitmeyen her olayın sorumlusu cadılar gösteriliyor ve kazığa bağlanarak diri diri yakılıyorlardı.

Skolastik düşünce yapısından beslenen bu uygulamaların yıllar boyunca sürdüğü ve 60.000’den fazla kadının yaşamına bu yöntemle son verildiği tahmin ediliyor. Gelişen bilim ve doğa olaylarına getirilen mantıklı açıklamalar sayesinde zamanla her şeye cadıların sebep olmadığı anlaşıldı. 17.yüzyıla gelindiğindeyse yüzyıllar boyu cadıların yaptığı iddia edilen ve tuhaf görünen olayları bilim mantıklı bir çerçeve içerisinde açıklamaya başlamıştı. Yaşanan bu gelişmeler acımasız uygulamaların son bulmasını sağlamış olsa da geçmişte yapılanlar tarihe kanlı harflerle kazındı.

Kötücül Ruhlar: Türk Mitolojisi

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yine harika bi yazı dizi. Şu durum etkileyici baya “ yolunda gitmeyen her olayın sorumlusu cadılar gösteriliyor ve kazığa bağlanarak diri diri yakılıyorlardı.” o dönemler de bile kolay yoldan günah keçisi ilan etmek çok basite indirgenmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu